Bundesliga / La a patra infrangere consecutiva, Hamburg aluneca incet dar sigur pe toboganul clasamentului

Partida foarte importanta pentru ambele echipe, gazdele avand posibilitatea de a se apropia de “locurile europene“, in timp ce pentru oaspeti parasirea degringoladei din ultimele saptamani si departarea de zona periculoasa a fost principalul obiectiv. Cum se va vedea numai una si-a realizat planurile…

WOLFSBURG – HAMBURG 2-1 (0-0)

Volkswagen-Arena. Spectatori: 25 000. Arbitru: Felix Brych. Au marcat: Mandzukic (46),  Berg
(47), Schäfer (75). Cartonase galbene: Felipe, Polak, Josue, Jiracek, Westermann, Rincon.

Wolfsburg: Benaglio – Hasebe, Russ, Felipe, Rodriguez – Polak (83 Madlung), Josue (65 Jiracek) – Dejagah, Schäfer – Helmes (90 Vieirinha), Mandzukic;

Hamburg: Drobny – Diekmeier, Mancienne, Westermann, Aogo – Jarolim (83 Kacar), Rincon – Ilicevic (80 Töre), Jansen (76 Son) – Petric, Berg.

Dupa o repriza mai mult anosta in care ostilitatile s-au concentrat in spatiul neutru cuprins intre cele doua suprafete de pedeapsa, jocul s-a incins dupa pauza avand un debut excelent. Dupa numai 20 de secunde, Dejagah a centrat precis la semiinaltime si Mandzukic a profitat de ezitarea aparatorilor ca si a portarului Drobny, nu prea inspirat in acest meci, deschizand scorul, 1-0. Abia repusa mingea la centru, acele ceasornicului au sarit in minutul urmator si oaspetii au egalat. Berg lansat la limita ofsaidului a lobat de la marginea careului balonul peste portarul iesit in intampinare si 1-1.

In continuare am asistat la un joc echilibrat, avantat, ofensiv, pe alocuri aspru din care pana la urma s-au desprins ca invingatoarele gazdele. La o lovitura libera de pe partea dreapta, Schäfer a trimis mingea la radacina barei pe langa un zid format din doi jucatori, Drobny iritat de miscarile in fata lui a vazut mingea tarziu plonjonul lui disperat nereusind sa impiedice strecurarea balonului in poarta, 2-1. In sfertul de ora ramas pana in final, oaspetii au atacat, au avut cateva ocazii dar nu au reusit sa schimbe soarta meciului. Un egal ar fi fost echitabil, dar Hamburg trebuie sa amane obtinerea punctelor mari pentru sambata viitoare la Kaiserslautern…