Bundesliga: Repetitia generala a lui Bayern in vederea meciului de marti cu Real Madrid poate fi calificata o nereusita

Cunoscand victoria definitiv clarificatoare a lui Dortmund in derbiul de la Gelsenkirchen, antrenorul lui Bayern, Jupp Heynckes a renuntat si la ultimele iluzii in ce priveste titlul, privind practic spre meciul cu Real Madrid martea care vine, scop in care a rotit echipa cum putin s-au asteptat, renuntand la cinci titulari in scop de odihna (Lahm, Ribery, Gomez, Kroos, Gustavo)…

BAYERN – MAINZ 0-0

Allianz-Arena. Spectatori: 69 000. Arbitru: Markus Schmidt. Cartonase galbene: Badstuber, N. Müller.

Bayern: Neuer – Rafinha, Boateng, Badstuber, Contento – Schweinsteiger, Timosciuk – Robben, T. Müller (79 Kroos), Alaba (46 Ribery) – Olic (61 Gomez);
Mainz: H.Müller – Pospech, Kirchhoff, Noveski, Zabavnik – Baumgartlinger (61 Polanski), Soto – Caligiuri – Ivanschitz (57 Choupo-Moting), N.Müller (74 Bungert) – Szalai.

Acesta a fost al 800-lea joc pe teren propriu al bavarezilor in Bundesliga, bilantul fiind 585 victorii, 137 egalitati si 77 infrangeri, golaveraj: 2119-735. Bayern si-a propus nu numai victoria care sa-i asigure definitiv locul secund, dar si o buna repetitie in vederea partidei din Champions League. Bayern a dominat din start, dar in timp ce ea a impins mingea de-a latul terenului, oaspetii au folosit fiecare prilej pentru a suta la poarta chiar si de la distanta. Totusi, presiunea gazdelor a sporit mereu, dar a fost doar o superiorita teritoriala pentru ca daca facem abstractie de bara lui Timosciuk si ratarea lui Olic din ultimele minute ale reprizei ocaziile de gol au lipsit cu desavarsire. Statistica: suturi: 8-4, cornere 7-3, posesia mingii 70-30.

Introducerea lui Ribery dupa pauza trebuia sa dea semnalul ofensivei, pentru Bayern soarta celor trei puncte nefiind totusi o chestiune marginala. Apoi a fost adus in teren si Gomez, iar presiunea lui Bayern a devenit si mai accentuata, fara a beneficia de ocazii stringente de a marca. O duzina de cornere au ramas fara rezultat, apetitul de gol din saptamanile trecute fiind uitat cu desavarsire. O contributie esentiala a avut in primul rand portarul H. Müller care a aparat totul. In ansamblu, Bayern a practicat in mod consecvent un joc ofensiv dar mult prea incalcit si steril pentru a avea sorti de izbanda.