FINAL / Returul semifinalelor Cupei Romaniei: Gaz Metan – Dinamo 2-1 (in tur 0-1). Mediesenii inving pe Dinamo, insa „alb-rosii” joaca finala cu Rapid!

Joi seara, de la ora 21:30, s-a disputat a doua semifinala a Cupei Romaniei, partida dintre Gaz Metan Medias si Dinamo Bucuresti, in urma careia am aflat si cea de-a doua finalista din Cupa Romaniei dupa Rapid. Dinamo a pierdut mansa retur cu 1-2, insa datorita golului marcat in deplasare, „cainii” joaca finala cu Rapid. Markovic a deschis scorul, iar Dorel Stoica a egalat. Semifoarfeca lui Isaa Ba a fost in zadar pentru ca in tur dinamovistii au castigat cu 1-0. Rapid – Dinamo este finala Cupei Romaniei 2012!

Echipele care au evoluat:
Gaz Metan:
 Plesca – Frasinescu, Markovici, Muth, Vukadinovici – Al. Munteanu, Cr. Todea, Issa Ba, C. Petre – Bawab, Vitinho
Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo
: Balgradean – Scarlatache, D. Grigore, Moti, Pulhac – D. Stoica – Rus, Kone, C. Munteanu, Alexe – M. Niculae
Antrenor: Dario Bonetti

FINAL

90′ Ocazie imensa pentru Dinamo! Niculae scapa singur, paseaza la Catalin Munteanu, care singur cu Plesca nu reuseste sa-l lobeze pe acesta!!

87′ Uriasa ratare a mediesenilor. Catalin Munteanu scoate de pe linia portii mingea trimisa de Markovic.

84′ Luchin este trimis in teren in locul lui Tucudean.

79′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL GAZUL. Isaa Ba inscrie cu o semifoarfeca de toata frumusetea!

72′ Dan Roman scoate o lovitura libera din marginea careului advers. Moti este avertizat. Ciprian Petre trage puternic, dar peste poarta

71′ Bawab reia interesant de la marginea careului, dar sutul din prima al jucatorului Mediasului nu prinde cadrul portii.

66′ Muth este schimbat cu Breeveld

64′ Plesca scoate excelent o mingea reluata puternic cu capul de Tucudean.

60′ Dan Roman intra la gazde in locul lui Alex Munteanu.

57′ GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL DINAMO! Dorel Stoica strecoara mingea in plasa din 5 metri, dupa ce Plesca respinsese in fata o minge trimisa din apropiere de Scarlatache

53′ Incredibila tripla ratare a Gazului! Vitinho, singur cu Balgradean nu reuseste sa-l invinga unu-la unu, mingea sarea la Isaa Ba care trage puternis si din nopu respinge Balgradean, iar apoi Alexandru Munteanu isi incearca si el sansa , dar nici el nu reuseste sa-l invinga pe Balgradean!!

46′ Tucudean intra in locul lui Rus

46′ Dinamo incepe a doua repriza

PAUZA

45′ Vede si Kone un galben dupa ce il opreste pe Todea prin fault pe un contraatac al gazdelor.

44′ Issa Ba vede galben pentru un fault asupra lui Marius Niculae.

38′ Bawab il vede iesit pe Balgradean si incearca un sut lobat de la 40 de metri, dar portarul dinamovist prinde balonul.

36′ Catalin Munteanu suteaza periculos in diagonala, dar Niculae nu ajunge la intalnirea cu mingea.

35′ Marius Alexe profita de o minge venita de la un adversar, dar dupa ce se intoarce spre poarta suteaza aiurea din afara careului.

34′ Mare greseala in defensiva a gazdelor de care nu profita Marius Niculae. Atacantul se trezeste cu mingea la picior si trage peste poarta

32′ Ciprian Petre centreaza plouat din lovitura libera, insa dinamvistii indeparteaza pericolul din propriul careu.

30′ Incredibila ratare! Bawab recupereaza o minge pierduta usor de Grigore, patrunde in careu intr-un mare fel si salta mingea peste Balgradean, insa Moti scoate de pe linia portii!!

27′ Marius Alexe obtine o lovitura libera in jumatatea adversa de teren. Se executa dar fara niciun rezultat.

22′ Marius Niculae isi incearca sutul cu stangul din afara careului, insa trimite pe langa poarta.

19′ Ciprian Petre comite hent si se acorda lovitura libera pentru Dinamo, insa centrarea de pe dreapta nu pune probleme in careul gazdelor.

18′ Vitinho trimite peste poarta dinamovista la capatul unei actiuni rapide a Mediasului.

16′ Laurentiu Rus renunta la centrare si suteaza de la distanta direct spre poarta, dar trimite doar in bratele lui Plesca.

15′ Bawab suteaza in diagonala din careu de pe stanga, insa mingea ocoleste coltul lung.

14′ Tot Scarlatache vine bine la o centrare din corner, insa de data aceasta trimite departe de poarta.

13′ Mare ocazie a lui Dinamo. Plesca scoate incredibil un sut din voleu al lui Marius Nicolae din alergare!

11′ Laurentiu Rus obtine un corner de pe dreapta. Dorel Stoica centreaza pana la Scarlatache, a carui reluare ocoleste coltul lung.

9′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL GAZ METAN!! Markovic inscrie cu capul din centrarea de la coltul terenului a lui Todea.

6′ Bawab rateaza incredibil sutand de la punctul cu var peste poarta. Atacantul a ales sa-l execute pe Balgradean cu o scarita a la Zidane, insa balonul a trecut peste transversala!!

6′ PENALTY! Bawab patrunde in careul advers, cade in duel cu Grigore si se acorda penalti pentru Gaz Metan.

5′ Todea incearca sa surprinda cu un sut de la distanta, dar trage in blocaj. Presiune tot mai crescuta a gazdelor injumatatea adversa.

3′ Lovitura libera a gazarilor de la distanta din pozitie centrala. Mingea este respinsa in aut de margine.

1′ Mediesenii obtin un prim corner de pe partea stanga, insa centrarea ajunge direct in bratele lui Balgradean.

1′ Gazul are prima lovitura a meciului