Handbal / Finala Ligii Campionilor, prea departe pentru Oltchim. Valcencele, eliminate de Gyor, in penultimul act, dupa un retur dezamagitor

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa cu scorul de 31-23, sambata, in returul semifinalei Champions League si a fost eliminata din competitie, ratand obiectivul sezonului, care consta in calificarea in ultimul act al celei mai importante competitii inter-cluburi. In tur, valcencele castigasera la patru goluri, scor 35-31 si sperau sa isi apere avantajul.

Unguroaicele au fost primite cu mare fast la Veszprem, in sala unde fostul international roman Marian Cozma a jucat ultimela data handbal. Un tricou urias, cu numarul 8, purtat pana in 2009 de Cozma a acoperit o peluza intreaga, iar tatal fostului sportiv era sigur ca Oltchim va merge in finala, mizand pe faptul ca fiul sau va veghea asupra romancelor. Evolutia din teren a fetelor antrenate de Radu Voina l-a contrazis, insa, campioana Romaniei pierzand cu scorul de 31-23.

Oltchim a inceput bine, insa a ratat doua aruncari si o lovitura de la 7 metri, in primele trei minute. Gazdele au pus stapanire pe joc incet, dar sigur, iar scorul a inceput sa ia proportii in favoarea lor. La pauza, unguroaicele au intrat cu avantaj de sapte goluir, scor 19-12.

Repriza a doua a inceput tot prost pentru valcence, care in tur au facut furori in primele sapte minute ale mitanului secund, inscriind de noua ori si primind un singur gol in sapte minute. Intrarea Luminitei Hutupan – Dinu intre buturi a avut un efect bun asupra apararii, unguroaicele marcand mai putin decat in prima parte a meciului, insa atacul nu s-a descurcat mai deloc si poarta lui Gyor a mai fost perforata de doar 11 ori. Scorul final a fost 31-23, iar unguroaicele merg in finala Ligii Campionilor. Acolo, vor da piept cu invingatoarea „dublei” dintre Buducnost Podgorica (Muntenegru) si Larvik Hk (Norvegia). In tur, muntenegrencele au castigat cu 22-20. Mansa secunda va avea loc duminica.

Sursa foto: „enational.ro”