Bundesliga: Dupa un joc de buna factura, Stuttgart intoarce din nou rezultatul si dispune de Bremen clar si meritat cu 4-1

Doua echipe avand acelasi scop: calificarea pentru competitiile europene s-au intrecut in partida de vineri seara. Gazdele in avantaj, de opt etape fiind neinvinse, in timp ce Bremen a avut o evolutie inconstanta in ultimele jocuri. Totusi, pentru „svabi“, bremeranii nu au fost niciodata adversarii preferati, doar de la Bayern incasand mai multe goluri. Apropo eficacitate, in ultimele 11 intalniri ale celor douaau cazut in total 49 de goluri deci sperante bune…

Mercedes-Benz-Arena. Spectatori: 58 000. Arbitru: Tobias Welz. Au marcat: Rosenberg (25), Gentner (37), Harnik (45, 53), Cacau (89). Cartonase galbene: Schmitz, Sokratis, Niedermeier.

Stuttgart: Ulreich – Sakai, Tasci, Niedermeier,  Molinaro – Kvist, Gentner  – Harnik (85 Cacau), Hajnal (80 Okazaki),  Schieber (88 Traore) – Ibisevic.

Bremen: Wiese – Ignjowski, Afolter (58 Füllkrug), Sokratis, Schmitz – Naldo, Fritz  – Junuzovic, Marin (58 Trybull) – Rosenberg, Pizarro.

O prima repriza de bun nivel, desi la inceput doar suturile lui Schieber si Marin au mai dat de lucru  portarilor. Gazdele au dominat dar scorul l-au deschis oaspetii, un contraatac pe ruta Pizarro-Marin-Rosenberg gasindu-l pe ultimul nemarcat in careul mic, acesta indeplinind o  formalitate, 0-1. Ca si in partidele din etapele anterioare, „svabii“  au dominat jocul si au intors rezultatul. Intai a marcat Gentner cu un sut surprinzator de la 25 de metri, frumos, cu bolta, plasat fara sansa pentru portar, 1-1. In ultimul minut al reprizei la un corner, Niedermeier a reluat cu capul, Wiese a respins prea scurt si Harnik a marcat cu capul de la doi pasi, 2-1, un rezultat conform cu cele petrecute pe teren.

Putine minute dupa pauza, Stuttgart a majorat scorul, situatia si implicatii fii d ca si la golul anterior. Hajnal a executat un corner, Niedemeier a prelungit cu capul in fata lui Harnik si 3-1. Marcatorul insa a atins balonul cu mana avantajul obtinut nefiind de ignorat, o decizie oricum discutabila. Maxima eficienta din pareta lui Cacau, doar patru minute pe teren, si si-a facut si el golul, marcand cu capul, 4-1. In ansamblu jocul din repriza secunda a ramas sub nivelul celui din prima parte. Stuttgart face un pas urias in directia Europa League, tel de care Bremen in schimb se indeparteaza simtitor.