FINAL – Etapa a XXIV-a / Universitatea Cluj – FCM Targu Mures 3-1. „Sepcile rosii” castiga, dupa ce oaspetii au condus la pauza

Universitatea Cluj a castigat cu 3-1 meciul de luni, cu FCM Targu Mures, din cadrul etapei a XXIV-a a Ligii I. Oaspetii au deschis scorul prin Robert Ilyes (’40), iar ardelenii au intors rezultat in repriza secunda, gratie reusitelor semnate de Alexandru Pacurar (’50), Gicu Grozav (’55) si Tony Nwakaeme (’89).

Robert Ilyes a fost cel mai periculos om al tarmuresenilor, lui apartinandu-i si parima ocazie a partidei: sut peste poarta, din vole, in minutul (‘8). „Capitanul” oaspetilor a punctat in minutul 40, deviind in poarta un sut trimis de Laszlo Sepsi. In prima repriza, clujenii au fost periculosi prin Marian Cristescu, insa acesta nu a gasit spatiul portii, desi putea profita de un pas gresit la offside al apararii echipei oaspete.

Dupa 0-1 la pauza, „sepcile rosii” au inceput tare si au obtinut repede un penalty. Adrian Cristea a ratat, insa Alexandru Pacurar a urmarit si a reusit sa inscrie, egaland la 1 (’50). Cinci minute mai tarziu, Gicu Grozav i-a adus pe clujeni in avantaj, dupa un „un-doi” frumos cu Tony Nwakaeme. Acesta din urma avea sa si inchida tabela, in minutul 89, inscriind dupa ce l-a driblat si pe portarul Albut.

’90+4 Fluier final

’90+4 Bara pentru „U” Cluj! Adrian Cristea a trecut pe langa al patrulea gol al oaspetilor, sutand in bara transversala, la capatul unui contraatac

’89 GOOOL Universitatea Cluj!!! Tony Nwakaeme face 3-1, dupa ce il dribleaza si pe portarul Calin Albut

’56 Cartonas galben pentru Gicu Grozav

’55 GOOOL Universitatea Cluj!!! Gicu Grozav aduce gazdele in avantaj pentru prima data in acest meci. Dupa un „un-doi” frumos cu Tony Nwakaeme, Grozav a preluat calm si l-a pacalit pe portar, inainte de a-l „executa”

’50 Sut pe langa poarta targmuresenilor, expediat de Tony

’50 GOOOL Universitatea Cluj! Alexandru Pacurar restabileste egalitatea pe tabela de marcaj. Adrian Cristea a ratat penalty-ul, insa mingea respinsa a ajuns la Pacurar, care a punctat lejer pentru 1-1

’49 Penalty pentru Universitatea Cluj! Sorin Ghionea l-a „cosit” pe Adrian Cristea in careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var

’46 Doua schimbari la Universitatea Cluj: ies Dorinel Popa si George Galamaz, inlocuiti de Tony Nwakaeme si Octavian Abrudan

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Cluj

’40 GOOOL FCM Targu Mures!!! Robert Ilyes deschide scorul pentru oaspeti! In urma unui corner, Sepsi a sutat, insa „capitanul” „portocaliilor” s-a aflat pe directie, nemarcat si a indeplinit numai o formalitate, trimitand in plasa portii aparate de Bornescu

’33 Adrian Cristea incaseaza primul cartonas galben al meciului

’23 Ratare pentru „U” Cluj! Marian Cristescu a sutat din prima, alaturi de poarta, desi primise in centrul careului si se afla singur, dupa ce oaspetii iesisera aiurea la offside

’20 Nicu Epaminonda suteaza catre coltul lung, dupa ce a primit o pasa din partea lui Ilyes, insa apararea clujenilor a reusit sa devieze mingea pe langa poarta lui Bornescu

’11 Lovitura de cap a lui Gicu Grozav, in urma unui corner, insa mingea nu prinde spatiul portii aparate de Calin Albut

‘8 Ocazie pentru Targu Mures! Robert Ilyes a reusit un sut din vole, din afara careului, cu piciorul stang, insa mingea a trecut peste poarta aparata de Mircea Bornescu

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Universitatea Cluj si FCM Targu Mures, din etapa a XXIV-a a Ligii I

U Cluj: Bornescu – Achim, Galamaz, Szukala, Mendy – Pacurar, Hoban, Popa – Cristescu, Grozav, Cristea;
Antrenor: Claudiu Niculescu.

FCM Targu Mures: Albut – Nicu, Matei, Ghionea, Sepsi, Szilagyi – Firtulescu, Ilyes, Dan, Astafei – Bujor;
Antrenor: Ovidiu Sabau.