FINAL / Etapa a XXVI-a / Otelul Galati – Steaua Bucuresti 1-2. „Ros-albastrii” urca pe locul al doilea, la trei puncte de liderul CFR Cluj

Steaua Bucuresti a castigat cu 2-1 pe terenul campioanei en-titre, Otelul Galati. Formatia antrenata de Dorinel Munteanu a condus la pauza, gratie golului inscris de Didi Cleidimar Silva Magalhaes (’34), insa „ros-albastrii” au revenit in repriza doua si au intors rezultatul, prin reusitele semnate de Leandro Tatu (’49) si Mihai Costea (’68).

Gruparea moldava a inceput tare, iar in primele 10 minute au dominat autoritar si au ratat doua ocazii bune de gol, prin Didi (‘5) si Marius Pena (’10). Apoi, jocul s-a mai domolit, iar urmatoarea faza periculoasa, Didi a punctat cu o lovitura de cap din 14 metri, deschizand scorul (’39).

Dupa pauza, Leandro Tatu a spart gheata si a punctat in campionat dupa o pauza de circa noua luni (cinci de la golul marcat in Europa League). Brazilianul a inscris in minutul 49, cu o lovitura de cap din apropierea portii, dupa ce un sut al lui Tanase fusese deviat de Sergiu Costin. Steaua a aratat total diferit in a doua repriza. La pauza, Stoichita l-a scos pe Rusescu si l-a bagat pe Mihai Costea, care nu mai evoluase de etape bune, fiind scos din lot din cauza ca patronul era impotriva relatiei sale cu starleta Daniela Crudu. „Nila” nu prea s-a vazut in joc, insa a adus victoria „ros-albastrilor” in minutul 68, cand a primit o pasa de la Tatu si a sprintat pe langa adversarul direct, pe care l-a pierdut pe drum, apoi l-a executat din unghi pe Grahovac, cu un sut  la coltul lung. Galatenii nu au mai reusit sa revina si nu au mai pus in pericol poarta lui Tatarusanu, iar sperantele lor pentru un loc in cupele europene par sa se fi spulberat.

Steaua face 49 de puncte si urca pe locul al doilea – cel putin pana la meciul lui Dinamo de la Chiajna – la trei puncte de liderul CFR Cluj.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’87 Centrare de pe dreapta, insa Tanase lufteaza, desi se afla liber, in zona coltului stang al careului mare

’84 Schimbare la Steaua: iese Alexandru Chipciu si intra Florin Gardos

’77 Ocazie pentru Steaua! Chipciu ajunge surprinzator in centrul careului si trage din prima intr-o minge venita de pe partea dreapta, insa trimite cu mult pe langa poarta

’70 Schimbare la Otelul: iese Didi si intra Gabriel Paraschiv

’68 Mihai Costea incaseaza un cartonas galben, din cauza ca a sarbatorit golul scotandu-si tricoul

’68 GOOOL Steaua!!! Mihai Costea inscrie si oaspetii preiau conducerea pentru prima data in aceasta seara. „Nouarul” echipei antrenate de Mihai Stoichita a fost lansat de Tatu la limita offside-ului, a sprintat si a rezistat unui atac din spate al unui fundas advers, a intrat in unghi si a trimis la coltul lung, pe langa un Grahovac care se aruncase, deja, in cealalta parte

’66 A doua modificare la Steaua: iese Tiberiu Balan si intra Mihai Radut

’60 Schimbare la Otelul: iese Jaka Stromajer si intra Laurentiu Iorga

’60 Ratare pentru Otelul! Centrare de pe stanga, Pena rateaza stopul, insa Liviu Antal – aparut surprinzator in centrul careului – preia si ajunge in apropierea liniei de fund, de unde incearca in lob catre coltul lung, insa mingea trece cu putin peste poarta lui Tatarusanu

’54 Cartonas galben pentru Liviu Antal, din cauza unei simulari in careul stelist

’53 Chipciu trage de la distanta, de pe partea dreapta, insa cu mult pe langa poarta

’49 GOOOL Steaua!!! Leandro Tatu restabileste egalitatea pe tabela de marcaj, marcand pentru prima data in 2012. Cristian Tanase a patruns in careu pe stanga si a incercat sa suteze la coltul lung, dar Sergiu Costin a deviat balonul si mingea s-a transformat intr-o centrare pentru Tatu, aflat liber la bara a doua. Sud-americanul a trebuit doar sa indeplineasca o formalitate, punctand pentru 1-1. Tatu marcase ultima data in decembrie 2011, la meciul cu AEK Larnaca, din grupele Europa League

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de Mihai Stoichita, antrenorul Stelei: iese Raul Rusescu si intra Mihai Costea

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+1 Fluier de pauza

’45+1 Cartonas galben pentru Valentin Iliev

’45 De la margine se arata un minut de prelungire

’42 Paul Parvulescu trimite in forta, pe jos, din afara careului, insa portarul Grahovac se afla pe directia sutului si a retinut cu siguranta

’40 Tanase este din nou in centrul atentiei, cu patrundere pe stanga si trimite un sut-centrare pe jos, catre coltul lung, insa mingea iese in aut de poarta

’38 Cristian Tanase trage de pe stanga, insa nici de aceasta data nu reuseste sa trimita pe poarta

’34 GOOOL Otelul!!! Didi sparge gheata la Galati! Brazilianul a primit o centrare de pe partea dreapta si a venit nemarcat, la circa 14 metri, trimitand cu capul cu bolta si puternic, peste portarul Tatarusanu

’32 Cristian Tanase suteaza, dupa ce il depaseste pe Rapa, insa nu prinde spatiul portii

* Un suporter de la Tribuna a II-a a stadionului din Galati lesina si este luat pe brate si dus la ambulanta, care pleaca de urgenta catre spital. Jocul se intrerupe, cat timp medicii isi fac treaba si se reia dupa doua minute

’20 Paul Parvulescu incaseaza primul cartonas galben al meciului, fiindca a lovit mingea dupa fluierul arbitrului, in urma unui fault comis de Bourceanu, la mijlocul terenului

’19 Sergiu Costin respinge din careu o minge reluata cu capul de Leandro Tatu, dupa o centrare a lui Chipciu

’15 Steaua are probleme la constructie, nereusind sa pastreze prea mult timp posesia. Pana acum, nu s-a prea apropiat de careul advers

’10 O noua sansa de gol pentru gazde! Marius Pena a primit in careu o pasa pe jos, de pe dreapta, a preluat, s-a intors si a tras catre coltul scurt, insa un fundas stelist l-a blocat si a respins in corner

‘5 Ocazie pentru Otelul! Didi se inalta si reia cu capul o centrare din corner, insa trimite la o palma de poarta aparata de Ciprian Tatarusanu

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Otelul Galati si Steaua Bucuresti, din etapa a XXVI-a a Ligii I

OTELUL: Grahovac – Rîpă, Perendija, Sg. Costin, Sălăgeanu – Giurgiu, I. Filip – Antal, Didi, Stromajer – Pena;
Antrenor: Dorinel Munteanu;

STEAUA: Tătăruşanu – Bicfalvi, Iliev, Chiricheş, Pîrvulescu – Bourceanu – Chipciu, T. Bălan, Tatu, Cr. Tănase – Rusescu;
Antrenor: Mihai Stoichita;