FINAL / Etapa a XXIV-a / SC Vaslui – CFR Cluj 1-1. Liderul s-a multumit cu un punct, desi a evoluat in superioritate numerica inca din prima repriza

SC Vaslui si CFR Cluj au remizat, scor 1-1, luni, in ultimul meci din etapa a XXIV-a a Ligii I. Scorul a fost deschis de oaspeti, prin Ronny (’14), iar pentru gazde a egalat Wesley Lopes (’22). „Galben-verzii” au fost mai periculosi pe toata durata partidei, desi au evolua in 10 oameni, inca din minutul al 16.

Baietii lui Augusto Inacio au inceput tare meciul contra liderului, iar in minutul al cincilea au ratat prima ocazie, dupa o minge prelungita pe spate de Mike Temwanjera. In minutul 14 a venit primul contraatac al „visiniilor”, purtat pe partea dreapta, de Sougou, a carui centrare a fost fructificata de Ronny, cu o lovitura de cap din centrul careului. Dupa doua minute, Hugo Luz a incasat direct cartonasul rosu, din cauza unei lovituri aplicate lui Sougou, in timp ce senegalezul era cazut pe gazon. In ciuda faptului ca au ramas in inferioritate numerica, vasluienii au continuat sa atace, iar Wesley Lopes a egalat cu o executie spectaculoasa, in minutul 22 si a ajuns la cota 19 in ierarhia golgeterilor din acest sezon al Ligii I. Pana la pauza, a mai fost cate o ocazie la fiecare dintre cele doua porti.

In repriza a doua, tot „galben-verzii” au presat, iar Adailton a fost blocat de Vasile Maftei, in minutul 65. Patru minute mai tarziu, si Yero Bello a avut o sansa mare de gol, insa a trimis pe langa poarta, desi se afla fata in fata cu portarul Beto. CFR-ul a avut o singura faza cu adevarat periculoasa in mitanul secund, cand Bastos a scapat singur catre poarta gazdelor, insa a sutat pe directia lui Borjan (’70).

’87 Cartonas galben pentru Marius Constantin

’86 Ocazie pentru Vaslui! Bello a primit o centrare de pe dreapta si i-a asezat cu capul lui Raul Costin, care a sutat violent, din vole, de la 20 de metri, dar Beto a respins foarte bine, desi era mingea era pe directia lui

’83 Vranjes a fost lansat foarte bine in marginea careului vasluian, insa portarul Borjan a iesit excelent dintre buturi si a retinut din picioarele sarbului, inainte ca acesta sa preia

’78 Schimbare la CFR: iese Ronny, inlocuit de Liviu Ganea

’73 Cartonas galben pentru Ricardo Cadu

’70 Ocazie mare pentru CFR! Bastos a fost lansat foarte bine, de la mijlocul terenului, a rezistat atacului unui fundas vasluian si a avansat, a intrat in careu si a tras tare si pe jos, insa pe directia portarului Borjan, care a retinut cu siguranta

’69 Ultima modificare la Vaslui: iese Nicusor Stanciu, inlocuit de Raul Costin

’69 Inca o sansa de gol pentru gazde! Yero Bello a scapat singur, pe partea stanga a atacului vasluian, a patruns in careu si a tras catre coltul lung, insa sutul sau cu stangul a iesit in aut de poarta

’65 Ocazie imensa pentru Vaslui! Stanciu a centrat de pe dreapta, Yero Bello a prelungit pe spate, pana la Adailton, care a preluat si a pus mingea jos, la zece metri de poarta lui Beto, insa sutul brazilianului a fost blocat de Vasile Maftei, cu un plonjon disperat in calea mingei

’64 Schimbare la SC Vaslui: iese Mike Temwanjera si intra Yero Bello

’62 Adailton suteaza cu stangul, catre coltul lung, insa trimite la cativa metri de poarta

’62 Cartonas galben pentru Camora, dupa un fault comis asupra lui Wesley, la circa 30 de metri

’60 Contraatac pentru SC Vaslui, Temwanjera ii trimite lui Wesley in centru, iar brazilianul avanseaza, asteptand momentul propice pentru a-i centra zimbabwezului, insa acesta a intrat in offside, iar sutul sau puternic, dar peste poarta, nu a mai contat, pentru ca arbitrul asistent a ridicat fanionul de la margine

’57 Schimbare la CFR: iese Gabriel Muresan (mijlocas defensiv) si intra Ioan Hora (atacant)

’56 Paito ii „fura” o minge lui Sougou, avanseaza pana la 35 de metri, lateral stanga si suteaza in forta, insa mingea este deviata de un fundas clujean si ajunge, pana la urma, in bratele portarului Beto

’48 Mike Tenwanjera primeste de la Paito, avanseaza cativa pasi si trage in forta, de la circa 30 de metri, insa rateaza cu mult tinta

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’45 Schimbare la Vaslui: iese Lucian Sanmartean – accidentat – si intra Paito

’41 Ocazie pentru Vaslui! Jivko Milanov a urcat pe dreapta, a intrat in careu si a incercat sa trimita in fata portii, din apropierea liniei de fund, insa Piccolo a respins in corner, fiind la un pas sa trimita mingea in propria poarta

’32 Ricardo Cadu respinge un sut trimis catre coltul scurt de catre Adailton

’28 Ocazie pentru CFR! Un nou contraatac al oaspetilor, iar Sougou este lansat iarasi in extrema dreapta. Senegalezul a trimis la 13 metri, apararea gazdelor a gresit, iar mingea a trecut mai departe, pana la Vranjes, insa acesta a preluat gresit si a fost ajuns de un fundas vasluian, care i-a blocat sutul. Portarul Borjan a evitat si cornerul, trimitand in aut

’23 Cartonas galben pentru Vasile Maftei

’22 GOOOL Vaslui!!! Wesley Lopes egaleaza pentru gazde. Centrare de pe dreapta, care il gaseste pe Temwanjera. Atacantul originar din Zimbabwe i-a trimis scurt, cu pieptul, lui Wesley, care a preluat pe piept in sase metri si a tras cu stangul, inainte ca mingea sa atinga pamantul, fara sperante pentru Beto

’21 Cartonas galben pentru Bastos, dupa un fault asupra lui Stanciu

’19 Ocazie pentru SC Vaslui! Adailton a primit in partea stanga a careului celor de la CFR, a preluat si a tras pe jos, catre coltul lung, insa putin pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Beto

’16 Eliminare la SC Vaslui! Hugo Luz incaseaza direct cartonasul rosu, dupa o lovitura aplicata lui Sougou, cand senegalezul era cazut pe gazon, in urma unui duel direct

’14 GOOOL CFR!!! Ronny deschide scorul pentru oaspeti. Sougou a plecat pe contraatac si a centrat excelent, pentru lovitura de cap foarte buna trimisa de Ronny, din mijlocul careului

’13 Cartonas galben pentru Sixto Peralta

’10 Joc plin de fantezie din partea jucatorilor echipei gazda, insa „feroviarii” se apara bine

‘5 Ocazie pentru Vaslui! Lucian Sanmartean centreaza de pe partea stanga, Mike Temwanjera prelungeste cu capul, pe spate, insa Anderson nu poate ajunge, la mingea care s-a scurs pe langa coltul lung al portii aparate de Beto

‘3 Nicusor Stanciu primeste in stanga, intra in careu si trage cu dreptul, de la circa 14 metri, insa sutul sau este blocat de Gabriel Muresan

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre SC Vaslui si CFR Cluj, ultimul din etapa a XXIV-a a Ligii I

FC Vaslui: Borjan – Milanov, Anderson, Constantin, Luz – N’Doye – Adailton, Stanciu, Wesley, Lucian Sanmartean – Temwanjera; Antrenor: Augusto Inacio;

CFR Cluj: Beto – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Muresan – Sougou, Peralta, Vranjes, Bastos – Ronny; Antrenor: Jorge Costa;