FINAL / Etapa a XXV-a / FCM Tg. Mures – Gaz Metan Medias 1-0. Astafei, eroul muresenilor! / Incidente intre jucatori dupa fluierul final

Vineri, 6 aprile FCM Tg. Mures a intalnit pe teren propriu Gaz Metan Medias, intr-un meci contand pentru etapa a XXV-a a Ligii 1. Elevii lui Nelutu Sabau s-au impus la limita, scor 1-0, Astafei fiind marcatorul unicului gol in minutul 60. In urma acestui rezultat, muresenii au urcat in clasament, doua pozitii(13), cu doua puncte mai mult decat prima echipa condamnata la retrogradare, Vointa Sibiu(15), dar cu un meci mai mult disputat.

Mediesenii sunt in cadere libera, in acest moment ocupand locul 12 cu un punct peste adversara din aceasta seara si la trei puncte de linia fierbinte a clasamentului!

Echipele care au evoluat:

Tg. Mures: Albut – Vagner, Kirita, Ghionea, Sepsi – Astafei, Ilyes, Bumba, Firtulescu – Subotic, Bujor
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau;

Gaz Metan: Plesca – R.Zaharia, Ciuca, Breeveld (Muth), Buzean – D.Roman, C.Gheorghe, Issa Ba, Todea, Cip.Petre – Vitinho
Antrenor: Cristian Pustai.

In meciul tur, Gaz Metan a invins acasa cu scorul de 2-1.

Avram este eliminat dupa meci in urma unor incidente intre jucatori

FINAL

89′ Razvan Avram este aproape de egalare, insa trimite cu capul pe langa poarta, la o faza in care gazdele solicitau sa primeasca o lovitura libera. Spiritele se incing!

86′ Buzean vede galben pentru proteste de pe banca de rezerve.

83′ In cele din urma, Albut primeste ingrijiri medicale si se ridica pentru a continua meciul

82′ Dudita intra la Medias in locul lui Buzean. Ocazie de gol pentru medieseni! Ljubojevic suteaza cu bolta de la 40 de metri, insa Plesca este la post si respinge in corner cu pretul unei accidentari. In momentul respingerii de sub transversala, portarul muresenilor s-a lovit cu spatele de bara laterala si a ramas intans la pamant!

78′ Ilyes este si el avertizat pentru o intrare tare din fata la Vitinho.

77′ Ciprian Petre ia galben pentru simulare.

76′ Ocazie pentru Medias. Vukadinovic trimite cu capul din apropiere insa mingea trece paralel cu linia portii dupa ce este deviata cu genunchiul de Albut.

74′ Sorin Ghionea intra la FCM in locul lui Bumba.

74′ Ciuca este avertizat pentru un fault la Astafei

70′ Tahar intra la oaspeti in locul lui Todea. Intra si Razvan Avram in locul lui Breeveld.

60′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL Targu Mures!. Astafei reia spectaculos, din cadere, un balon trimis in fata portii cu putere de catre Bujor, care la randul sau a primit un balon peste apararea mediesenilor de la Iliyes.

58′ Albut protesteaza la o decizie a arbitrului si vede cartonasul galben.

46′ Schimbare la gazde. Bujor intra in locul lui Subotic

PAUZA

38′ Plesca iese bine pe o centrare dar este faultat in saritura de Astafei si se resimte. Portarul Gazului continua totusi meciul.

35′ Mare ocazie a Gazului!. Todea este angajat excelent, suteaza fara preluare, insa Sepsi se afla la locul potrivit si deviaza din fata portii.

32′ Faza frumoasa de atac a gazdelor la capatul careia Cordos suteaza periculos, insa Plesca este la post. Portarul Gazului a respins in corner sutul in diagonala.

25′ Giani Kirita vede galben pentru o tinere prelungita din spate la Vitinho.

21′ Ocazie Gaz Metan. Ardelenii beneficiaza de un corner de pe stanga. Ciprian Petre centreaza, Markovic reia cu capul, insa Ilyes scoate salvator din fata portii.

16′ Markovic vede galben pentru un fault asupra lui Bumba, care scapase in ofensiva in pozitie centrala.

14′ Albut iese mult dintre buturi pentru a respinge mingea intr-o situatie destul de periculoasa pentru Gaz Metan.

11′ Meciul nu ofera foarte multe momente de fotbal cursiv. Se joaca mai mult la mijlocul terenului cu multe greseli de ambele parti.
8′ Cordos este avertizat pentru un fault mai dur la Todea. Nu scapa nici Todea de cartonasul galben.

1′ Inceputul meciului