Bundesliga 2 / Liga a doua germana: Rada isi conduce echipa, Karlsruhe la victorie, dar situatia echipei ramane in continuare foarte dificila

Miercuri s-a jucat si in Bundesliga a doua, avand loc partide importante pentru ambii poli ai clasamentului, echipele promovate ca si cele care vor parasi competitia fiind departe de a fi stabilite. Am urmarit si echipele in care au fost prezenti jucatori romani, unul dintre acestia fiind cu desoebire in prim-plan…

Este vorba de Rada care in meciul echipei sale, Karlsruhe cu Dresden a deschis scorul in minutul 57 printr-o lovitura libera de la circa 20 de metri. Asa dar jucatorul roman a fost nu numai stalpul apararii formatiei sale dar si cel care a deschis drumul victoriei finale cu 2-0, al doilea gol fiind inscris de Krebs (77).

Si echipa lui Radu si Streit, Alemannia Aachen a fost azi victorioasa cu acelasi, scor, 2-0, ultimul pecetluind scorul final prin golul inscris in minutul 39 cu un sut perfect la firul ierbii de la marginea careului. Sergiu Radu nu a jucat azi.

In sfarsit, Emil Jula a inscris pentru Duisburg (min.69), un gol frumos cu capul din plonjon, dar acest gol egalizator nu a dus la succes pentru ca gazdele, 1860 München au invins pana la urma cu 2-1.

Celelalte rezultate de azi: Eintracht Frankfurt – Ingolstadt 1-1, Aue – Paderborn 0-2.