Bundesliga: Dortmund castiga derbiul cu Schalke si isi apara 99,99 la suta titlul de campioana

Desi sambata au avut loc cinci partide,  atentia prioritara a fost indreptata spre cel de-al 140-lea derbi dintre cele doua rivale din totdeauna, Schalke si Dortmund. Pentru ambele echipe, dincolo de punctele puse in  joc, ambitia si orgoliul au jucat un rol primordial, iar publicul a realizat un cadru deosebit cum numai la acest „meci al Ruhrului“ se poate vedea. De azi se cunoaste sigur prima retrogradata: Kaiserslautern, in timp ce in subsolul tabelei lupta continua…

SCHALKE – DORTMUND 1-2 (1-1)

Veltins-Arena. Spectatori: 61 673. Arbitru: Manuel Gräfe. Au marcat: Farfan (9), Piszczek (17), Kehl (63). Cartonase galbene: Farfan, Fuchs, Kehl, Schmelzer, Jones.

Schalke: Unnerstall – Uchida (86 Marica), Papadopoulos, Metzelder, Fuchs – Moritz (68 Höger), Jones – Farfan, Raul, Draxler (71 Pukki) – Huntelaar;
Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Santana, Hummels, Schmelzer – Gündogan, Bender (46 Kehl) – Blaszczykowski (81 Perisic), Kagawa, Grosskreutz (89 Owomoyela) – Lewandowski;

Mare lupta din primul minut si o desfasurare palpitanta a scorului. BVB a avut prima ocazie, apoi la un corner executat de Fuchs, gazdele au marcat prin Farfan, sut puternic de la marginea careului, usor deviat cu capul de Kagawa, 1-0. Egalarea a survenit destul de prompt printr-un sut neobisnuit ca traectorie, puternic si plasat al fundasului Piszczek, 1-1. Dupa pauza, Schalke a facut mai mult pentru joc, a atacat pe un front larg in timp ce Dortmund a fost preocupata mai mult de mentinerea egalitatii, dar si de valorificarea putinelor sanse, asa cum a facut-o la un corner, Kehl, 1-2. Un deznodamant care confirma 99,99 la suta titlul de campioana

HAMBURG – HANNOVER 1-0 (1-0)

Imtech-Arena. Spectatori: 56 500. Arbitru: Günter Perl. Au marcat: Son (17). Cartonase galbene: Jarolim, Pinto, Haggui, Sala.

Hamburg: Drobny – Bruma, Mancienne, Westermann, Aogo – Rincon, Jarolim  – Ilicevic (71 Sala), Jansen – Son (90 Arslan), Berg (87 Träsch);
Hannover: Zieler – Cherundolo, Haggui, Pogatetz, Pander – Pinto (86 Lala), Schulz (46 Sobiech) – Schmiedebach, Rausch – Schlaudraff (68 Stoppelkamp),  Ya Konan.

Cu noi ambitii si cu angajament, gazdele au atacat cu convingere reusind la finele primul sfert de ora sa deschida scoru. Son a patruns curajos in careu si a sutat plasat in coltul drept, 1-0. Am asistat in continuare la un joc de uzura in care gazdele au avut un singur scop: pastrarea scorului, jocul in ansamblu pierzand din spectaculozitate. Pentru Hamburg acestea pot fi insa punctele care sa-i asigure ramanerea in prima liga dupa un sezon dezamagitor.

KAISERSLAUTERN – NÜRNBERG 0-2 (0-1)

Fritz-Walter-Stadion. Spectatori: 42 000. Arbitru: Marco Fritz. Au marcat: Didavi (42), Pekhart (73). Cartonase galbene: Tiffert, Derstroff, Fortounis, Chandler, Simons, Pekhart.

Desi practic fara sperante, formatia din Pfalz a evoluat cu multa ambitie, dar incapacitatea ofensivei a servit inca o dovada, 19 goluri in 31 de intalniri neavand nevoie de prea multe comentarii. Apoi sansa a suras oapetilor, mai exact lui Didavi care din nou a avut o executie de exceptie de la 25 de metri, 0-1. Gazdele aui atacat dupa pauza, dar Nürnberg a contrat exact si a majorat scorul prin Pekhart, bine servit de Didavi, 0-2. Cu aceasta, in contextul rezultatelor de azi, Kaiserslautern este definitiv retrogradata.

WOLFSBURG – AUGSBURG 1-2 (1-1)

Volkswagen-Arena. Spectatori: 28 000. Arbitru: Thorsten Kinhöfer. Au marcat: Oehrl (13), Helmes (27), Langkamp (88). Cartonase galbene: Baier, Mandzukic, Bellinghausen, Helmes, Benaglio.

Greseala copilareasca a fundasului Madlung care a ezitat sa degajeze, a facut-o apoi in picioarele unui adversar de unde mingea a ricosat direct in poarta, fara sanse pentru portarul Benaglio, 0-1. A egalat Helmes, revenit in echipa dupa o saptamana, cu un sut sec si plasat din marginea careului, 1-1. Rezultatul este pentru gazde o deziluzie, participarea la  o competitie europeana devenind tot  mai putin probabila, in timp ce pentru oaspetii punctele putand insemna salvarea.

LEVERKUSEN – HERTHA 3-3 (1-0)

Bay-Arena. Spectatori: 27 000. Arbitru: Michael Weiner. Au marcat: Schürrle (44), Kiessling (51, 85), Lasogga (63), Torun (71,77). Cartonase galbene: Perdedaj. Cartonas rosu: Kobiasvili (65).

In prima parte un joc fara nerv, cuminte si pe alocuri plictisitor. Simptomatic, Leverkusen nu a avut niciun sut pe poarta in 43 de minute, pentru ca in penultimul minut, cu unicul sut al reprizei, Schürrle sa marcheze  din coltul careului de 16 metri, 1-0. Dupa pauza, defensiva berlinezilor s-a naruit complet, Kiessling  a driblat aproape toata apararea adversa si a marcat de la cativa metri, 2-0, Dupa pauza, Hertha a dau unele …semne de viata, Lasogga reusind sa reduca din handicap ürintr-o reöuare frunoasa a balomului cu capul de la 7 metri la centrarea lui Lell, 2-1. In minutul 65 Rolfes a ratat un penalti, Kraft reusind sa respinga balonul insuficient plasata. Ceea ce a dat curaj oaspetilot cu o neasteptata egalare prin Torun, 2-2. Si inca asta nu a fost totul, pentru ca desi in 10 oameni, Hartha a jucat cu daruire, a contrat periculos si a marcat din nou prin Torun, 2-3. Cu o rabufnire de orgoliu, gazdele au egalat la o lovitura libera, Kiessling reluand balonul cu capul de la marginea careului mic, 3-3. Un egal care pentru oaspeti poate avea efecte salvatoare, dar va fi  foarte greu.