Final / Etapa a XXIV-a / Gaz Metan – Astra 0-0. Scorul aproape ca vorbeste de la sine

Meci nul intre Gaz Metan si Astra. Ploiestenii nu au reusit sa-i faca o surpriza placuta noului antrenor, Mircea Rednic la primul meci al acestuia de la revenirea in Liga 1. In prima repriza meciul a fost mai dinamic doar in prima jumatate de ora, tensiune care s-a reinstalat cu 15 minute de final cand cele doua echipe au cautat cu disperare sa-si adjudece toate cele trei puncte. In cele din urma fiecare echipa s-a retras de pe teren cu cate un punct.

Potrivit statisticilor, remiza nula de duminica este cea de a patra din istoria confruntarilor dintre Gaz Metan si Astra pe tereneul din Medias.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ Fluier de final.

91′ Din nou Ciuca incearca sa reia in careu, dintr-o lovitura de colt, dar atinge mingea cu mana si faza se incheie.

88′ Acelasi Ciuca isi face datoria si in defensiva si respinge o centrare a lui Bogdan Patrascu din lovitura libera.

84′ Ciuca loveste mingea cu capul dupa o centrare din corner, dar Lung intervine fara emotii.

80′ Florin Patrasu intra in locul lui Alexandru Stan.

79′ Costin Gheorghe, intra, iese Breeveld.

78′ Fatai patrunde in careu, Plesca iese la intampinare si atacantul Fatai se pravaleste pe gazon. Arbitrul nu acorda insa nimic.

77′ Florin Lazar este avertizat pentru un fault in duel aerian cu Fatai.

76′ Bawab reia cu capul din careul advers, dar mintea cade peste plasa portii aparate de Silviu Lung.

73′ Frasinescu incearca o foarfeca de senzatie, dar il loveste cu piciorul in gura pe Patrascu si nu scoate decat un cartonas galben.

73′ Frasinescu faulteaza in atac si compromite faza ce s-ar fi putut naste din cornerul executat de Petre.

68′ Frasinescu il angajeaza pe Fatai in careu, dar sutul acestuia rateaza cu putin coltul scurt.

65′ Bawab este angajat in atac, dar asistentul il vede in offside.

62′ Bawab il schimba pe Vitinho.

61′ Takyuki suteaza din voleu cu putere, insa Plesca intervine salvator si reuseste sa retina.

58′ Bajenaru este inlocuit cu Ologu.

57′ Primeste galben si Bogdan Patrascu dupa un fault tare la Vitinho.

55′ Ciprian Petre porimeste cartonasul galben pentru un fault agresiv asupra lui Barboianu.

54′ Ocazie mare pentru Gaz Metan!!! Vitinho reia perfect cu capul o arunare puternica de la marginea terenului, dar Lung scoate in extremis din vinclul portii.

49′ Ciprian Petre centraza din corner pentru Ciuca, dar acesta nu ajunge la balon.

46′ Incepe a doua repriza

45′ PAUZA

41‘ Fatai primeste mingea la marginea careului, avanseaza inspre poarta, dar sutul sau rateaza in cele din urma tinta.

40′ Meciul si-a pierdut din dinamica, iar echipele nu mai gasesc solutii sa  se apropie periculos de careul aedvers.

34′ Fatai il faulteaza pe Frasinescu si vede cartonasul galben.

32′ Morais incearca sa surprinda cu un sut de la mare distanta, dar rateaza tinta.

26′ Alex Munteanu il inlocuieste pe Tahar.

23′ Buzean si Amorim se ciocnesc teren. Din fericire cei doi pot relua jocul.

20′ Fatai reia dintr-o centrare a lui Bajenar, dar rateaza cu putin cadrul portii.

18′ Astra executa o lovitura libera de la 30 de metri, fara emotii pentru Plesca.

13′ Barboianu suteza puternic spre poarta, dar ploiestenii resping in corner. Executia loviturii de colt nu pune in pericol poarta lui Silviu Lung  jr.

7′ Astra raspunde imediat prin sutul lui Alexandru Stan, care din cativa metri rateaza milimetric bara din dreapta a portii aparate de Plesca.

6′ Mare ocazie pentru Medias!!! Ciprian Petre centraza in care, Frasinescu reia pericuols cu capul, dar Lung scoate mingea in extremis.

5′ Vitinho obtine o lovitura libera dupa un dule cu Oprsal in banda stanga.

4′ Primesc si medisenii un corner. Executia trimite mingea la Tahar care suteaza insa in blocaj.

2′ Oprasal deviaza cu capul, o cntrare din corner a Astrei.

1′ Incepe meciul. Sebastian Coltescu va coordona jocul de la centru.

GAZ METAN: Pleşca – Ciucă, Frăsinescu, Fl.Lazăr, Vukadinović – Al.Muntean, Todea, Breeveld, Tahar – Bawab, Vitinho
Antrenor: Cristian Pustai

ASTRA: Lung jr. – Bărboianu, Găman, Ricardo, Júnior Morais – B.Pătraşcu, Seto – Laionel, Ologu, Băjenaru – Fatai
Antrenor: Mircea Rednic