EXCLUSIV / Constantin Zotta: „Am batut cu 5-0, dar arbitrii au incercat sa ne defavorizeze de trei ori!”

Constantin Zotta, presedintele Rapidului, a vorbit despre arbitrajul din meciul pe care giulestenii l-au castigat in deplasare, cu CFR Cluj, scor 5-0, dar si despre situatia si schimbarile de la formatia din Gruia. In ciuda faptului ca scorul a fost pe masura prestatiei din teren a giulestenilor, oficialul considera ca la scorul de 1-0, „alb-visinii” au fost defavorizati in trei situatii extrem de importante: un hent in careu, o eliminare si un gol anulat.

Probabil foarte multi or sa spuna ca am innebunit. Vreau doar sa spun pentru a nu stiu cata oara si sa trag un semnal de alarma pentru ca acum cred in acel clasament al echipelor favorizate de arbitrii, cel putin in ceea ce priveste Rapidul, pentru ca la Cluj am fost de trei ori in situatia de a fi defavorizata. Prima data s-a intamplat la 1-0 pentru noi, un scor la care se putea intampla orice. Putea foarte bine Muresan sa inscrie la sutul acela frumos si meciul lua alta turnura. Atrag atentia comisiei de arbitri sa ne trateze cu respect. Noi am avut un 11 metri evident la hentul lui Panin, evident pentru toata lumea. In minutul 45 a fost un atac violent al lui Hora asupra lui Alexa, piciorul intins cu crampoanele pe tibie, s-a dat doar cartonas galben. Ca sa nu mai vorbim ca, in minutul 66, am fost in situatia de a nu ni se valida un gol valabil.

Nu cred ca conducerea unui club inlocuieste un antrneor dupa un parcurs de 11 meciuri fara infrangere. Poate ca s-au gandit ca altfel au ajuns in acesta pozitie, nu prin munca antenorului si a jucatorilor.„, a declarat Constantin Zotta, in emisiunea „Executii in direct”.