Bundesliga: Cel putin pana duminica seara, Bayern reduce diferenta fata de Dortmund la doua puncte

Un lucru este sigur, Dortmund si Bayern se vor mai intalni de doua ori, si de fiecare data cu caracter decisiv: la 11 aprilie in campionat si la 12 mai in cupa, echipele cele mai in forma  din Bundesliga urmand sa stabileasca ierarhia in competitiile interne. In partea inferioara a tabelei, inafara lui Kaiserslautern, se pare fara salvare, lupta este mai deschisa ca oricand…

BAYERN – HANNOVER 2-1 (1-0)

Allianz-Arena. Spectatori: 69 000. Arbitru: Guido Winkmann. Au marcat: Kroos (37), Gomez (68), Ya Konan (75). Cartonase galbene: Pranjic, Cherundolo, Ya Konan.

München: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Gustavo, Pranjic (57 Timosciuk), Robben, Kroos (78 Müller), Ribery – Olic (61 Olic);
Hannover: Zieler – Cherundolo, Pogatetz, Eggimann, Pander – Pinto (61 Schlaudarff),  Schmiedebach – Stindl, Rausch  – Diouf, Abdellaoue (66 Ya Konan).

In ambele echipe cativa „rezervisti“, la Bayern au lipsit chiar trei oameni de baza: Schweinsteiger, Müller si Gomez. Multe nu s-au intamplat in prima repriza, Bayern a avut in primele minute mai multe ocazii bune, apoi insa tensiunea s-a datorat unei erori a lui Neuer care a adus echipa oaspete la un pas de a deschide scorul. Apoi insa s-a inscris acolo un de era de asteptat la capatul unei actiuni initiate de Ribery, mingea a ajuns prin intermediul lui Robben la Kroos si acesta a lobat mingea in poarta peste Zieler iesit oarecum inoportun, 1-0. In repriza secunda, Bayern cu forte proaspete a dominat in continuare. Gomez si-adus aminte ca este golgeter, l-a driblat usor pe Pande rplasan din careu balonul in poarta, 2-0. Hannover insa nu s-a dat asa usor batuta, Ya Konan inscriind spectaculos prin foarfeca la eroarea de plasament a lui Boateng, 2-1. Spre final, Bayern probabil cu gandul la Champions League a jucat mult prea detasat comitand erori in aparare si nu a lipsit mult ca oaspetii sa egaleze.

MAINZ – HERTHA 1-3 (0-1)

Coface-Arena. Spectatori: 30 000. Arbitru: Peter Sippel. Au marcat: Ben-Hatira (41), Ramos (51, 69), Choupo-Moting (58). Cartonase galbene: Kirchhoff, Lell.

Mainz: Wetklo – Caligiuri, Bungert, Kirchhoff, Zabavnik – Polanski (75 Ivanschitz), Soto -N.Müller (64 Stieber), Zidan (80 Gavranovic), Choupo-Moting – Szalai;
Hertha: Kraft – Lell, Hubnik, Janker, Bastians – Niemeyer, Kobiasvili – Rukavytsya, Raffael, Ben-Hatira (64 Ebert) – Ramos (87 Lasogga).

Berlinezii au rezistat cu bine la inceput in minutele de ofenisva ale gazdelor, treptat prinzand curaj si iesind la atac. Cu succes spre finalul reprizei, dupa o actiune initiata de Rukavytsya, balonul a  ajund destul de norocos in fata lui Ben-Hatira si acesta a impins balonul in poarta de la cativa pasi, 0-1. Dupa pauza, oaspetii au cautat sa-si consolideze sansele de victorie reusind sa inscrie prin Ramos, singur-singurel la marginea careului, el plasand mingea milimetric in coltul lung, 0-2. Dupa reluare gazdele au fost obligate sa-si asume un anume risc si sa iasa la atac, Choupo-Moting pierzandu-si pe drum adversarul direct si stutand puternic de la circa 14 metri la colt, 1-2. In plina ofensiva a gazdelor, Ramos a profitat de greseala lui Kirchhoff, care a vrut sa trimita mingea la portar, interceptand si  marcand, 1-3. Pentru Hertha o victorie extrem de pretioasa.

FREIBURG – KAISERLAUTERN 2-0 (2-0)

Stadion Badenova. Spectatori: 23 000. Arbitru: Florian Meyer. Au marcat: Guede (8), Makiadi (14). Cartonase galbene: Diagne. Oaspetii au aratat deja in primul sfert de ora de ce sunt acolo unde sunt, o pasa la adversar si o totala dezordine in aparare la o lovitura de colt facilitand gazdelor un avantaj clar. Echipa din Betzenberg nu va fi probabil salvata nici de Krasimir Balakov care a preluat de cateva zile conducerea tehnica.

MÖNCHENGLADBACH – HOFFENHEIM 1-2 (1-0)

Borussia-Park. Spectatori: 53 000. Arbitru: Wolfgang Stark. Au marcat: Reus (38), Firmino (77), Vukcevic (78). Cartonase galbene: Marx, Salihovic, Compper, Firmino, Brouwers. Multa nervozitate mai ales la gazde care au cautat conflictele cu adversarii, un semn ca eliminarea din cupa nu a fost integral digerata. Apoi insa la o faza lucrata de Herrmann, Reus a deschis scorul si a pus totul pe …fagasul normal. Intr-un final foarte disputat, oaspetii au egalat prin Firmino sutul puternic al acestuia de la circa 14 metri fiind deviat usor de Brouwers, imparabil pentru portarul ter Stegen. Numai un minut mai tarziu, Vukcevic a marcat dupa un corner, 1-2, gazdele confirmand impresia pe care au lasat-o in debutul intalnirii.

BREMEN – AUGSBURG 1-1 (0-0)

Weser-Stadion. Spectatori: 40 000. Arbitru: Markus Wingenbach. Au marcat: Füllkrug (61). Cartonase galbene: Fritz, Verhaegh, Davids, Afolter, Ignjowski, Baier.. Pe linia ultimelor evolutii oaspetii au jucat foarte curajos, avand chiar mai multe actiuni ofensive (suturi: 5-8, cornere: 3-4) decat gazdele, care se pare ca nu reusesc sa-l suplineasca in atac pe Pizarro. Dupa o ora de joc, tanarul Füllkrug a tasnit decis spre poarta si a sutat neasteptat de la 16 metri la colt, fara sansa pentru portarul Jentsch, 1-0. Echipa oaspete despre care scriam in mai multe randuri ca este intr-un mare progres a crezut in sansa ei pana la capat egaland in minutele de prelungire prin Verhaegh, 1-1, chiar daca gazdele au reclamat ca mingea nu ar fi depasit linia portii cu intreaga circumferinta.