FINAL / Semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin / Oltchim – Gyor 35-31. Repriza de exceptie pentru valcence!!!

Oltchim Rm. Valcea au reusit sa invinga pe teren propriu echipa unguroaicelor de la Gyor Audi, cu socrul de 35-31, la captul unui meci extrem de disputat.  In inceputul primei repriza valcencele au dominat timid jocul, dar pana la sfarsitul primei parti al partidei, adversarele au rasturnat scorul si au luat un avantaj considerabil, intrand la vestiare cu un avantaj de 4 goluri, scor 17-13.

A doua repriza insa a fost in totalitate a valcencelor care in primele cinci minute ale mitanului secund au inscris 8 goluri, lasandu-le pe unguroaice sa marcheze doar doua, iar jocul era lansat din nou. Desi s-au desprins in nenumarate randuri la 6 goluri diferenta, fetele antrenate de Radu Voina au incheiat partida cu un avantaj de patru goluri.

Cea mai buna jucatoare a Oltchimului a fost din nou Luminita Hutupan care a avut o seara magica, dupa ce a aparat o buna parte din atacurile adversarelor.

Vezi cum decurge meciul:

60′ Meci final!

59′ Marcheaza Gorbicz din 7 m.

59′ Inscrie Ada Nechita!!!

59′ Aruncare de la 7 m pentru Gyor. Executa Gorbics si inscrie!

58′ Go0l OZel!!!!

58′ Amorim se inalta si inscrie cu o executie superba.

58′ Amorim face pasi si revenim in atac, dar Ada Nechita rateaza aruncarea.

58′ Gol Iulia Curea!!!

58′ Hutupan apara din nou!!!

57′ Vizitiu loveste bara.

57′ Hornyak paraseste pentru doua minute terenul. Oltchimul este in superioritate nuemerica.

57′ Apara din nou Luminita Hutupan!

57′ Inscrie Vizitiu!!!

56′ Inscrie Gorbicz din 7 m.

53′ Bradeanu marcheaza de pe inter dreapta

52′ Apara din nou Hutupan, de departe cea mai buna jucatoare a meciului!!! Si apara din nou!!!!

51′ Apara din nou Luminita Hutupan!

49′ Recupereaza Ozel si marcheaza!!!!!

49′ Inscrie Gyor prin Hornyak, 29-23.

47′ Hutupan apara din nou!

47′ Marcheaza Adina din intoarcere!!!

45′ Apara Hutupan si Oltchimul recupreaza si pleaca pe contra, iar Curea inscrie!!!!!!!!!!

43′ Gorbicz loveste bara. Oltchimul trece la atac.

43′ Ada Nechita inscrie!!!! Este 27-21

42′ Doua minute eliminare pentru Amorim si Gyor se confrunta cu prima eliminare.

41′ Amorim este blocata de Luminita Hutupan!!!!

41′ Curea inscrie din nou la vinclu, fara sperante pentru portarul unguroaicelor.

40′ ULUITOR!!! Aurelia Bradeanu. Oltchimul inscrie al doilea gol in inferioritate 25-21

39′ Marcheaza Iulia Curea!!!!!! 24-21. Oltchimul este in continuare in inferioritate.

38 Recupereaza Oltchim si pleaca pe contra. Fetele noastre obtin doar o repunere de la 9 metri.

37′ Pleaca Oltchimul pe contra. Ozel inscrie!!!!! Rasturnarea de situatie le-a debusolat complet pe unguroaice.

36′ Inscrie Vizitiu! Tot ce a aruncat Oltchimul spre poarta a fost gol!!!!

35′ Revine fabuols Oltchimul. Scorul pe aceasta repriza este 8-2!!!!

31′ Se reia meciul.

30′ Pauza. 13-17

29′ Gol specatulos pentru Gyor!!! Amorim marcheaza superb din intoarcere.

29′ Marcheaza Managarova pentru 13-16!

29′ Oana Manea faulteaza si Gyor obtine o aruncare de la 7 m. Inscrie Gorbicz, 12-16.

28′ Inscrie si Amorim.

28′ Iulia Curea inscrie!!!

27′ Hutupan apara, dar mingea iese in aut. La reluare Gorbicz inscrie! 11-14.

27′ Inscrie Vizitu!!!

26′ O noua eliminare la Oltchim.

25′ Marcheaza Oltchim cu o aruncare la vinclu.

24′ Oltchimul pleaca in atac, dar faulteaza in atac.

23 Oana Manea a fost incnjurata de 4 jucatoare si nu reuseste sa continue atacul.

23′ Gorbicz scapa pe contraatac si inscrie pentru 9-13

19′ Amorim patrunde usor prin defensiva si inscrie.

18′ Radu Voina solicita time-out.

18′ Oltchim nu a mai reusit sa inscrie, iar Gyor a reusit sa preia conducerea echipei.

12′ Gyor egaleaza la 6 prin Gorbicz.

11′ Inscrie Bradeanu cu o torpila la vinclul portii adverse.

9′ Eliminare de doua minute pentru Oana Manea. Elisei este in atac, dar face pasi.

8′ Inscrie din nou Mangarova pe contra

8′ Oldchimul contraataca si inscrie prin Managarova.

7′ Gorbicz marcheaza si le aduce pe unguroaice in avantaj.

6′ Ratam din pacate doua atacuri consecutive

4′ Dana Babeanu inscrie si ea din lovitura de 7 metri.

1′ Babeanu transforma din lovitura de 7 metri.

1′ A inceput meciul cu Oltchimul in atac.

OLTCHIM: Dinu, Tolnai, Knezovic – portari; Babeanu, Curea, Managarova, Nechita, Ardean, Farcau, Meirosu, Vetkova, Chirila, Manea, Ozel, Bradeanu, Vizitiu.
Antrenor: Radu Voina.

Gyor: Haraldsen, Palinger – portari; Toth, Planeta, Radicevic, Loke, Verten, Gorbicz, Kovacsics, Amorim, Orban, Hornyak, Gros, Lekic.
Antrenor: Karl Eric Bohn.