FINAL / Etapa a XXV-a / Dacia Mioveni – Otelul Galati 1-2. Otelul invinge greu si se alatura plutonului fruntas

Luni, 9 aprilie, Dacia Mioveni a primit pe teren propriu vizita Otelului Galati, intr-un meci contant pentru etapa a XXV-a a Ligii 1. Campioana s-a impus in urma unei prime reprize excelente, brazilianul Didi reusind dubla in minutele 15 si 33. In repriza secunda argesenii  au echilibrat partida si au reusit sa inscrie prin Ionescu in minutul 68. Cu toate ca portarul gazdelor a fost eliminat in minutul 85, galatenii au trait periculos ultimele minute fiind aproape de afi egalati in cateva randuri.

Echipele probabile:

MIOVENI: Oct.Popescu – E.Craciun, B.Stoica, M.Olteanu, I.Baicu – Mandea, Ispir, Naidin, Cosereanu – Voiculet, Cl.Ionescu
Antrenor: Marian Pana

OTELUL: Grahovac – Rapa, Perendija, Sg.Costin, Salagean – Giurgiu, Filip – L.Antal, Viglianti, L.Iorga – Pena
Antrenor: Dorinel Munteanu

FINAL

90′ Silviu Ilie vede galben pentru un fault asupra lui Ionescu

85′ Octavian Popescu este eliminat dupa un fault criminal la Antal. Portarul a intrat urat cu piciorul sus la Antal, care scapase pe contraatac. Mioveniul nu mai are schimbari la dispozitie si in poarta va intra Claudiu Voiculet

76′ Baicu executa lovitura libera violent pe langa zid, dar si putin pe langa poarta

76′ Ionescu este faultat de Perendija in careu, insa arbitrul acorda lovitura libera de pe linia careului, dar la reluare s-a vazut ca se putea acorda si penalti

68′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL MIOVENIUL! Claudiu Ionescu transforma de la punctul cu var dupa ce mingea loveste bara din dreapta si intra in poarta prin spatele lui Grahovac.

67′ Craciun este agatat de Silviu Ilie in careu si se acorda penalty pentru Mioveni.

47′ Grahovac iese aiureat pe o centrare, mingea ajunge la Baicu, al carui sut din marginea careului trece in pic peste poarta.

PAUZA

45′ Pena trimite mingea cu efect din afara careului, insa balonul sterge bara din stanga si iese in aut de poarta.

34′ Cosereanu trage de la 20 de metri mult peste poarta galatenilor

33′ GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL OTELUL. Didi reia cu capul din saritura din 3-4 metri. Jucatorii Mioveniului acuza un fault in atac al lui Didi in duel cu Olteanu, iar pe reluare se vede cum brazilianul se foloseste de mana in duelul aerian

22′ Nastasie scapa de cartonasul galben dupa un fault tare cu talpa asupra lui Giurgiu.

15′ GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL OTELUL! Didi deschide scorul dupa ce primeste o pasa superba de la Giurgiu si trimite plasat in poarta din centrul careului.

12′ Giurgiu este tinut prelungit din spate de Olteanu. Jucatorul Mioveniului vede galben.

1′ Inceputul meciului