Final / Rapid – Ceahlaul 1-2. Nemtenii au avut un randament fabulos, inscriind doua goluri din trei suturi pe poarta!

Rapidul a pierdut printre degete puncte importante in economia clasamentului, in fata unei echipe pe care au dominat-o in cea mai mare masura. Cu doar trei suturi notabile pe poarta jucatorii Ceahlaului au inscris doua goluri, suficiente cat sa „extraga” toate cele trei puncte puse in joc, de pe Giulesti.

Scorul a fost deschis de Constantin, in minutul 38, dupa o greseala a lui Marcus Antonio, dar dupa doar cateva minute, Rapidul egaleaza prin Herea si se parea ca giulestenii vor recapata indata controlul meciului.

Surpriza s-a produs insa in repriza a doua. Dupa o prima jumatate a mitanului secund in care rapidistii au incercat din rasputeri sa se desprinda, Stana reuseste sa treaca de Cretu si Antonio si il executa pentru a doua oara pe Vatca. Isterizati, suporterii giulesteni au inceput sa scandeze, cerand demisia lui Razvan Lucescu pana in ultimele secunde ale partidei, care se incheie cu scorul de 2-1 pentru nemteni.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

94′ Final de meci.

87′ Pancu este in offside.

86′ Muscalu se resimte dupa un duel cu Alexa.

84′ Rapidul ia cu asalt Ceahlaul.

81′ Sburlea il inlocuieste pe Teixeira.

78′ GOOOOOOOOL Ceahlaul! Stana a trecut fara prea mult efort de Cretu si Antonio pentru a trimite cu precizie, balonul pe deasupra lui Vatca.

74′ Pancu primeste galben pentru similuare dupa ce cazuse in careul advers.

73′ Cazan primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Roman.

69′ Herea este schimbat cu Grigorie.

69′ Cazan reia pe spate, dar Vatca nu poate fi pacalit din acea pozitie.

67′ Alexa vede si el cartonasul galben.

61′ Vitelaru intra, iese Dumitras.

59′ Pancu il inlocuieste pe Ionita.

55′ Cretu primeste cartonasul galben pentru un fault din spate.

55′ Inca o ocazie uriasa a Rapidului! Herea si Teixeirea esueaza pe rand in a-l invinge pe Jovic, care se repliaza minunat de la un sut, la altul.

51′ Incredibila ratare!!! Herea ramane singur in centrul careului, dar rateaza supraomenesc

49′ Intra Tepes in locul lui Druga.

48′ Alexa suteaza peste poarta, dupa o faza prelungita in careul advers.

46′ Golubovic reia o centrare cu capul din careu, dar trimite mingea peste poarta.

46′ Incepe repriza secunda.

45′ Finalul primei reprize.

45 GOOOOOOOOOL Rapid! Herea il pacaleste pe Jovic, inscriind fara probleme.

45′ Galben pentru Druga!

45′ Ceahlaul obtine o lovitura libera in juamtatea adversa. Roman nu respecta distanta si este avertizat.

38′ GOOOOOOL Ceahlaul!!!! Marcos Antonio greseste in careu, Constantinescu preia mingea, il dribleaza pe Vatca si inscrie fara probleme.

33′ Lovitura libera pentru Ceahlaul. surdu centreaza, iar Ichim respinge in corner.

29′ Stana patrunde in jumatatea Rapidului, dar suteaza peste poarta.

20′ Roman suteaza cu forta pe poarta, dar fundasii nemteni reusesc sa respinga.

15′ Marcos Antonio se inalta in careul nemtenilor, dar reia cu capul pe langa poarta mingea centrata din corner.

14′ Constatinerscu respinge din fata portii o minge sutata din careu de Cretu.

3′ Jovic gafeaza, dar se repliaza si reuseste sa retina mingea.

2′ Cretu pleaca pe contraatac pe banda dreapta, trimite in adancime pentru Stanci, dar mingea iese in cele din urma afara din teren.

1′ Incepe meciul.

RAPID: Vatca – M. Antonio, Oros, Cretu, Bozovic – Teixeira, Alexa, Herea, M. Roman, Surdu – Ionita;Antrenor: Razvan Lucescu

CEAHLAUL: Jovic – Cazan, Forminte, Druga, Dumitras – Achim, Monroy, Stana, Golubovic, Badescu – Gafita;
Antrenor: Costel Enache