El Clasico se apropie cu pasi repezi. Realul si Barcelona sunt despartite de numai patru puncte!

Au mai ramas saze zile pana la eternul derby dintre Barcelona si Real! Cu o etapa inainte de El Clasico, Real Madrid si FC Barcelona sunt despartite in clasament de doar patru puncte, cu „galacticii” pe primul loc dupa victoria cu Sporting Gijon, scor 3-1, de pe Bernabeu, în timp ce „extraterestrii” au dispus la Levante, scor 2-1, sambata, in etapa a XXXIII-a Primerei Division.

Realul a castigat destul de greu duelul de pe propriul teren cu Sporting Gijon, scor 3-1, revenind de la 0-1. Oaspetii au deschis scorul in minutul 30, dintr-un penalty transformat de De las Cuevas, insa, pana la pauza madrilenii au revenit si au punctat prin Higuain (37). In ultimul sfert de ora oaspetii n-au mai rezistat iarCristiano  Ronaldo(74) si Benzema(82) au incheiat socotelile.

Tot de o revenire au avut parte si cei de FC Barcelona, care s-au impus cu 2-1 in meciul disputat in deplasare cu Levante.

Gazdele au deschis scorul inca din minutul 23, prin Barkero, din penalty. Catalanii au revenit in joc, desi au avut o prestatie destul de stearsa, punctand de doua ori prin argentinianul Lionel Messi, in minutele 64 si 72, golul victoriei venind dintr-un penalty discutabil obtinut de Cuenca.

In urma acestor rezultate, Real Madrid are in clasament 85 de puncte, în timp ce Barcelona se afla pe locul secund, cu 81 de puncte.

El Clasico, FC Barcelona – Real Madrid, este programat sambata, 21.04. de la ora 21:00, partida fiind transmisa, in format LIVETEXT, pe www.sptfm.ro.