LIVE – Etapa a XXV-a / Steaua Bucuresti – Sportul Studentesc 4-1. Tatu, omul meciului cu trei pase de gol! „Ros-albastrii” s-au apropiat la cinci puncte de liderul CFR!

Stadionul „Ghencea” a gazduit duminica, meciul serii din Liga I in compania Sportul Studentesc  contand pentru etapa a XXV-a. Partida a fost la discretia gazdelor, dupa numai 8 minute joc, tabela aratand un 2-0, goluri Tibi Balan si Rusescu. Pana la pauza Tanase a reusit sa marcheze si el si se parea ca „studentii” vor pleca acasa cu cel putin 5-6 goluri. Dupa pauza, oaspetii s-au trezit un pic si au reusit sa reduca din diferenta prin Stancu, insa Chipciu n-a fost de acord si a refacut avantajul de trei goluri de la pauza. La final, cei 5000 de suporteri au scandat numele lui Lacatus, desi echipa favorita s-a apropiat la 5 puncte de liderul CFR!

Echipele care au evoluat:

Steaua: Stanca – Bicfalvi, Geraldo, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu – Chipciu, Tatu, T. Balan, Tanase – Rusescu
Antrenor: Mihai Stoichita

Sportul: C. Lungu – Cioranu, Lungu, Nistor, Lung – I. Serban, Farmache, Lazar, Novac – Ferfelea, Curelea
Antrenor: Daniel Isaila.

Click aici pentru a reaincarca pagina

FINAL

88′ George Mares intra in locul lui Curelea.

88′ Se scandeaza numele lui Marius Lacatus in tribune.

86′ Tanase trimite cu capul pe langa poarta din pasa lui Chipciu si rateaza al cincelea gol al Stelei.

84′ Florin Gardos intra in locul lui Rusescu.

84′ Lazar trimite peste poarta dupa o noua greseala in defensiva Stelei.

83′ Popa intra la Sportul in locul lui Andrei Lungu.

81′ Florin Costea intra in locul lui Tatu. Suporterii il huiduie insa jucatorii din teren ai Stelei il aplauda pe brazilian.

77′ GOOOOOOOOLLLLLL Steaua. Chipciu inscrie din pasa lui Tatu! Brazilianul a centrat pe jos in diagonala de pe dreapta, Chipciu a venit lansat din spate si a sutat fara probleme in plasa nefericitului Cezar Lungu.

71′ Tibi Balan „s-a taiat” si este inlocuit cu Radut

68′ Ferfelea executa lovitura libera de la 25 de metri, dar trimite peste poarta

67′ Geraldo este avertizat pentru un fault din spate si va rata meciul cu Otelul.

66′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL SPORTUL!!! Stancu reduce din diferenta. Lovitura libera executata de Ferfelea de la 30 de metri, Stanca nu iese bine din poarta si Stelian Stancu inscrie cu poarta goala!

64′ Stelian Stancu intra la Sportul in locul lui Nistor.

55′ Tatu primeste de la Chipciu si trimite cu capul in diagonala, insa mingea ocoleste bara din stanga.

49′ Chipciu primeste in apropierea careului advers si suteaza de la 17 metri mult peste poarta.

48′ O centrare a lui Chipciu de pe dreapta este respinsa in corner. Centrarea de la colt ajunge la Bicfalvi, care trimite cu capul, insa Cezar Lungu retine in doi timpi.

47′ Bara Sportul!! Stanca respinge senzational, in bara, o minge trimisa puternic cu capul de Daniel Lung din careu.

46′ Parvulescu vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Lazar.

PAUZA

44′ Chipciu urca pe dreapta, centreaza in gura portii pentru Tatu, dar acesta trimite alaturi din 3 metri.

41′ Pasa foarte bine pentru Novac, care se afla in careu, insa acesta trage în blocaj

35′ GOOOOOOOOOLLLLLLLL Steaua. Tanase duce scorul la 3-0 cu un sut cu stangul, balonul lovind bara laterala inainte de a intra in plasa plasa. Al zecelea gol pentru Tanase in cele trei sezoane pentru „ros-albastri” 🙂

34′ Bara Steaua! Farmache centreaza in careu, insa balonul cade pe bara transversala

32′ Chipciu executa un corner lung pana la Rusescu, acesta suteaza violent din prima, insa mingea trece alaturi dupa ce este deviata.

30′ Chipciu scapa  pe contraatac, patrunde in careu si suteaza cu dreptul din alergare, de la 14 metri, insa trimite pe langa poarta.

24′ Presiune crescuta a stelistilor. Posesie zdrobitoare a „ros-albastrilor” pana in acest minut.

18′ Cristi Tanase primeste de la Tatu, patrunde in careu, incearca sa-i intoarca pasa brazilianului, insa centrarea este respinsa de „studenti”.

14′ Tot Rusescu apare bine la finalizare, isi pune mingea pentru sut, dar este deposedat imediat si iroseste o buna sansa de a inscrie.

8′ GOOOOOOOOOOOOL Steaua. Rusescu majoreaza scorul. Atacantul Stelei a reluat din semifoarfeca o centrare a lui Tibi Bălan

6′ GOOOOOOOOOOL Steaua. T Balan deschide scorul! Tatu este lansat frumos pe culoar de Chipciu, brazilianul intra in unghi si scoate infata porţii, de unde Balan indeplineste o simpla formalitate din cativa metri

3′ Tatu obtine o lovitura libera de la 30 de metri de poarta adversa. Cristi Tanase incearca sa trimita direct pe poarta, dar nimereste un adversar in careu.

1′ In tribune sunt aproximativ 5000 de spectatori

1′ Inceputul meciului