FINAL / Etapa a XXVI-a / Concordia Chiajna – Dinamo 1-3. Dario Bonetti readuce „cainii” pe treapta a doua a podiumului

Dario Bonetti a reusit sa-si monteze perfect echipa in primul sau meci de la revenirea in Liga 1. „Cainii”,a u invins cu scorul de 3-1  o echipa care s-ar fi putut dovedi a fi o „buturuga mica” periculoasa. Asa a si fost. La inceputl primei reprize, ilfovenii au irosit numeroase ocazii, dar cum ratarile se razbuna, Alexe a reusit sa deschida scorul pentru Dinamo din al doilea sut pe poarta al „alb-rosilor”

Imediat dupa gol, Concordia a parut ca s-a predat. Oaspetii au inceput sa patrunda tot mai des in jumatatea adversa, dar pana la sfarsitul partidei niciuna dintre echipe nu a reusit sa scuture plasa portii adverse.

In a doua repriza, Petrovic faulteaza si Dinamo obtine o lovitura de 11 metri de care Alexe stie cum sa profite. La scorul de 2-1, Concordia parea batuta, dar spre finalul meciului elevii lui Reghecamp au turat motoarele si, dintr-o faza care nu anunta nimic, Ilie Iordache inscrie profitand de o gafa a defensivei dinamoviste.

Mai erau trei minute de joc si ilfovenii sperau ca pot egala, dar Tucudean scapa pe contraatac si paseaza in fata portii. Petrovic, disperat, incearca sa impinga mingea catre propriul portar, dar balonul ii vine pe piciorul stang, jucatorul fiind dreptaci, iar autogolul pica din senin, ingropand sperantele Concordiei.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ Final de meci

92′ AUTOGOL CONCORDIA!!! Tucudean scapa pe contraatac in bada stanga, trimite mingea in fata portii, de unde Petrovic reia cu piciorul stang si trimite mingea in propria poarta.

91′ Dragos Grigore primeste cartonasul galben.

90′ GOOOOOOOOOOOOOL Concordia!!! Ilie Iordache profita de o balbaiala a defensivei dinamoviste si impinge mingea in plasa.

85‘ Stratila scapa pe contraatac in banda dreapta si suteaza in plasa laterala, desi in fata portii astepta Tucudean.

82′ Nita este pe faza si retine un sut de la distanta expediat de Tucudean.

76′ George Tucudean intra in locul lui Dorel Stoica.

69′ Iulian Tames il inlocuieste pe Marius Alexe.

65′ Mihalcea ii trimite din careu lui Guilherme, care suteaza cu pamantul, dar prea slba pentur a-i pune problemne lui Balgradean.

62′ Alex dos Santos intra, iese Viorei Dinu.

55′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo!!! Alexe inscrie din lovitura de la 11 metri.

54′ Doru Bratu vede galben pentur un fault la Stratila.

51′ Ilie Iordache suteaza din alergare, dar Balgradean retine in doi timpi.

49′ Iese Catalin Munteanu si intra Stratila.

46′ Ilie Iordache l-a inlocuit la pauza pe Vlad Munteanu.

46′ Incepe a doua repriza.

45′ PAUZA

43′ Laurentiu Rus suteaza excelent din intoarcere de la 25 de metri, dar minge izbeste transversala

38′ Moti primeste galbne pentru un fault asupra lui Adrian Popa.

37′ Adrian Popa suteaza puternic de la 25 de metri,d ar mingea trece pe langa poarta.

36′ Cartonas galben primit de Pulhac.

34′ Adi Rocha este schmbat cu Adrian Mihalache.

29′ GOOOOOOOOOOOOOL Dinamo!!! Inscrie Alexe.

26′ Vlad Munteanu este avertizat pentru ca l-a calcat pe Laurentiu Rus.

24′ Concordia nu reuseste sa inscrie dupa o serie de suturi pe poarta. Balgradean scoate, reia Viorel Dinu, dar portarul dinamovist, desi cazut, reuseste sa respinga din nou.

20′ Dorel Stoica executa primul corner al dinamovistilor, dar Filip respinge de la prima bara.

18′ Nita reuseste sa prinda un sut expediat de Laurentiu Rus.

15′ Balgradean iese gresit la centrare, dar Dorel Stoica respinge in corner. La a doua executie, Balgradean face o greseala asemanatooare, iar Catalin Munteanu, in incercarea de a respinge din nou in corner, este la un pas de autogol.

14′ Balgradean scoate de sub bara un sut superb expediat de Adi Rocha.

9′ Dinamovistii cauta culoarul de sut in apropierea careului advers, dar dupa o faza prelungita de atat, Laurentiu Rus pierde mingea.

6′ Actiune uriasa pentru Concordia! Petrovic primeste pasa din corner, recentreaza in careu pentru Viorel Dinu care reia din voleul, la 2 metri de poarta, insa mingea trece incredibil pe langa poarta.

5′ Balgradean respinge si gasdele au din nou corner.

5′ Krumov trimite mingea in fata portii adverse, iar Dragos Grigore deviaza in corner.

1′ Incepe meciul.

CONCORDIA: Nita – Krumov, Petrovic, Bratu, Guilherme – Ad. Popa, Roberto Iancu, Filip, Vl. Munteanu – Rocha, V. Dinu

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

DINAMO: Balgradean – Scarlatache, D. Grigore, Moti, Pulhac – Dorel Stoica – Rus, Kone, C. Munteanu, Alexe – Danciulescu

Antrenor: Dario Bonetti.