FINAL / Returul semifinalelor Cupei Romaniei / Rapid Bucuresti – SC Vaslui 3-2. Giulestenii merg in finala Cupei!

Rapidul si-a castigat biletele pentru finala Cupei Romaniei, dupa un meci intens disputat impotriva Vasluiului, pe staadionul din Giulesti. Meciul s-a incins inca din primul minut, cand dupa doar 13 secunde Nicolae Grigorescu ii „sufla” balonul lui Anderson si inscrie fara mari probleme. Replica vasluienilor vine 5 minute mai tarziu, prin reusita lui Wesley care  a fost servit impecabil de Yero Bello.

Cu scorul de 1-1, cele doua echipe intra la vestiare dupa o repriza dinamica, extrem de disputata, dar in care in ciuda celor doua golrui inscrise „prematur”, nimeni nu a mai reusit sa modifice tabela de marcaj.

Istoria s-a repetat dupa pauza. Wesley reia cu capul o centrare trimisa de Adailton si reusestesa inscrie in primul minut al reprizei secunde, aducand in buzunarul lui FC Vaslui bilete pentru finala Cupei.

Ritmul alert al partidei s-a mentinut, ambele tabere aflandu-se in mai multe randuri in fata golului. Cei care fructifica sansele sunt in cele din urma rapidistii. Alexa reia din cadere, in vinclu, fara sperante pentru Borjan si „invitatiile” pentru finala se muta din nou in Giulesti.

Victoria este consfiintita de Mihai Roman, in penultimul minut din timpul regulamentar, iarzarurile sunt aruncate. Singurul care nu accepta infrangerea este Adailton care este eliminat si paraseste cu dificultate terenul, extrem de nervos.

Rapidul merge in finala, asadar, iar joi seara va afla cu cine isi va disputa trofeul Cupei Romaniei Timisoreana, la sfarsitul meciului dintre Gaz Metan si Dinamo.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

’96 FINAL – Rapidul e in finala!

93′ Adailton iese cu greu intarziere de pe teren. continuand sa protesteze impotriva deciziei arbitrului de a-l elimina.

’91 Adailton vede al doilea galben dupa ce a incercat sa sa-l ridice for

89′ GOOOOOOOOOOOL Rapid! Mihai Roman speculeaza o gresala comisa de Borjan, care a scapat mingea din maini in fata rapidistului.

88′ Marius Constantin primeste cartonasul galben dupa un contact cu Deac.

84′ Suteaza N’Doye cu putere, dar nu prinde cadrul portii.

83‘ Pavloviv intra in locul lui Herea.

83′ Sanmartean este inlocuit cu Gheorghiu.

83′ Vasluiul trece pe langa gol! Papp nu reuseste ajunga la timp la o centrare superba a lui Sanmartean.

80′ Paito centreaza de pe stanga, rapidistii resping gresit si N’Doye suteaza lobat, dar mingea trece peste poarta.

77′ Papp scapa pe banda dreapta, dar este in offside.

76′ Mihai Roman intra urat la Anderson si primeste cartonasul galben dupa doar 5 minute de la intrarea in teren.

73‘ Razvan Lucescu cere cu nervozitate un al doilea galben pentru Papp, dar arbitrul Marius Avram ii arata tribuna preventiv.

71‘ Intra Mihai Roman in locul lui Grigore, care este accidentat.

69′ Temwanjera il inlocuieste pe Yero Bello.

65′ Yero Bello se rasteste la arbitrul asistent si este avertizat.

64′ GOOOOOOOOOL Rapid!!! Alexa egaleaza cu un sut fenomenal, din cadere care a „montat” mingea in vinclu. Pasa decisiva a venit din marginea careului, de la Deac.

63′ Raul Constin suteaza din marginea careului, dar Coman este pe faza si respinge.

58‘ Bozovicil faulteaza pe Papp si primeste galben.

57‘ Sburlea il inlocuieste pe Surdu, accidentat in umra faultului comis asupra sa de Adailton.

55′ Adailton este avertizat pentru un fault din spate asupra lui Surdu.

53′ Borjan se resimte dupa ce a incercat sa scoata sutul trimis mai devreme de Rui Duarte.

53′ Rui Duarte suteaza violent de la distanta, dar nu nimereste poarta.

52′ Wesley vede cartonasul galben pentru tragere de timp.

50‘ Surdu nu poate prelua un balon trimis de Deac in careul advers.

49′ Wesley resimte dureri si iese pe margine pentru a primi ingrijri.

48′  Jucatorii celor doua echipe se imbrancesc dupa un fault asupra lui Wesley.

46′ GOOOOOOOL Vaslui! Wesley inscrie cu capul din careu dupa o centrare perfecta reusita de Adailton din lovitura libera.

46′  Incepe a doua repriza! La pauza, Raul Costin intra in locul lui Nicolae Stanciu!

45′ PAUZA

45′ Paito vede in cele din urma galben dupa un sir de faulturi.

45′ Paul Papp primeste cartonasul galben pentru o tinerea de spate asupra lui Surdu.

44′ Grigore ii paseaza in adnacime lui Surdu, dar acesta nu reuseste sa preia mingea.

40′ Deac centreaza din corner si Borjan iese gresit la recuperare. Alexa incearca sa profite,d ar trimite cu capul pe langa poarta.

39‘ Bozovic revine in teren si cu tricoul patat de sange schimbat.

35‘ Papp si Bozovic se accidenteaza grav dupa un duel aerian energic.  Cei doi jucatori sunt plini de sange, dar Bozovic nu reuseste sa se ridice de pe teren. Cei doi sunt scosi pe marginea terenului pentru a primi ingrijiri medicale.

33 ‘ Surdu este avertizat pentru ca a jucat mingea dupa ce fusese semnalizat in offside.

26′ Deac suteaza intr-un adversar dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta.

23′ Primeste Yero Bello, in stanga, dar este in offside.

19′ A scazut ritmul jocului. marius Constantin il angajeaza in adancime pe Wesley, dar brazilianul il lasa pe Marcos Antonio, care nu reuseste sa ajunga la minge.

16′ Adailton centreaza din partea dreapta, resping vasluienii pana la Stanciu, dar acesta suteaza pe langa poarta.

15′ Bozovic se resimte si este scos pe amrginea terenului pentru a primi ingrijiri medicale.

9′ Resping vasluienii un sut trimis de Deac, Surdu readuce Rapidul in ofensiva dar tusierul greseste si indica offside.

6′ GOOOOOOOOOL Vaslui!!! Wesley egaleaza, dupa o pasa buna servita de Yero Bello.

5‘ Adailton iroseste o centrare obtinuta de Wesley.

3‘ Herea poate continua partida si se intoarce in teren.

3′ Ovidiu Herea acuza dureri si este scos din teren, pe targa.

1′ GOOOOOOOOOOOOOOL RAPID!!!!  Nicolae Grigore speculeaza o gafa comisa de Anderson care incercand sa dribleze, dar pierde balonul in favoarea rapidistului  ce inscrie fara probleme in poarta lui Borjan.

1′ Incepe meciul.

RAPID:  D. Coman – Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovici – N. Grigore, Alexa, Grigorie – Deac, Herea, Surdu ;

Antrenor: Razvan Lucescu;

VASLUI: Borjan – Papp, M. Constantin, Anderson, Paito – N’Doye – Adailton, Wesley, N. Stanciu, L. Sînmărtean – Yero Bello;

Antrenor: Augusto Inacio.

Sursa foto: „husi.info”

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,