FINAL / Etapa a XXVI-a / Universitatea Cluj – Gaz Metan Medias 3-0. Claudiu Niculescu la a treia victorie consecutiva pe banca „sepcilor rosii”

Universitatea Cluj a invins la scor de neprezentare Gaz Metan Medias, la capatul unui meci incordat, dar pe care gazdele l-au controlat in cea mai mare parte. Desi au inceput mai hotarat jocul, „gazarii” au pierdut usor-usor teren si in minutul 16′ golul lui Bostina a dat tonul seriei de goluri a „sepcilor rosii”.  In minutul 40′ Gicu Grozav a dus scorul la 2-0, iar Octavian Draghici a inchis tabela de marcaj in ultimul minut regulamentar de joc.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL DE MECI

90GOOOOOOOOOOOOOOOL U Cluj!!!  Intrat abia de 5 minute pe teren, Draghici este angajat la 30 de metri de poarta, inainteaza pe partea dreapta si il invinge pe Plesca cu un sut in diagonala.

84′ Octavian Draghici intra in locul lui Grozav.

83′ Grozav inscrie superb cu o reluare pe spate, dar asistentul ridicase deja fanionul, indicand offside.

81‘ Sutul puternic de la distanta a lui Issa Ba rateaza cu putin cadrul portii.

79′ Doru Dudita intra in locul lui Victor Medeiros.

77′ Issa Ba primeste cartonasul galben

75′ Bornescu nu iese inspirat din poarta la o centrare din corner, dar in cele din urma ofenzia lui Gaz Metan nu reuseste sa speculeze gafa.

73′ Gicu Grozav ia cartonasul galben in urma unui contact cu Ciuca.

71′ Adrian Cristea suteaza in diagonala, dar mingea trece pe langa poarta.

69‘ O noua interventie salvatoare a lui Bornescu, care scoate exceptional o deviere cu capul din 7 metri a lui Dan Roman.

67‘ Bornescu se repliaza excelent si scoate in extremis o minge din vinclu portii, dupa un sut-centrare executat de Avram.

66′ Tulio il inlocuieste pe Bostina.

65′ Ciuca este angajat aerian de Ciprian Petre, dar reluarea cu capul trimite mingea peste poarta.

62′ Dan Roman intra, iese Bawab.

61′ Cojocnean suteaza surprinzator de la coltul dreapta al terenului advers, dar Plesca este pe faza si retine.

58′ Adrian Cristea intra in locul lui Achim.

56′ Achim are din noun probleme si are nevoie de ingrijir.

54′ Tony il blocheaza pe Frasinescu.

46′ Se reia meciul

45′ PAUZA

45′ Achim acuza dureri si este scos in afara terenului pentru a primi ingrijiri.

40 GOOOOOOOOOOL U Cluj! Nicu Grozav primeste mingea la limita offside-ului, scapa singur cu portarul si inscrie cu un sut in diagonala.

33′ Dorinel Popa suteaza cu stangul la distanta, dar nu nimereste tinta.

32′ Razvan Avram in inlocuieste pe Tahar.

25′ Ciprian Petre trimite mingea in care de pe flancul stang. Vitinho si Issa Ba trec pe langa minge, iar Ciuca este cel care isi incearca norocul, dar sutul sau trece peste poarta.

23′ Grozav este din nou in offside.

20′ Gicu Grozav primeste mingea in careu, dar este semnalizat in offside.

16′ GOOOOOOOOOOOOOOL U Cluj!!!  Bostina se ridica in careul advers si deviaza mingea cu capul, reluarea fiind iomparabila pentru Plesca.

13′  Meci echilibrat pana in acest moment, se joaca mai mult la mijlocul terenului intrucat cele doua echipa nu reusesc sa se apropie periculos de poarta adversa.

4′ Clujenii construiesc rapid si ajung in preajma careului advers, dar cele doua suturi spre poarta sunt oprite de fiecare data de apararea medieseana.

‘3 Cornerul executat de Tahar este respins din nou in corner, executia trimite mingea in centrul careulului clujean, dar Issa Ba faulteaza in atac.

‘2  Petre il angajeaza cu un sut lung , in diagonala pe Vitinho, dar dinamovistii reusesc sa respinga in corner.

1′ Inceput de meci

U Cluj: Bornescu – Achim, Galamaz, Szukala, Mendy – Cojocnean, Hoban, Bostina, D. Popa – Grozav, Tony
Antrenor: Claudiu Niculescu

Gaz Metan:  Plesca – Frasinescu, Fl. Lazar, Ciuca, Vukadinovic – Nicandro, Issa Ba – C. Petre, Bawab, Tahar – Vitinho
Antrenor: Cristian Pusta