Rapidistii urla dupa penalty, Ion Craciunescu ii da dreptate arbitrului! „Nu ma conving reluarile, ar trebui sa-i dam credit”

Presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu ii ia apararea arbitrului central Ovidiu Hategan, care, la meciul Rapid – Dinamo (0-0), de duminica seara, a trecut cu vederea un fault comis de Scarlatache asupra lui Surdu, in minutul 4 al intalnirii.

Desi reluarile TV, din diferite unghiuri, arata clar ca aparatorul dinamovist a calcat pe langa minge, apoi l-a impiedicat pe atacantul Rapidului, seful arbitrajului romanesc sustine ca fazele video nu il conving, el afirmand sus si tare ca Scarlatache a atins balonul. Craciunescu sustine, totusi, ca faza a fost una la limita, iar in astfel de ipostaze ar trebui sa i se dea credit arbitrului.

Seful CCA ii da dreptate atat „fluierasului”, cat si colaboratorului sau din Comitetul Executiv al CCA, Aron Huzu, care, la pauza meciului, a intervenit telefonic la postul „Digi Sport”, spunand categoric ca dinamovistul a jucat mingea, in cea mai controversata faza din primul derby al Ligii I din 2012.

„Dupa parerea mea, jucatorul de la Dinamo atinge mingea. E o faza extrem de grea. Pe mine nu ma conving reluarile, dintr-un anumit unghi se observa cum Scarlatache atinge mingea. La aceste faze limita ar trebui sa-i dam credit arbitrului”, a spus Ion Craciunescu, la postul de televiziune „Digi Sport”.

Sursa foto: „Adevarul”

Etichetat cu: , , , , , , , ,