FINAL / Etapa a XXV-a / CFR Cluj – Rapid Bucuresti 0-5. Victorie incredibila a giulestenilor, pe terenul liderului!

Rapid Bucuresti a pulverizat liderul CFR Cluj chiar in Gruia, administrandu-i o infrangere usturatoare, cu scorul de 5-0. Dupa ce nu cunoscusera victoria de patru etape, giulestenii s-au trezit si au inscris pe banda rulanta, surclasand echipa care este cel mai aproape de castigarea titlului, in acest sezon. Au marcat: Ovidiu Herea (’20), Stefan Grigorie (’71), Rui Duarte (’74), Dan Alexa (’85) si Ciprian Deac (’90).

Oaspetii au fost mai hotarati inca de la inceput, chiar daca primele minute au fost mai echilibrate. Ovidiu Herea a deschis scorul dupa 20 de minute, dupa o centrare a muntenegreanului Vladimir Bozovic, care a tinut mortis sa joace, desi isi pierduse mama chiar in dimineata meciului. Din acest motiv, elevii lui Razvan Lucescu au evoluat cu banderole negre, iar la inceputul meciului s-a tinut un moment de reculegere. La sase minute de la golul „decarului” giulestean, arbitrul Sebastian Coltescu le-a refuzat rapidistilor un penalty, la un hent comis de Cristian Panin in careul ardelenilor. Pana la pauza, jocul a ramas echilibrat, iar oaspetii au intrat la cabine cu avantaj minim.

Inceputul reprizei secunde a fost ceva mai linistit, insa, in minutul 68, arbitrii le-au scos oaspetilor mingea din poarta la o minge trimisa de herea dincolo de linie, dar respinsa in extremis de Beto. Parca mai inversunati, bucurestenii au dat drumul la joc si Stefan Grigorie – intrat in minutul 64 – a driblat trei CFR-isti si a punctat cu un sut fara sperante pentru portughezul dintre buturile echipei gazda (’71). Dupa trei minute, la capatul unui contraatac ucigator, Rui Duarte facea 0-3 si turna plumb in ghetele baietilor lui Jorge Costa. In ultimele 10 minute, Rapidul a mai rasucit de doua ori cutitul in rana „feroviarilor” din Ardeal, prin golurile semnate de Dan Alexa (’85) – in urma unui corner – si Ciprian Deac (’90) – din centrarea lui Sburlea – si au inchis tabela la un 0-5 care ii face atat pe clujeni, cat si pe rapidisti sa se frece la ochi de cate ori o privesc.

Cu aceste trei puncte, gruparea de langa Podul Grand urca pe locul al treilea, la unul de Dinamo si sase de victima de sambata seara, CFR Cluj.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’90+2 Eliminare la CFR! Felice Piccolo incaseaza direct cartonasul rosu, dupa o intrare dura asupra lui Ovidiu Herea

’90 GOOOL Rapid!!! Ciprian Deac isi trece si el numele pe lista marcatorilor, facand 0-5

’87 Schimbare la oaspeti: iese Dan Alexa si intra Milos Pavlovic

’85 GOOOL Rapid!!! Dan Alexa puncteaza cu un sut cu exteriorul, din saritura, dupa o centrare venita de la Stefan Grigorie, care primise o pasa scurta dintr-un corner de pe stanga

’82 Schimbare la Rapid: iese Filipe Teixeira si intra Sabrin Sburlea

’76 Ocazie pentru Rapid! Sutul lui Ciprian Deac a fost deviat peste bara transversala a portii lui Beto

’74 GOOOL Rapid!!! Rui Duarte finalizeaza un contraatac giulestean, cu un sut pe jos, la coltul lung. Autorul celui de-al doilea gol, Stefan Grigorie a

’71 GOOOL Rapid!!! Stefan Grigorie duce scorul la 0-2! Noul intrat a luat o faza pe cont propriu, i-a driblat, pe rand, pe Maftei, Piccolo si Muresan, apoi a finalizat cu un sut la care Beto nu a mai avut replica

’70 Schimbare la CFR: iese Ioan Hora si intra Stojan Vranjes

’68 Cartonas galben pentru Nuno Diogo

’68 Faza controversata la poarta CFR-ului! Ovidiu Herea a reluat din apropiere, iar Beto a respins in extremis! Reluarile arata ca mingea a depasit linia portii, inainte ca portarul gazdelor sa o scoata, iar giulestenii sunt din nou dezavantajati de brigada de arbitri

’65 Se isca o altercatie intre rapidistul Oros si clujeanul Ronny, dupa ce fundasul oaspetilor a fost busculat de brazilian. Arbitrul Coltescu a intervenit si i-a despartit

’64 Modificare si la Rapid: iese Romeo Surdu, inlocuit de Stefan Grigorie

’63 Schimbare la CFR: iese Cristian Panin si intra Roberto De Zerbi

’52 Ovidiu Herea incaseaza si el un cartonas galben

’51 Cartonas galben pentru Sixte Peralta

’49 Un gol al Rapidului nu este validat, din cauza Herea se afla in offside in momentul in care a primit de la Surdu

’47 Cristian Oros trimite pe langa poarta, din centrarea lui Filipe Teixeira

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de Jorge Costa, antrenorul CFR-ului: iese Pantelis Kapetanos, inlocuit de Rui Pedro

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Cluj, acolo unde gazdele de la CFR sunt conduse cu 0-1 de Rapid Bucuresti

’44 Cartonas galben pentru Ioan Hora

’41 Se joaca tare la Cluj, in aceste momente, insa Rapidul pare sa aiba mai multa luciditate

’37 Ciprian Deac incaseaza si el un cartonas galben

’34 Cartonas galben pentru Nicolae Grigore

’28 Rapidul ramane in atac, iar de aceasta data pericolul vine de pe partea dreapta, de unde Rui Duarte trimite o centrare ce nu este ajuns, insa, de Romeo Surdu si Nicolae Grigore

’26 Cristian Panin, aflat in propriul careu, este lovit in mana de o centrare trimisa de Teixeira, insa arbitrul Sebastian Coltescu a acordat doar corner pentru oaspeti

’20 GOOOL Rapid!!! Ovidiu Herea deschide scorul in Gruia, dupa o greseala a apararii clujene. „Decarul” giulestean a fost gasit nemarcat de o centrare a lui Vladimir Bozovic, s-a inaltat si a reluat fara sperante pentru portarul Beto, scuturand pentru prima data plasa portii ardelene. Herea i-a dedicat golul autorului centrarii, Bozovic, caruia i-a murit mama in aceasta dimineata

’18 Sut in forta trimis de Gabriel Muresan, de la aproximativ 25 de metri, insa mingea trece putin pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Danut Coman

’14 Cristian Panin incaseaza primul cartonas galben al partidei, dupa un fault din spate comis asupra lui Ciprian Deac

‘5 Centrarea din corner a fost respinsa pana in afara careului, la Teixeira, insa sutul portughezului a fost respins de apararea gazdelor

‘4 Portarul CFR-ului, Beto are o prima interventie, boxand in corner o centrare trimisa din lovitura libera de Ciprian Deac

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre CFR Cluj si Rapid Bucuresti, din etapa a XXV-a a Ligii I

CFR CLUJ: Beto – Maftei, Nuno Diogo, Piccolo, Panin – Muresan – Sougou, Peralta, Hora, Ronny – Kapetanos;
Antrenor: Jorge Costa;

RAPID: Coman – Rui Duarte, Antonio, Oros, Bozovic – Grigore, Alexa, Teixeira – Deac, Herea, Surdu;
Antrenor: Razvan Lucescu;