FINAL / Liga Campionilor(sferturi, mansa retur). Barcelona si Bayern, primele echipe calificate in semifinale!

Barcelona si Bayern s-au calificat in semifinalele Cupei Campionilor dupa ce ambele echipe au transat in favoarea loc meciurile disputate marti seara in sferturile competitiei.

Extraterestii lui Pep Guardiola au inceput bine meciul, punand presiune in jumatatea adversa. In minutul ’10 Messi cade in careu faultat de Antonini, iar arbitrul acorda prompt penalty. Argentinianul-minune nu scapa ocazia de a inscrie si il executa pe Valdes cu o executie lejera, la coltul scurt.

Bucuria milanezilor a venit 20 de minute mai tarziu. Nocerino primeste o pasa superba de la Ibrahimovic si inscrie un gol cat o calificare.

Aceeasi greseala ca la inceputul partidei il readuce pe Messi in fata punctului cu var, in minutul 43′. Valdes este din nou invins si catalanii intra la vestiare cu trofeul pe masa.

In a doua repriza, Milan nu au putut sa-si recapate ritmul bun din prima repriza, iar Barcelona profita si inchide scorul prin Iniesta, in minutul ’53.

In cealalta partida a serii, Bayern a transat calificarea in semifinalele Ligii Campionilor, inca din prima repriza, prin golurile lui Ivica Olic in minutul ’13, ’37 , confirmand pronosticurile de calificare favorabile bavarezilor, care si in partida din tur au reusit sa-i supuna pe francezi, la ei acasa, cu acelasi scor, 2-0.

Barcelona – AC Milan 3-1

11′ (P)43′(P) Messi  ’53 Iniesta/ ’33 Nocerino

Bayern – Olimpique 2-0

13′ I. Olic ’37 I. Olic

Miercuri se vor desfasura celelalte doua meciuri din sferturile Ligii Campionilor: