FINAL / Etapa a XXV-a / Dinamo Bucuresti – Petrolul Ploiesti 1-3. „Cainii”, desfiintati pe teren propriu de echipa lui Gigi Multescu

Ocupanta locului al doilea din Liga I, Dinamo Bucuresti a fost invinsa cu sorul de 3-1, pe teren propriu, de Petrolul Ploiesti, care inaintea etapei se afla pe penultima pozitie. Dupa 0-0 la pauza, „gazarii” au marcat de trei ori, prin Younez Hamza (’59), Daniel Oprita (’69) si Boudjemaa (’90+1), in timp ce pentru gazde a redus din diferenta Marius Niculae (’90+2).

In prima repriza, niciuna dintre cele doua echipe nu a practicat un joc demn de un meci de Liga I, fazele de poarta lipsind aproape cu desavarsire. Singura ocazie din primele 45 de minute i-a apartinut lui Dinamo, la sutul lui Alexandru Curtean, respins foarte bine de Vasili Hamutovski.

Partida parea sa urmeze aceeasi desfasurare si in mitanul secund, insa Younes Hamza a dezmortit fotbalul cu o foarfeca de senzatie, deschizand scorul in minutul 59. 10 minute mai tarziu, Oprita facea 0-2, cu un sut din prima, dupa o centrare a lui Boudjemaa, iar cei aproximativ 100 de suporteri dinamovisti ii cereau demisia antrenorului Liviu Ciobotariu. In prelungiri, Balgradean a fost surprins in fata de un sut al lui Boudjemaa, care a tras de la mare distanta, iar tabela stadionului din Soseaua Stefan cel Mare arata un neverosimil 0-3! Golul lui Marius Niculae, dinaintea fluierului final, nu a mai contat decat pentru statistica.

Dinamo ajunge, astfel, la cel de-al saselea meci fara victorie in Liga I, insa ramane pe locul al doilea, la trei puncte de SC Vaslui – care a pierdut cu 3-0, in aceasta etapa – si de Steaua, care are un meci mai putin. „Ros-albastrii” ar trebui sa castige la peste 7 goluri in fata Sportului Studentesc, pentru a-i depasi pe „caini”.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90+3 GOOOL Dinamo!!! Marius Niculae marcheaza golul de onoare pentru gazde.

’90+1 GOOOL Petrolul!!! Baietii lui Gigi Multescu marcheaza si al treilea gol, surclasandu-i pe „caini”. Boudjemaa a inscris cu un sut din prima, de la mare distanta, surprinzandu-l pe Balgradean iesit din poarta

’88 Ratare pentru Dinamo! Marius Niculae trimite pe langa poarta, cu capul, din centrarea lui Catalin Munteanu

’80 Putinii suporteri dinamovisti care populeaza tribunele stadionului din Soseaua Stefan cel Mare ii cer demisia antrenorului Liviu Ciobotariu

’79 Cartonas galben pentru Djakaridja Kone

’77 Schimbare la Petrolul: iese Valentin Negru si intra Ben Djemia

’75 Dinamo nu se regaseste si nu reuseste sa puna pericol la poarta lui Hamutovski

’74 Cartonas galben pentru Straut

’72 Schimbare la Petrolul: iese Younes Hamza si intra Buhusi

’69 GOOOL Petrolul!!! Oaspetii isi dubleaza avantajul, prin reusita lui Daniel Oprita. Boudjemaa a avut o actiune foarte buna pe partea stanga, a depasit doi dinamovisti si a scos in centrul careului, pentru sutul din prima al lui Daniel Oprita. 0-2 si Dinamo e in corzi!

’67 Schimbare la Dinamo: iese Cristian Pulhac (fundas stanga) si intra George Tucudean (atacant)

’59 GOOOL Petrolul!!! Oaspetii deschid scorul prin Younes Hamza, care a inscris un eurogol, din foarfeca. Tunisianul a primit o pasa de la Mustivar, a preluat pe spate si a trimis pe spate, fara sperante pentru portarul Cristian Balgradean

’55 Cartonas galben pentru Laurentiu Rus

’51 Bara pentru Dinamo! Ionel Danciulescu a sutat in forta din apropiere, din pasa lui Catalin Munteanu, insa mingea a lovit bara transversala a portii aparate de Vasili Hamutovski

’48 Marius Niculae a primit o pasa de la Danciulescu, insa a alunecat inainte sa apuce sa traga la poarta si Hamutovski a prins cu siguranta

’46 Modificare si la Petrolul Ploiesti: iese Zerka si intra Osiako

’46 Schimbare la Dinamo: iese Michel Platini si intra Ionel Danciulescu

’46 Inceputul reprizei secunde

45′ Fluier de pauza in Soseaua Stefan cel Mare, acolo unde gazdele de la Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti se afla la egalitate, scor 0-0

44′ Centrarea de a colt este respinsa, mingea ajunge de Straut care suteaza de la distanta, fara pericol pentru poarta lui Balgradean.

44′ Hamza trimite mingea in careu, unde este deviata, dar Zerka nu ajunge la ea, insa ploiestenii obtin un corner.

39′ Ocazie mare pentru Dinamo! Curtean suteaza periculos pe poarta ploiestenilor si Hamutovski respinge cu dificultate

37′ Catalin Munteanu suteaza violent de la 30 de metri, dar mingea este prea inalta

35′ Hamutovski iese din poarta pentru a opri un atac al ploiestenilor, Curtean il calca pe portarul bielorus care ulterior are nevoie de ingrijri

31′ Linares reia cu capul centrarea din corner, dar mingea survoleaza transversala

31′ Ofensiva dinamovista respinge in extremis un atac periculos al ploiestenilor

26′ Dinamo executa o lovitura libera de pe partea dreapta a careului, dupa un fault comis de Maxim. Hamutovski urmareste bine traiectoria mingei si retine centrarea cu usurinta

23′ Catalin Munteanu ii trimite  in adancime lui Marius Niculae, dar asistentul vede offside

16′ Luchin reia cu capul din careu o centrare expediata de Catalin Munteanu, dar Hamutovski retine fara emotii

15′  Oprita respinge cu capul o centrare din corner, trimisa de Catalin Munteanu

13′ Marius Niculae este surprins in offside

9′ Hamza are probleme dupa un contact dur cu Laurentiu Rus si  primeste ingrijiri medicale

8′ Replica o dau dinamovistii, care irosesc si ei un corner

5′ Petrolul executa o lovitura de colt, dar nu reuseste sa ameninte poarta adversa

3′ Platini deschide seria suturilor spre poarta, dar rateaza tinta

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti, din cadrul etapei a XXV-a a Ligii I

DINAMO: Balgradean – Scarlatache, Luchin, Grigore, Pulhac – Rus, Kone, Munteanu, Curtean – Platini, Niculae;
Antrenor: Liviu Ciobotariu;

PETROLUL: Hamutovski – Straut, Bikana, Linares, Maxim – Negru, Mustivar – Oprita, Younes Hamza, Boudjemaa – Zerka;
Antrenor: Gheorghe Multescu;