Women Champions League: Detinatoarea titlului, Olympique Lyon si multipla campioana a Germaniei, 1.FFC Frankfurt se recomanda pentru finala

Duminica la Lyon si Londra au avut loc semifinalele Champions League pentru echipele feminine in care s-au calificat finalistele ultimelor doua editii, Olympique Lyon si Turbine Potsdam, ca si alte doua formatii de traditie, Arsenal Londra si multipla campioana germana, 1. FFC Frankfurt…

Un pas mare spre finala: ARSENAL LONDRA – 1.FFC FRANKFURT 1-2 (0-0)

1.FFC Frankfurt a abordat meciul de la Londra nu chiar sub cele mai bune auspicii lipsind trei jucatoare de baza, portarita Nadine Angerer, fundasul central Saskia Bartusiak si organizatoarea jocului Fatmire Bajramaj. Arsenal, puternica, cu jucatoare de clasa ca Smith, White, Chapman, Carter s-a anuntat din primele etape drept o cofavorita la titlu.

In prima repriza jocul a fost echilibrat, cu putine ocazii de gol, dupa reluare jucatoarele germane reusind sa ia conducerea in minutul 64 prin Crngorcevic, bine servita de Marozsan, 0-1. Un gol foarte important realizat in deplasare. Englezoaicele au revenit insa reusind dupa numai 5 minute sa egaleze prin Grant, 1-1, dar rutinata echipa oaspete a apasat incaodata pe accelerator reusind in minutele de prelungire sa marcheze golul victoriei prin Garefreakes. O buna sansa pentru echipa din Frankfurt de a se califica in finala care va avea loc la 17 mai pe Allianz-Arena din München.

Intalnirea a avut loc pe Meadow Park de la Borehamwood fiind condusa de arbitra italiana Silvia Tea Spinelli:

Arsenal: Byrne – Houghton, Flaherty, Fahey, Scott – Ludlow, Grant, Yankey (81 Nobbs), Chapman – White (67 Carter), Little (89 Davison);

Frankfurt: Schumann – Lewandowski, Kumagai, Weber, Percival – Behringer, Garefrekes – Landström (78 Kulig), Huth, Crnogorcevic, Smisek (33 Maroszan).

Detinatoarea titlului confirma: OLYMPIQUE LYON – TURBINE POTSDAM 5-1 (3-0)

Doua adversare cunoscute, Lyon si Potsdam au disputat finala competitiei in ultimele doua editii. In anul 2010 a castigat dupa executarea penaltiurilor echipa germana, iar in 2011 a izbandit echipa franceza cu 2-0. Lyon, cu numeroase jucatoare de prim rang, printre care Georges, Bompastor, Necib, Abily, Schelin, Thomis a fost considerata de la inceput favorita acestei editii.

Lyonezele au inceput asa cum era de asteptat, cu o ofensiva sustinuta la poarta adversa, ele reusind sa deschida scorul in minutul 6 prin Henry, 1-0. Directia jocului a fost aceeasi, poarta echipei oaspete si in mai putin de doua minute (20 si 21) gazdele si-au majorat decisiv avantajul prin Abily, 2-0 si Schelin, 3-0 nelasand nici un dubiu asupra deznodamantului intalnirii. Dupa pauza, Olympique a continuat jocul ofensiv si eficace marcand din nou prin Dieckenmann (55), 4-0 si Abily (61), 5-0 lamurind inca de azi calificarea in finala competitiei. In penultimul minut, Schmidt a marcat golul de onoare, stabilind scorul final, 5-1.

Meciul de pe Stade de Gerland din Lyon a fost condus de arbitra romanca Teodora Albon, care s-a remarcat in acest sezon prin prestatii excelente pe numeroase arene europene:

Lyon: Bouhaddi – Renard, Franco, Bompaster (68 Kaci), Viguier – Henry, Cruz Trana, Dickenmann (77 Necib), Abily – Schelin, Le Sommer (51 Thomis);

Potsdam: Näher – Peter, Schmidt, Draws,Singer – Zietz, Odebrecht, Göransson (61 Hanebeck) – Anonma (63 Vidarsdóttir), Kerschowski, Nagasato.

Returul celor doua meciuri are loc la 22 aprilie la Potsdam si Frankfurt.