FINAL – Etapa a XXIV-a / Concordia Chiajna – Ceahlaul Piatra Neamt 2-0. Ilfovenii inving cu emotii, dupa ce punctele lor pareau pierdute in bezna

Concordia Chiajna a castigat cu scorul de 2-0 intalnirea de luni cu Ceahlaul Piatra Neamt, din etapa a XXIV-a a Ligii I. Golurile au fost inscrise de Adrian Popa (’73) si Alex Dos Santos (’75). In minutul 88, stadionul din comuna ilfoveana a ramas in bezna, dupa ce nocturna a cedat. Lumina a revenit dupa cateva minute, iar gazdele au evitat o infrangere cu 3-0 la „masa verde”.

In prima repriza, jocul a fost unul slab, iar singura ocazie notabila le-a apartinut oaspetilor, prin Golubovic, a carui lovitura de cap a fost scoasa in corner de Nita (’34). Faza a fost creata de Dumitras, care a trimis si o centrare superba, cu exteriorul piciorului drept, de pe partea dreapta a atacului nemtean.

Dupa 0-0 la pauza, ambele echipe au mai iesit la joc. Dupa o ocazie a celor de la Ceahlaul, care au facut o schema interesanta la o lovitura libera, terminata, insa, cu un sut putin alaturi trimis de Stana (’64), gazdele au dat lovitura prin Adrian Popa (’73). Doua minute mai tarziu, acelasi Popa i-a centrat lui Dos Santos in sase metri, iar acesta a trebuit doar sa puna latul, pentru 2-0. Cand jocul mergea catre o victorie a elevilor lui Laurentiu Reghecampf, nocturna a cedat si a pus in dubiu soarta partidei. Daca ilfovenii nu ar fi reusit sa remedieze problema in timp util, ar fi pierdut meciul cu 3-0, la „masa verde”. Jocul s-a reluat, insa, dupa 10 minute, iar scorul a ramas neschimbat, gazdele invingand cu 2-0.

Iata desfasurarea partidei:

’90+8 Fluier final

’90+7 Ocazie pentru Chiajna! Alex Dos Santos a scapat pe partea dreapta, a ajuns fata in fata cu portarul Villadsen, insa goalkeeper-ul oaspetilor a reusit sa respinga si sa evite primirea celui de-al treilea gol

* La 10 minute de la „caderea” nocturnei, lumina a revenit pe terenul Concordiei Chiajna, iar arbitrul fluiera reluarea partidei

* Stalpii dau semne de revenire, dar, deocamdata, s-au aprins doar cate trei becuri pe fiecare stalp

’88 La Chiajna s-a oprit nocturna. Gazdele au la dispozitie 30 minute sa remedieze problema sau sa porneasca generatorul de rezerva, pentru a nu pierde cu 3-0 la „masa verde”

’82 Schimbare la Ceahlaul: iese Onciu, inlocuit de Fabbron

’75 GOOOL Concordia!!! Alex Dos Santos dubleaza avantajul gazdelor, cu un sut din sase metri, dupa o centrare a aceluiasi Adrian Popa

’73 GOOOL Concordia!!! Adrian Popa deschide scorul pentru formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf

’64 Ocazie pentru Ceahlaul! Nemtenii au incercat o schema la o lovitura libera de la 30 de metri, lateral dreapta, trimitand in stanga careului, pentru sutul din prima al lui Stana. Reluarea catre coltul lung a trecut la cativa centimetri de bara portii aparate de Nita

’59 Schimbare la Ceahlaul: iese Marian Constantinescu si intra Gafita

’57 Cartonas galben pentru Stana

’54 Portarul nemtenilor, Villadsen prinde un sut trimis de Adi Rocha, din marginea careului

’46 Schimbare la Chiajna: iese Vlad Munteanu si intra Ilie Iordache

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Chiajna, acolo unde Concordia si Ceahlaul Piatra Neamt se afla la egalitate, scor 0-0

’42 Cartonas galben pentru rezerva de portar a celor de la Chiajna, Yordan Gospodinov, din cauza unor proteste

’39 Stana suteaza pe langa poarta, din afara careului

’34 Ocazie de gol pentru Ceahlaul! Dumitras a driblat in flancul drept al atacului nemtean, apoi a centrat in opt metri, cu exteriorul. Golubovic a reluat frumos cu capul, insa portarul Nita s-a opus si a trimis in corner

’32 Sut de la 35 de metri, trimis de Apostol Muzac, insa mingea trece cu mult pe langa poarta nemtenilor, care stau bine in aparare

’29 Adrian Popa incaseaza primul cartonas galben al meciului

’17 Gazdele incearca un atac pe partea dreapta, Krumov patrunde pe partea dreapta a careului advers, insa centrarea sa este respinsa, in cele din urma, de aparatorii oaspetilor, desi fusese balbaita, in prima faza

’10 Joc slab de ambele parti, pana acum, niciuna dintre cele doua echipe nereusind sa lege mai multe pase si sa se apropie de careul advers

‘1 Fluier de inceput al meciului

Concordia: Nita – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Popa, Muzac, Filip, Munteanu – Rocha, Dinu;
Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Ceahlaul: Villadsen – Dumitras, Vitelaru, Ichim, Tepes – Monroy, Onciu – Muscalu, Golubovic, Stana – Constantinescu;
Antrenor: Costel Enache;