Fotbal / EURO-2013: Romania invinge echipa Kazahstanului cu 3-0 si ocupa in continuare locul al treilea in grupa

Calificarea pentru Campionatul european feminin de fotbal din anul 2013 in Suedia se afla din nou in actualitate, in aceasta sambata toate cele sase competitoare din grupa a doua sustinand partidele programate…

Echipa Romaniei a intalnit la Mogosoaia formatia Kazahstanului pe care in partida tur de la 17 septembrie in deplasare a invins-o destul de clar cu 3-0. De data aceasta echipa pregatita de antrenoarea Maria Delicoiu a avut o misiune dificila, in prima repriza formatia oaspete aparandu-se cu multa darzenie. Cosmina Dusa, Andreia Laiu si Raluca Sarghe au avut bune ocazii de a marca dar portarita Oksana Zelezniak a aparat totul. Dupa pauza, fetele noastre au reusit insfarsit sa deschida scorul, in minutul 53, Ana Banuta marcand cu un sut bine plasat, 1-0. Doar 12 minute mai tarziu, Cosmina Dusa a majorat scorul, 2-0, punand echipa pe drumul sigur al victoriei. Intr-un final care a apartinut clar echipei gazda, Ana Banuta a inscris al doilea gol al ei si al treilea pentru echipa noastra stabilind scorul final: 3-0.

In echipa noastra au evoluat: Mirela Ganea, Cornelia Olar, Ioana Bortan, Maria Ficzay, Monika Sinka, Raluca Sarghe, Suzana Sinka (81 Aline Birtoiu), Florentina Spanu, Andreia Laiu, Ana Banuta, Cosmina Dusa.

Dupa masa au loc meciurile Elvetia – Turcia si Germania – Spania, acesta din urma decisiv pentru deznodamantul grupei.