Final / Etapa a XXIV-a / Rapid – Dinamo 0-0. Egalitate pentru CFR Cluj, de care profita si Steaua

Rapid si Dinamo au remizat duminica seara, scor 0-0 la capatul unui meci pe care giulestenii l-au controlat de la un capat la altul. La inceputul meciului Surdu este oprit in careu de fundasul dinamovist Scarlatache, dar Hategan  nu vede faultul, iar rapidistii sunt privati de un penalty in toata regula.

Deac a fost omul meciului pentru giulesteni, fiind initiatorul a numeroase faze periculoase in jumatatea adversa, dar cu toate acestea Balgradean nu avut mari emotii cu suturile „visniilor” care desi au presat incontinuu in preajma careului, nu au reusit sa suteze periculos pe poarta.

Egalul din aceasta seara avantajeaza celelate echipe aflate momentan in carti pentru competitiile europene. Steaua isi pastreaza astfel distanta de puncte, dupa ce a remizat la Pandurii, iar luni FC Vaslui si CFR Cluj vor incerca sa profite de seria de remize pentru a-si acorda sanse in plus la titlu.

Iata desfasurarea partidei:

94′ Final de meci.

91′ Roman vede cartonasul galben.

82′ Roman intra in locul lui Teuixeira

’80  Catalin Munteanu nu reuseste sa trimita primul sut pe poarta.

’79 Tucudean obtine o lovitura libera pentru Dinamo din marginea careului rapidist. Oros este avertizat.

’78 Grigore suteaza din 25 de metri direct in peluza.

76′ Tucudean il inlocuieste pe Danciulescu.

74′ Faza frumoasa creata de Deac care patrunde in marginea dreapta a careului, arunca mingea in careu, dar Grigorie nu poate ajunge mingea cu capul.

73′ Rapidul bate o lovitura de colt de pe dreapta, mingea este reluata cu capul de Deac in careu, dar in cele din urma mingea iese in aut.

71′ Laurentiu Rus vede un cartonas galben pentru o intrare dura la Grigorie.

69′ Pancu intra in locul lui Herea sub aplauzele suporterilor.

69′  Probleme medicale si pentru Pulhac dupa un duel aerian cu decarul rapidist.

66′  Nicolae Grigore reia cu capul o centrare trimisa in careu de Rui Duarte, dar mingea este trimisa in aut de poarta.

63‘ Iese Surdu si intra Nicolae Grigore!

62′ Dinamovistii nu reusesc sa construiasca mai nimic in juamtatea Rapidului.

60′ Reintors in teren, Deac centraza din lovitura libera, mingea este reluata de Dan Alexa dezastruos, din careu.

60′ Pulhac opreste prin fault un atac initiat in banda dreapta de Rui Duarte.

56′ Deac este cazut pe teren si sufera dureri care-i smulg lacrimi. Intervin si medicii. Se pare ca accidentarea a survenit in urma unui contact cu Pulhac.

55′ Intra Curtean in locul lui Alexe.

55′ PAtrunde Deac in bada stanga, ii paseza lui Teixeira, dar sutul acestuia este blocat imediat de fundasii dinamovisti.

51′ Deac bate un corner de pe stanga, dinamofvistii resping mingea pana la Teixeira care trimite din 25 de metri mult peste poarta.

48′ Grigorie suteaza, Balgradea iese pe sub mingea insa spre bucuria dinamovistilor, mingea trece peste poarta.

47′ Deac Obtine un corner dupa un schimb de pase in careu cu  Grigorie.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Trage Teixeira de la distanta, dar tabela de marcaj ramane nemodificata la pauza.

45′ Herea primeste mingea in careu, tribunele aclama, dar rapidistul isi prelubngeste prea mult mingea pentru sut in fata portii si Balgradean ii fura mingea.

44′ Oros reia cu capul o centrare din corner, dar mingea trece pe langa bara lui Balgradean.

41′ Respinge Danciulescu un sut centrare de-al lui Bozovici.

40′ Marius Niculae cauta poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri, dar rateaza tinta.

38′ Stefan Grigorie este avertizat.

38′ Faza incredibila!!! Teixeira lobeaza mingea pana la Surdu care, ramas singur Cu Balgradea, calca pe minge si cade.

37′ Luchin primeste cartoansul galben pentru un fault la Herea.

36′ Herea cade in careu si cere penalty, dar Hategan nuacorda nimic.

33′ Deac si Luchin se accindeteaza dupa un duel incordat in jumatatea oaspetilor.

33′  Patrunde Surdu in viteza, dar sutul sau din 20 de metri trece pe langa poarta.

32′ Deac centreaza bine, dar Grigorie reia slab trimitand mingea cu capul in pamant. Balgradean prinde balonul fara emotii.

31′ Dupa o jumatate de ora, cele doua echipe joaca la neutralizarea adversarului,dar nu reusesc sa construiasca eficient in ofensiva.

25′ Alexe intra prin alunecare la Deac si rapidistii cer cartoans galben. Reluarile arata ca Alexe a atins mai intai mingea.

24′ Grigorie este cautat cu o pasa lunga, insa centrare este prea puternica.

22‘ Rui Duarte primeste un cartonas galben pentru un fault. Rapidistul nu va putea juca in meciul de la CFR Cluj.

20′ Rapidul domina jocul, isna niciuna dintre cele doua echipa nu au amenintat serios poarta adversarului.

18′ Deac bate lovitura de pedeapsa, dar trage prea puternic si mingea trece peste poarta.

17′ Catalin Munteanu deposedeaza corect, dar Hategan greseste din nou si le acorda rapidistilor o lovitura libera de la 20 de metri.

14′ Herea primeste in careu de la Surdu, dar intervine  Grigore si preia mingea.

12′ Kone revine in teren apt pentru joc.

10′ Kone acuza dureri si are nevoie de interventia medicilor.

10′ Bozovici pleaca pe contraatac pe banda stanga, dar centrarea sa este prea lunga si Kone recupereaza.

8′ Galeria rapidista s-a aprins l-a propriu. Torte si petarde cad pe teren.

8′Asistentul arata un fault al lui Deac asupra lui Pulhac. Rapidistul il injura pe asistent.

‘3  Surdu patrunde in careul lui Dinamo, Scarlatache incearca sa-l deposedeze daril faulteaza pe rapidist. Giulestenii cer penaalty, dar Hategan nu acorda nimic.

2′ Dinamo jaoca foarte agresiv si cauta sa stea cat mai mult timp in jumatatea adversa.

1′ Alexe patrunde in careu, dar Alexa intervine si indeparteaza pericolul.

1′  A inceput meciul.

RAPID: D. Coman –  Rui Duarte,  M. Antonio,  Oros, Bozovici – Teixeira, Alexa, Grigorie – Deac, Herea, Surdu;

Antrenor: Razvan Lucescu.

DINAMO: Balgradean – Luchin, D. Grigore, Scarlatache, Pulhac – L. Rus, D. Kone, C. Munteanu, Alexe – Danciulescu, M. Niculae;

Antrenor: Liviu Ciobotariu.