FINAL / Etapa a XXIII-a / FC Brasov – Rapid Bucuresti 1-0. Giulestenii, la a treia infrangere consecutiva in Liga I!

Rapid Bucuresti a pierdut cu 1-0 pe terenul lui FC Brasov, duminica, in cadrul etapei a XXIII-a a Ligii I si a ajuns la a treia infrangere consecutiva din campionat. Unicul gol al partidei a fost marcat de Nuno Viveiros, in minutul 37.

Antrenorul Razvan Lucescu se pare ca l-a iertat pe portarul Danut Coman, titularizandu-l dupa numai o etapa de „exil” pe banca de rezerve, in ciuda protestelor venite dinspre suporteri. Pana la golul lui Viveiros, Machado a fost la un pas sa perforeze poarta „alb-visiniilor” (‘8), insa Glauber l-a blocat in doi metri! Coman a avut probleme si la un sut al lui Ilijoski, insa a scos in corner, in timp ce giulestenii au contat numai la un sut de la mare distanta, care i-a apartinut lui Nicolae Grigore si care a fost respins in corner de portarul Felgueiras (’27). Nici Oros nu a avut mai mult noroc (’31), iar cei care aveau sa deschida scorul erau elevii lui Marius Sumudica, in minutul 37. Nuno Viveiros a primit  o pasa de circa 40 de metri, a preluat, intrand in careu si a sutat cu pamantul, pacalindu-l pe Coman.

In repriza a doua, niciuna dintre cele doua formatii nu a mai avut ocazii clare, insa cei periculosi au fost tot „stegarii”. Ilijoski (’49, ’59) si Nuno Viveiros (’76) au trecut pe langa majorarea scorului. „Feroviarii” au avut si un gol anulat, din cauza unui offside, in minutul 86. Eliminarea lui Mateiu (’89) nu a mai contat, pentru ca bucurestenii nu au mai reusit sa puna pericol la poarta lui Felgueiras si au irosit inca trei puncte.

FC Braşov: Felgueiras – Mateiu, R. Machado, Cr. Munteanu, Majernik, Cr. Ionescu – Dias, Viveiros, R. Enceanu – Ilijoski, Buga;
Antrenor: Marius Sumudica

Rapid: Coman – Rui Duarte, Oros, Glauber, Ezequias – M. Roman, Pavlovici, N. Grigore – Deac, Sburlea, Surdu;
Antrenor: Razvan Lucescu

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’90 Ciprian Deac primeste o pasa scurta din corner si trage la poarta, insa mingea trece paralel cu tinta

’88 Eliminare la FC Brasov! Mateiu incaseaza al doilea cartonas galben si este eliminat de pe teren

’86 Rapidistilor nu le este validat un gol, din cauza unui offside la Ciprian Deac

’84 Schimbare la FC Brasov: iese Nuno Viveiros si intra Velayos

’81 Rapidul se apropie cu greu de careul advers, abia dupa ce gazdele au cedat initiativa

’76 Nuno Viveiros este la un pas sa realizeze „dubla”, insa nu ii iese executia din interiorul careului si portarul Coman retine

’71 Sut pe langa poarta trimis de Romeo Surdu

’70 O noua schimbare la Brasov: iese Ilijoski si intra Attila Hadnagy

’64 Ultima schimbare la Rapid: iese Mihai Roman si intra Stefan Grigorie

’64 Modificare la FC Brasov: iese Enceanu si intra Vasile Olariu

’62 Cartonas galben pentru Mateiu

’59 O noua ocazie pentru brasoveni, care sunt periculosi prin acelasi Ilijoski, insa Coman a prins balonul

’49 Portarul rapidist Danut Coman prinde cu greu un sut trimis de Ilijoski

’46 Primele schimbari ale partidei sunt efectuate de Razvan Lucescu, antrenorul Rapidului: ies Pavlovic (mijlocas la inchidere) si Sabrin Sburlea, inlocuiti de Filipe Teixeira (mijlocas ofensiv) si Alexandru Ionita

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’45+1 Enceanu scapa spre poarta, insa Pavlovic il pune la pamant. Buga centreaza, insa arbitrul pune capat primei reprize

’42 Ilijoski vede galbenul dupa un fault din spate la Oros

36′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BRASOVUL!! Nuno Viveiros preia de langa Ezequias si suteaza cu pamantul surprinzandu-l pe Coman pe coltul lung!

’35 Rapidistii domina meciul in aceste momente. Sburlea patrunde printre fundasii brasoveni si decide sa traga imediat din interiorul careului, insa Felgueiras retine

’31 Din nou un sut periculos al giulestenilor si din nou Felgueiras respinge superb in corner. Oros repereaza un balon in urma unor balbaieli la marginea careului si suteaza din prima, incercand sa-l surprinda pe portarul Brasovului

’27 Semi-ocazie pentru Rapid! Un sut fantastic al lui Grigore, de la 23 de metri, insa Felgueiras respinge in corner printr-o superba robinsonada!

’26 Cateva minute de contre ale celor doua echipe, insa tot brasovenii sunt mai periculosi prin macedoneanul Ilijoski

’22 Cristi Ionescu si Rui Duarte se ciocnesc destul de grav la mijlocul terenului

’22 Corner pentru Rapid, primul al oaspetilor. Roman executa in careu, inalt, iar Cristi Munteanu respinge cu capul in afara terenului

’19 Inca o ocazie a gazdelor! Ilijoski preia intre doi fundasi rapidisti, se intoarce ca in curtea scolii si-l incearca pe Coman cu un sut cu efect, insa „Robocop” respinge in corner

’18 Brasovenii sunt mult mai periculosi, insa giulestestenii tin mai mult de minge

’13 Deac incearca o patrundere in forta pe stanga, insa este deposedat

‘8 Incredibila ratare a Brasovului! Fundasul Machado nu reuseste sa bage mingea-n poarta din 2 metri, Glauber fiind eroul giulestenilor reusind sa respinga balonul din fata portughezului

‘5 Ilijoski trage din marginea careului, insa balonul trece mult peste poarta lui Coman

‘2 In aceasta seara capitanul giulestenilor este Nicolae Grigore!

‘1 Lovitura de start a dat-o Nicolae Pescaru, fostul mijlocas de legenda al Brasovului din perioada 1962-1981, care peste doua zile va implini 69 de ani