Liga Campionilor: Chelsea Londra – Benfica Lisabona 2-1; Real Madrid – APOEL Nicosia 5-2. Executie in direct pe „Bernabeu”, emotii pentru londonezii lui Di Matteo

Real Madrid – Bayern Munchen si Chelsea Londra – FC Barcelona sunt semifinalele sezonului 2011-2012 din Liga Campionilor. Dupa ce nemtii si spaniolii obtinusera „biletele” pentru penultimul act cu o seara inainte, madrilenii s-au calificat cu 8-2 la „general”, in fata cipriotilor de la APOEL Nicosia, iar londonezii au trait periculos cu Benfica, 3-1 la „general”.

Dupa 3-0 in tur, Real avea de indeplinit o simpla formalitate in fata propriilor suporteri. „Albii” au deschis scorul in minutul 26, prin Cristiano Ronaldo, iar Kaka a stabilit scorul pauzei: 2-0 (’37), profitand de o prima greseala a fostului portar rapidist Urko Pardo, aflat intr-o zi execrabila. Manduca a redus din diferenta in minutul 67, dar dupa numai noua minute „CR7” a inscris primul sau din lovitura libera din acest sezon. Callejon – intrat pe parcurs – a facut 4-1, dupa un offside nesemnalizat. La doua minute, oaspetii au primit si un penalty, pe care l-a transformat Esteban Solari, iar Angel Di Maria a inchis tabela cu un lob de senzatie peste un Pardo visator (’84).

In celalalt meci al serii, Chelsea a inceput bine si a deschis scorul dupa numai 22 de minute de joc, printr-un penalty executat cu siguranta de veteranul Frank Lampard. Ramasi in 10 oameni, dupa eliminarea lui Maxi Perreira, elevii lui Jorge Jesus sperau sa nu ia prea multe, portarul Artur facand minuni in poarta „vulturilor”. Benfica si-a creat putine ocazii, tot Chelsea a condus ostilitatile si in repriza secunda, insa a ratat cu seninatate o sumedenie de ocazii. In minutul 86, lusitanii au reusit egalarea prin Javi Garcia si sperau la o calificare miraculoasa. A urmat o ocazie uriasa, in prelungiri, dar Raul Meireles a inscris golul de 2-1 dupa un contraatac fulger, la capatul unei curse de 80 de metri.

Real Madrid – APOEL Nicosia 5-2 LIVE