FINAL / Etapa a XXV-a / Vointa Sibiu – FC Vaslui 3-0. Moldovenii, pusi la respect in Ardeal, in surpriza etapei

Victorie surprinzatoare a Vointei Sibiu in fata celor de la FC Vaslui. Dorinta de a evita retrogradarea i-a motivat pe elevii lui Alexandru Pelici mult mai mult decat aspiratia la titlu a moldovenilor, care au fost spulberati cu un neasteptat 3-0, pe stadionul din „Hermannstadt”. Golurile au fost inscrise de Beza(’39), Iulian Popa(’49) si Lukanovic(’75).

In meciul tur, FC Vaslui a invins pe teren propriu Vointa cu scorul de 2-0.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

90′ Finalul meciului.

90′ Milanov cade in careul advers si vede galben pentru simulare. Este al doilea in aceasta partida, astfel ca jucatorul este eliminat.

89′ Bogdan Miron retine un sut violent trimis de la distanta de Braganca.

86′ Braganca acazut pe umar si acuza dureri infioratoare.

83′ N’Doye suteaza puternic din afara careului dar mingea se opreste in Grigore.

80′  Bunea il inlocuieste pe Dalbea.

75‘ GOOOOOOOOL Vointa!!!!  Lukanovici scapa singur in dreapta careului, trece spectaculos de Papp si inscrie cu ajutorul lui Anderson care deviaza usor mingea.

73′ Milanov vede si el un cartoans galben dupa un fault tare la Maghici.

70′ Intra Maghici in locul lui Nicola.

70′Yero Bello intra in locul lui Temwanjera.

67′ Borjan iese hazardat din careu penru a-l bloca pe Lukanovic, dar mingea pleaca spre poarta goala. Anderson intervine si salveaza Vasluiul de la al treilea gol.

66′ Braganca il faulteaza pe Grigore din spate si cei doi jucatori sunt la un pas de a se lua la batie. Drept urmare amandoi sunt avertizati.

63′ Postolache intra la Vointa,, iese Miclea.

60′ Raul Costin intra in locul lui Stancu.

55′ Adailton centreaza din corner, mingea il cauta pe Temwanjera, dar sibienii resping atacul.

54′ Jaime Braganca il inlocuieste pe Buhaescu.

50′ Lukanovici este in offside.

48′ GOOOOOOL Iulian Popa!!! Victoria Sibiu face instructie cu FC Vaslui. Iulian Popa il lobeza de la 16 metri pe Borjan, iar moldovenii sunt ingenunchiati.

48′ Borjan respinge cu dificultate un sut trimis de la distanta de Lukanovic.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

44′ Lukanovic faulteaza in atac si loveste mingea dupa fluierul arbitrului care arata scoate cartonasul galben.

43′ Miclea suteaza spre poarta lui Borjan, dar rateaza tinta.

40′ Nicolae Stanciu, primeste galben pentru un fault din sapte.

39′ GOOOOL Vointa! Borjan iese dezastruos la interventie, iar Beza profita si deschide scorul pentru Sibieni.

37′ Galben pentru Papp pentru un fault asupra lui Borjan.

15′ Eduard Nicola deschide seria cartonaselor galbene.

14′ Temwanjera trece pe langa gol, dar atacantul vasluian nu reuseste sa profite de o gaafa a defenisvei adverse si iroseste o ocazie imensa.

10′ Wesley primeste mingea in fata portii adverse, dar Miron iese excelent si pune capat fazei.

7′ Adailton suteaza din afara careului, dar mingea trece putin peste transversala.

5′ Temwanjera obtine o lovitura libera din apropierea careului sibian, dar moldovenii nu reusesc sa puna in pericol poarta adversa.

3′ Sibienii executa unprim corner al partidei. Borjan, iese si boxeaza.

2′ Adailton este in offside, in flancul stang.

1′ Incepe meciul.

VOINTA: B. Miron- Forika, Cr.Apostol, N.Grigore – Bunea, Beza, C.Lungu, Dalbea, Tatar – I.Popa, Lukanovic;
Antrenor: Alexandru Pelici;

VASLUI: Borjan – Milanov, Anderson do O, Papp, Paito – Adailton, Wesley Lopes, N.Stanciu, Buhaescu – Temwanjera;
Antrenor: Augusto Inacio;