FINAL / Etapa a XXIII-a / Dinamo Bucuresti – SC Vaslui 0-1. Vasluienii dau lovitura in „Groapa” in care „cainii” se tot adancesc

SC Vaslui a castigat cu scorul de 1-0 pe terenul lui Dinamo Bucuresti, duminica seara, in cadrul etapei a XXIII-a a Ligii I. Unicul gol al partidei a fost marcat de Yero Bello, in minutul 57, iar „cainii rosii” raman vara victorie de trei etape in campionat, iar scaunul antrenorului Liviu Ciobotariu pare sa se clatine.

Desi era considerat cel mai puternic meci al zilei de duminica, Dinamo – Vaslui a fost departe de a se ridica la aceste pretentii. Dupa un joc tern in prima repriza, oaspetii au deschis scorul la inceputul celei de-a doua, prin Yero Bello (’57). Singura ocazie mare de gol a „ros-albilor” a avut loc in minutul 65, cand Borjan a intervenit de doua ori foarte bine, in prima faza la lovitura de cap a lui Curtean, apoi la sutul lui Pulhac, apoi a fost salvat de imprecizia acestuia din urma, care a tras cu mult peste poarta, desi mingea sarise la el pentru a doua oara. Adrian Gheorghiu, intrat in repriza a doua, a avut sansa de a majora avantajul oaspetilor, insa a tras direct in Balgradean, din interiorul careului.

Cu aceste trei puncte, „galben-verzii” ajung la cota 42 si urca pe locul al treilea, trecand peste Rapid si Steaua (care are un joc mai putin), ambele cu cate 41 de puncte. Echipa antrenata de Augusto Inacio se afla la cinci „lungimi” in spatele liderului CFR Cluj, care joaca luni impotriva campioanei din sezonul trecut, Otelul Galati.

Dinamo ramane pe locul al doilea, cu 45 de puncte.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

90+1 Cartonas galben pentru Paul Curtean

90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’88 Wesley Lopes a trimis mingea in bara, cu o lovitura de cap, dar de la margine s-a ridicat fanionul, pentru un offside la atacantul vasluienilor

’87 Schimbare la Dinamo: Cosmin Matei iese, dupa ce s-a accidentat singur si este inlocuit de Sorin Stratila

’78 Ultima modificare la Vaslui: iese Marius Constantin si intra Raul Costin

’75 O noua schimbare la Vaslui: iese Yero Bello si intra Mike Temwanjera

’74 Ocazie pentru SC Vaslui! Adrian Gheorghiu a patruns in careul dinamovist cu mingea la picior si a sutat, insa a trimis pe directia portarului Cristian Balgradean, care a prins cu siguranta

’69 Modificare si la Dinamo: iese Ionel Danciulescu, inlocuit de George Tucudean

’67 Schimbare la Vaslui: iese Lucian Sanmartean si intra Adrian Gheorghiu

’65 Ocazie mare pentru Dinamo! Curtean trimite o lovitura de cap, portarul Borjan respinge pana la Pulhac, al carui sut este blocat din nou de portarul Vasluiului. Mingea i-a revenit fundasului stanga al „cainilor”, insa de aceasta data a tras peste poarta

’57 GOOOL Vaslui!!! Yero Bello „sparge gheata” in Soseaua Stefan cel Mare, deschizand scorul in fata „cainilor rosii”. Atacantul nigerian a punctat cu o lovitra de cap de langa Laurentiu Rus, invingandu-l pe Cristian Balgradean, ramas fara replica

’55 Schimbare la Dinamo: iese Marius Alexe si intra Paul Curtean

’52 Yero Bello trage din prima intr-o minge centrata de Hugo Luz, insa trimite cu mult peste poarta

’48 Marius Constantin incaseaza un cartonas galben, dupa un fault comis asupra lui Cosmin Matei

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’41 Scarlatache a sutat peste poarta, din prima, la o minge respinsa de apararea vasluienilor, dupa o centrare a lui Catalin Munteanu

’36 Balgradean prinde mingea, dupa o faza in care Adailton a centrat si Bello i-a asezat mingea cu pieptul lui Wesley

’26 Platini trimite un nou sut pe poarta, insa Borjan prinde balonul

’21 Lovitura de cap a lui Michel Platini, dupa o centrare a lui Catalin Munteanu, insa Borjan prinde balonul

’21 Cartonas galben si pentru Jivko Milanov

’10 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Paul Papp, dupa un fault asupra lui Michel Platini

‘7 Portarul dinamoist Cristian Balgradean scoate foarte bine un sut trimis direct pe poarta de Adailton, dintr-o lovitura libera

‘5 In acest inceput de meci, oaspetii sunt mai prezenti in apropierea careului advers, insa precizia mingilor trimise pe sus de Sanmartean si Adailton lasa de dorit, deocamdata

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Dinamo Bucuresti si SC Vaslui, din etapa a XXIII-a a Ligii I

DINAMO: Balgradean – Rus, Scarlatache, Moti, Pulhac – Matei, Kone, Munteanu, Alexe – Danciulescu, Platini;
Antrenor: Liviu Ciobotariu;

FC VASLUI: Borjan – Milanov, Papp, Constantin, Hugo Luz – Adailton, Stanciu, Anderson, Sanmartean – Wesley – Bello;
Antrenor: Augusto Inacio;