Bundesliga: Campioana „en titre“, Dortmund dispune dupa un joc de mare lupta de principala ei adversara, Bayern si isi mareste avansul probabil decisiv la 6 puncte

Cele cinci meciuri de miercuri au fost dominate, fireste, de importanta intalnire dintre Dortmund si Bayern, dar si jocurile de la Nürnberg si Hoffenheim au avut insemnatatea lor. In zona retrogradarii, dupa ultimele rezultate, pe langa Kaiserslautern, de asemenea, Hertha, Köln, Augsburg si Hamburg avand la randul lor pozitii tot mai putin de invidiat. Ca sa nu mai amintim de disputa ce are loc pentru calificarea in Europa League…
DORTMUND – BAYERN 1-0 (0-0)

Signal Iduna Park. Spectatori 80 720. Arbitru: Knut Kircher. Au marcat: Lewandowski (77).

Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer – Gündogan (74 Perisic), Kehl – Blaszczykowski (89 Owomoyela), Kagawa (74 Leitner), Grosskreutz – Lewandowski;
Bayern: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Kroos, Gustavo – Robben, Müller (61 Scheinsteiger), Ribery – Gomez (75 Olic).

Formatiile de start nu au constituit niciun secret, totusi Bayern a surprins incepand jocul fara Schweinsteiger se pare inca nu complet restabilit. Joc de mare tensiune din prima clipa, intentiile ofensive fiind evidente dar si o anumita prudenta. Dortmund a atacat vehement si cu fantezia cunoscuta, Neuer salvand de doua ori in aceeasi faza. Apoi a atacat Bayern cautand sa preocupe mai ales aripile, Robben si Ribery, dar BVB s-a aparat exact. Ofensiva gazdelor, ordonata de Kagawa si Gündogan a avut mai multe variante si neprevazut, pe cand jocul lui Bayern a fost mai usor de dedus si contracarat. O prima jumatate de ora s-a scurs totusi fara ocazii de gol deosebite. In minutul 37 Lewandowski a trimis mingea cu capul in bara laterala, ratand cea mai mare ocazie a primei reprize.

Dupa pauza aspectul jocului a ramas in general aceleasi, Dortmund mai periculoasa, Bayern mai mult in posesia mingii si cu cateva situatii bune la poarta lui Weidenfeller. In ultimul sfert de ora risipa de energie si-a aratat urmarile ritmul jocului scazand, iar inlocuirile devenind inevitabile. Oarecum neasteptat, gazdele au deschis scorul in urma unui corner. Mingea sutata de la circa 20 metri de Grosskreutz a fost usor deviata de Lewandowski in coltul stang al portii, fara ca Neuer sa poata interveni, 1-0. Bayern a mai iesit o data la joc si a avut sansa egalarii. In minututl 84 Robben a fost „cosit“ de portarul Weidenfeller, dar penaltiul a fost executat de cel faultat (a fost uitata vechea maxima ?) foarte slab si portarul a aparat. Robben si Lewandowski au ratat apoi fiecare ocazia de a schimba rezultatul. Caseta tehnica: suturi: 12-6, cornere: 3-4, faulturi: 10-8, posesia balonului 44-56.
HANNOVER – WOLFSBURG 2-0 (1-0)

AWD-Arena. Spectatori: 45 000. Arbitru: Peter Sippel. A marcat: Diouf (44), Ya Konan (77). Cartonase galbene: Felipe.

Hannover: Zieler – Cherundolo, Haggui, Eggimann (79 Pogatetz), Pander – Schmiedebach, Pinto – Schlaudraff (84 Stoppelkamp), Rausch – Ya Konan, Diouf (73 Schulz);
Wolfsburg: Benaglio – Hasebe, Russ, Felipe, Rodriguez – Polak (80 Träsch), Jiracke (53 Sio) – Dejagah (75 Polter), Schäfer – Vieirinha, Mandzukic.

Gazdele evident mai ofensive au avut numeoase situatii favorabile, Wolfsburg avand putine reusite ofensive, lipsa lui Helmes fiind resimtita. Una diuntre cele mai frumoase faze s-a oncheiat cu gol. Schlaudraff l-a deschis in adancime pe Diouf, care s-a debarasat simplu de Felipe, inscriind, 1-0. Dupa pauza, Wolfsburg a echilibrat jocul reusind mai multe faze periculoase. Totusi, clariviziunea lui Schlaudraff a rodit din nou, din pasa lui nascandu-se al doilea gol al gazdelor reusit de Ya Konan.
NÜRNBERG – SCHALKE 4-1 (3-0)

Coface-Arena. Spectatori: 46 000. Arbitru: Florian Meyer. Au marcat: Balitsch (25), Simons (37, penalti), Didavi (45, 88), Holtby (85). Cartonase galbene: Papadopoulos, Jones, Pinola, Hoogland. Balitsch a marcat primul gol, reluand cu capul balonul trimis in careu de Didavi in urma unei lovituri libere. Mai tarziu, Papadopoulos l-a tinut pe Frantz, lovitura de pedeapsa fiind acordata destul de usor de arbitru si Simons transformand sigur. Apararea lui Schalke azi compet indispusa a primit al treilea gol, marcat de Didavi la pasa lui Chandler.
HOFFENHEIM – HAMBURG 4-0 (2-0)

Rhein-Neckar-Arena. Spectatori: 28 000. Arbitru: Markus Wingenbach. Au marcat: Vestergaard (17), Salihovic (25, penalti), Johnson (51), Schipplock (58). Cartonase galbene: Schipplock, Weis, Ilicevic, Drobny, Rincon. Gazdele care au dat tonul au marcat relativ norocos, sutul fundasului central expediat de la marginea careului fiind usor deviat de Bruma. Majorarea scorului s-a produs dintr-un penalti, transformat de Salihovic, Schipplock fiind faultat in careu. Putine minute dupa pauza, Johnson si Schipplock au majorat scorul amendand o comportare sub orice asteptari a echipei hanseate.
LEVERKUSEN – KAISERSLAUTERN 3-1 (1-1)

Bay-Arena. Spectatori: 28 000. Arbitru: Felix Zwayer. Au marcat: Kiessling (1), Derstroff (42), Rolfes (57), Reinartz (69). Cartonase galbene: Dick. Un „certificat“ rapid pentru calitatea apararii oaspetilor care a cedat la chiar primul atac finalizat de Kiessling, din pasa lui Kadlec. Ca o echipa care nu are ce pierde, Kaiserslautern a iesit la atac si a egalat in finalul reprizei prin Derstroff, la pasa lui Fortounis. Rolfes a restabilit conducerea echipei sale, reluand balonul respins de portar la o lovitura libera executata de Castro, iar mai tarziu Reinartz a stabilit scorul final. O partida in ansamblu de slaba calitate.