Bundesliga: In disputa cu Schalke, Mönchengladbach nu a renuntat la intentia de a ocupa locul al treilea in vederea calificarii directe in Champions League

Dupa etapa cu nr. 31 se pot trage mai multe concluzii. Dortmund este practic campioana, Bayern o va insoti in noua editie a Champions League, pentru al treilea loc (calificare directa) luptandu-se si pe mai departe Schalke si Mönchengladbach. Stuttgart este cu un…picior in Europa League, iar pentru celelalte locuri (probabil trei) se intrec 3-4 formatii. In subsol, de asemenea, este clar, Kaiserslautern ca si retrogradata, in timp ce Köln si Hertha vor decide care retrogradeaza direct si care beneficiaza de ultima sansa a barajului…

Colonia cu un picior in liga a doua: MÖNCHENGLADBACH – KÖLN 3-0 (1-0)

Borussia-Park. Spectatori: 52 990. Arbitru: Knut Kircher. Au marcat: Arango (19), Jantschke (53), reus (55). Cartonase galbene: Geromel, Podolski, Dante.

Mönchengladbach: ter Stegen – Stranzl, Dante, Brouwers, Daems – Nordtveit, Neustädter (44 Jantschke) – Herrmann (65 Ring), Arango – Hanke (78 De Camargo), Reus;

Köln: Rensing – Brecko, Sereno (68 McKenna), Geromel, Eichner – Lanig, Riether – Clemens (77 Jajalo), Peszko (58 Roshi) – Podolski, Novakovic.

In timp ce gazdele au aliniat conforma asteptarilor formatia standard avand toti oamenii la bord, oaspetii au prezentat un „11“ in care au reaparut Peszko si Novakovic, „iertati“ de noul conducator tehnic, Frank Schaefer optimist in ce priveste evitarea retrogradarii. Jocul a fost foarte disputat, chiar aspru de la inceput, arbitrul chemandu-i la ordine in mai multe randuri pe jucatori. Gazdele au avut unele ocazii, dar ele au deschis scorul dintr-o faza fixa, Arango sutand peste „zid“ la colt balonul asezat la circa 25 de metri de poarta pentru o lovitura libera, 1-0. Köln a replicat decis, a dominat chiar jocul in camp dar ocazii de gol nu a avut.

Dupa pauza, defensiva echipei din Köln a cedat complet, doar paradele lui Rensing impiedicand un scor-fluviu. In trei minute s-a gazdele au desavarsit o victorie clara, intai Jantschke, reluand cu capul balonul in plasa in urm a unei lovituri libere, 2-0, apoi Reus, dupa o actiune personala, in care a driblat mai multi adversari, 3-0. Pentru Köln obiectivul minimal se numeste acum locul 16 care ofera inca sansa barajului…
E bun si un punct: FREIBURG – HOFFENHEIM 0-0

Badenova-Stadion. Spectatori: 24 000. Arbitru: Deniz Ayrekin. Au marcat: Cartonase galbene: Dembele, Rudy.

Freiburg: Baumann – Sorg, Ginter, Diagne, Schmid – Makiadi, Flum – Guede (72 Reisinger), Caligiuri – Dembele (59 Rosenthal), Freis (87 Santini);

Hoffenheim: Starke – Beck, Vestergaard, Compper, Johnson – Williams, Rudy – Vukcevic, Salihovic, Firmino (49 Babel) – Schipplock (78 Mlapa).

Debut foarte vioi, prima mare sansa dupa un sfert de ora avand-o gazdele, Williams salvand de doua ori in aceeasi faza. Mult schimbata in bine, echipa din Breisgau a avut jocul sub control construind numeroase faze spectaculoase la poarta adversa. Oaspetii neinspirati in ofensiva nu au periclitat aproape deloc poarta lui Baumann. Intr-o repriza dominata de gazde, oaspetii au avut si ei o buna ocazie in final, Beck ratand de putin spatiul portii.

Partida a ramas animata mai ales ca Hoffenheim a incercat mai mult, ceea ce a creat spatii de contraatac gazdelor, faza de joc pe care o prefera si o stapanesc. In doua faze, portarul Starke a salvat in extremis la suturile lui Caligiuri si Freis, iar o data l-a ajutat bara. Punctul castigat serveste in primul rand lui Freiburg care in linii mari este salvata, in timp ce Hoffenheim pastreaza sanse relativ mici in a promova in Europa League.