Bundesliga: Senzationalul meci Dortmund – Stuttgart ramane principala amintire a etapei

Dupa infrangerile suferite joi, cele doua „europene“ au cautat sa dovedeasca neaparat, mai ales Schalke, echipa care in partidele cu Hoffenheim nu a inregistrat inca niciun succes. Hannover la randul ei a cautat sa infirme acest „complex Gladbach“. Insumand etapa a prilejuit: doua succese ale  gazdelor, doua egalitati si cinci  victorii in deplasare si 28 goluri…

O victorie convingatoare: HANNOVER – MÖNCHENGLADBACH 2-1 (0-0)

AWD-Arena. Spectatori: 40 000. Arbitru: Felix Brych. Au marcat: Ya Konan (57), Diouf (77), Nordveit (78). Cartonase galbene: Dante.

Hannover: Zieler – Cherundolo, Eggimann, Pogatetz, Schulz  – Pander, Pinto – Schlaudraff (79  Abdellaoue), Rausch ( 82 Chahed)– Ya Konan, Diouf (90 Haggui);
Mönchengladbach: ter Stegen – Jantschke (84 Younes), Stranzl, Dante, Daems – Nordtveit, Neustädter – Herrmann (68 Wendt), Arango – De Camargo (68 Hanke), Reus.

Ambele au inceput foarte angajat desfasurand numeroase actiuni ofensive, oaspetii fiind mai activi in timp ce gazdele au avut  o anumita predilectie pentru contraatacuri. Cu timpul s-a cristalizat o superioritate in joc a formatiei gazda, Schlaudraff mai ales fiind de cateva ori in bune situatii de finalizare. Realizarile ofensive ale primei parti: suturi: 6-4, lovituri de colt: 3-2. Dupa pauza, gazdele au atacat cu si mai multa convingere reusind doua goluri avand la baza actiunile aceluiasi Schlaudraff. Centrarea acestuia a fost respinsa prea scurt de Stranzl, pana la Rausch care a recentrat si Ya Konan a reluat balonul in poarta de la marginea careului mic, 1-0. O noua centrare de data aceasta de pe partea stanga a fost impinsa cu capul in poarta de Diouf. Oaspetii au redus din handicap prin Nordtveit care dupa o actiune personala a sutat cu „spitul“ din marginea careului, exact la colt fara sansa pentru portar, 2-1. O victorie muncita si meritata a gazdelor care joi sustin returul partidei cu Astletico Madrid. In clasament, Hannover urca pe un „loc europen“.

Din doua penaltiuri: HOFFENHEIM – SCHALKE 1-1 (1-0)

Rhein-Neckar-Arena. Spectatori: 30 000. Arbitru: Markus Schmidt. Au marcat: Salihovic (30, penalti), Huntelaar (80, penalti).  Cartonase galbene: Unerstall, Matip, Jones, Rudy, Papadopoulos, Vorsah.

Hoffenheim: Starke – Beck,Vorsah, Vestergaard, Johnson – Weis, Rudy – Vukcevic, Firmino (81 Williams), Salihovic – Schipplock (71 Mlapa);
Schalke: Unnerstall – Uchida (55 Höger), Matip, Papadopolous, Fuchs – Jones, Holtby (64 Obasi) – Farfan, Raul, Draxler  (76 Marica) – Huntelaar.

Schalke nu s-a regasit aproape deloc o repriza intreaga. Desi la erorile lui Weis si Vestergaard au existat doau mari sanse de a marca, Draxler si Huntelaar au ratat su seninatate. In aparare interventiile pripite au dus la nu mai putin de patru cartonase galbene (Jones si Matip sunt suspendati etapa urmatoare) si un penalti. Schipplock a  tasnit in careu fiind acrosat in ultima instanta de portarul Unnerestall, revenit dupa o lunga accidentare, Aasadar penalti, transformat sigur de Salihovic, 1-0. Dupa pauza Schalke a fost evident echipa mai buna, ea a investit mai mult in ofensiva, in minutul 56 de pilda a ratat doua ocazii excelente prin Farfan si Huntelaar, iar in final a obtinut o meritata egalare in urma unui penalti acordat la un  fault al lui Beck asupra lui Obasi, lovitura de pedeapsa fiind transfirmata sigur de Huntelaar, 1-1. De notat ca internationalul olandez marcheaza cel de-al 41-lea gol in al 40-lea joc oficial din acest sezon.