FINAL / Etapa a XXVI-a / Petrolul Ploiesti – CFR Cluj 1-1. Liderul obtine un punct, in inferioritate, intr-un meci de toata frumusetea!

Vineri, 13 aprilie, Petrolul a intalnit pe stadionul „Ilie Oana” liderul CFR Cluj. Gazdele au dominat total prima repriza inscriind un gol din penalti prin Hamza, iar ardelenii au fost nevoiti sa joace din minutul 37 cu un om mai putin, Camora fiind eliminat pentru un fault la Oprita in careu.

In repriza secunda, meciul s-a schimbat total, iar oaspetii au fost mai tot timpul la timona egalang in minutul 70, prin Ronny. De aici meciul s-a jucat numai pe contre, iar in ultimele minute de joc Hamza putea sa aduca victoria pentru gazde, ratand singur cu Beto din 3 metri. Nici ardelenii n-au fost mai prejos si putea pleca victoriosi, insa Ganea nu a reusit sa trimita pe spatiul portii din 5-6 metri, la ultima faza a jocului.

Echipele care au evoluat:

PETROLUL: Hamutovski – B. Straut, Melinte, Linares, Fl. Maxim – Mustivar, Osiako – Oprita, Boudjemaa, Hamza – Zerka
Antrenor: Gheorghe Multescu

CFR CLUJ:  Beto – Lionn, Cadu, G. Muresan, Camora – B. Sare – Sougou, Godemeche, Bastos, Nicoara – Ronny
Antrenor: Ioan Andone.

FINAL

90’+3 Ocazie mare si pentru CFR. Liviu Ganea nu reuseste sa aduca victoria pentru ardeleni in urma unui sut din prima din 5-6 metri, atacantul nefiind marcat de niciun jucator!!

89′ Incerdibila ratare a Petrolului. Autorul golului petrolist, Hamza, servit excelent de Oprita, nu reuseste sa trimita nici macar pe spatiul portii balonul din doar 3 metri!

86′ Boudjemaa reuste o faza superba pe dreapta alaturi de veteranul Fl Dumitru, insa Hamza nu reuseste sa fructifice pasa excelenta

84′ Cu toate ca echipa de suflet sufera pe teren, galeria petrolista  mai incalzeste atmosfera in tribunele stadionului Ilie Oana

82′ Se intrec in gafe fundasii Petrolului, insa Ronny nu profta din trei metri de poarta

80′ Mustivar vede galben dupa o intrare cu piciorul sus in fata lui Muresan.

79′ Siritele se incing din senin intre Lionn si cei de pe banca Petrolului. Au intervenit si jucatorii de rezerva, dar si oameni de ordine pentru a impiedica un eventual meleu intre jucatori.

74′ Florentin Dumitru intra in locul lui Osiako.

73′ Ronny profita de un moment de dezorganizare in defensiva adversa si incearca dubla, insa sutul lui ocoleste poarta.

70′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CFR. Ronny primeste un balon respins gresit cu capul de  Melinte si, singur cu Hamutovski, il executa pe bielorus cu o scarita de efect.

68′ Ronny incearca sa patrunda in careu printre doi adversari si cade. Cere penalty jucatorul CFR-ului, dar arbitrul ii intoarce spatele.

67′ Lionn il ia in brate la propriu pe Boudjemaa si vede galben. Va lipsi si el in meciul cu Chiajna.

64′ Osiako centreaza lung in fata pentru Oprita, dar acesta nu reuseste sa agate mingea in careu.

62′ Prima schimbare pentru ardeleni. Intra Liviu Ganea in locul lui Godemeche.

61′ Bara PETROLUL! Mustivar deviaza cu latul din careu o centrare de pe stanga, insa mingea loveste bara din stanga.

55′ Boudjemaa face ravagii pe partea stanga, centreaza in marginea careului, de unde Hamza si Djemia nu reusesc sa reia spre poarta

53′ Nicoara cade in coltul careului si cere lovitura libera. Balonul este oprit si acesta vede galbenul pentru simulare

51′ CFR obtine un corner de pe dreapta, Bastos executa lung pentru Ronny, care recentreaza, dar ploiestenii resping. Dominare visinie!

50′ Remarcam jocul gazdelor destul de defensiv in acest debut de repriza secunda!

47′ Actiune buna a lui Straut, care trece de Muresan pe dreapta, dar este faultat in marginea careului. Executa Maxim, pe jos, insa Beto nu poate fi surprins.

46′ Petrolul schimba prima. Ben Djemia a intrat la pauza in locul lui Zerka

PAUZA

45′ Dubla ocazie a Petrolului! Beto respinge din fata lui Zerka, mingea sare la Boudjemaa al carui sut este scos de langa bara de Muresan!

41′ Sut frumos si puternic al lui Maxim, din alergare, iar Beto scoate cu greu in fata, insa de la margine se fluierse offside

38′ GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL PETROLUL. Hamza transforma penaltiul, iar stadionul este in delir.

36′ PENALTI pentru Petrolul! Camora vede direct rosu pentru o interventie asupra lui Oprita. Fundasul a incercat sa respinga un balon chiar din fata atacantului, insa il loveste cu gheata in cap si arbitrul este ferm. Penalti si eliminare!

34′ Florin Maxim faulteaza din spate si vede si el un cartonas galben

31′ Osiako vede galbenul pentru ca a incercat sa-l fereasca pe Cadu in saritura, dar l-a calcat pe mana iar arbitrul a considerat interventia ca fiind voluntara. Tribunele striga „Hotii, hotii!”

30′ Bara Petrolul! Se executa lovitura libera, iar fundasul Linares vine tare din spate si reia cu capul in bara, iar balonul iese in aut,

29′ Camora vede si el galbenul pentru un fault dur la Straut. Lovitura periculoasa pentru ploiesteni

27′ Gazdele pleaca pe contraatac, iar Muresan este nevoit sa faulteze destul de dur si vede galbenul

25′ Un fault in coltul careului mare pentr CFR. Nicoara bate periculos, in interiorul careului, insa petrolistii resping cu greu.

22′ Pana in acest minut nu s-a mai consemnat nicio faza periculoasa, insa posesia continua sa fie in favoarea ploiestenilor

15′ Ocazie CFR! Nicoara scapa pe contraatac, isi face balonul pe langa Melinte, insa trage de la 8-9 metri pe langa poarta lui Hamutovski.

11′ Primele 10 minute au fost la discretia ploiestenilor, care domina partida autoritar, posesia fiind 70% la 30% pentru gazde

10′ Ocazie PETROLUL! Hamza reia cu capul un balon din corner, insa trimite cu pamantul si mingea trece peste poarta lui Beto

8′ Vede galbenul si francezul Godemeche pentru un fault tare la Osiako

7′ Boudjemaa scapa de rosu in urma unei interventii criminale cu tapla asupra lui Muresan. In cele din urma mijlocasul vede galbenul

6′ Ocazie PETROLUL! Younes Hamza scapa spre poarta lui Beto, usor stanga, insa sutul din alergare trece peste poarta!

1′ Inceputul meciului