Bundesliga / Dupa o etapa dominata de oaspeti, situatie neschimbata in fruntea clasamentului si o „hora“ tot mai mare in subsol

La jumatatea returului situatia in clasament nu s-a clarificat catusi de putin, in frunte campioana „en titre“ mentine diferenta fata de urmaritoare, ca si inainte trei la numar, mai ales Bayern fiind deosebit de decisa. Foarte complicata este situatia in „subsol“ unde cel putin cinci echipe lupta cu sanse relativ egale, de retinut fiind mai ales caderea  lui Hertha, aflata  pe o pozitie retrogradanta. Bilantul etapei: trei victorii gazdele, sase oaspetii. Goluri: 34 ! Spectatori: aproape o jumatate de milion…

KAISERSLAUTERN – SCHALKE 1-4 (1-2)

Fritz-Walter-Stadion. Spectatori: 49 780. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Rodnei (3), Holtby (39), Huntelaar (45), Raul (51), Farfan (81).

Kaiserslautern: Sippel – Dick, Simunek, Abel, Jessen – Borysiuk, De Wit (62 Wooten)– Sahan (46 Fortounis), Tiffert – Shechter, Wagner (62 Swierczok);

Schalke: Hildebrand – Uchida, Papadopoulos, Matip, Fuchs – Jones, Holtby – Farfan, Raul (77 Moritz), Draxler (82 Pukki) – Huntelaar (84 Obasi).

Inceput de partida incendiar. Dupa numai 150 de secunde gazdele au beneficiat de o lovitura libera la circa 30 metri lateral dreapta. A executat Tiffert inalt in careu si Rodnei, urcat in atac si nepazit de nimeni, a trimis mingea cu capul in plasa, 1-0. Oaspetii au reactionat furios si au dominat autoritar ratand ocazie dupa ocazie. Egalarea a survenit totusi neasteptat, Holtby a sutat cu stangul de la 19 metri direct la „paianjen“ fara nicio sansa pentru portarul advers, 1-1. In ultimul minut al reprizei, Huntelaar a plasat balonul in poarta de la circa 14 metri stabilind scorul reprizei, 1-2 conform cu situatia existenta pe teren. Doar sase minute dupa reluare soarta partidei a fost pecetluita, dupa o faza de atac prelungita Raul a sutat sec de la 20 metri, o alta „ghiulea“ la paianjen, si 1-3. Golul lui Farfan in urma unui contraatac condus de Holtby a fost suplimentul care a pus capat disputei cu un scor clar.

HANNOVER – KÖLN 4-1 (1-1)

AWD-Arena. Spectatori: 40 000. Arbitru: Wolfgang Stark. Au marcat: Stindl (19), Pezzoni (43), Schlaudraff (62, din penalti), Diouf (67, 83). Cartonase galbene:

Hannover: Zieler – Cherundolo, Haggui, Egimann, Schulz – Schmiedebach (62 Ya Konan), Pinto – Stindl, Schlaudraff (77 Stoppelkamp), Rausch – Abdellaoue (46 Diouf);

Köln: Rensing – Brecko, Sereno (73 Roshi), Geromel, Eichner – Pezzoni (77 McKenna), Ishak,  Riether, Clemens – Peszko (73 Jemal) – Novakovic.

Hannover  a cautat golul inca din primele secunde atacand sustinut mai ales pe aripi, cei de la Köln facand fata cu greu presiunii. Fara Podolski oaspetii au fost deficitari in ofensiva nereusind mai deloc sa pericliteze poarta adversa. Totusi, Novakovic a avut o mare ocazie sutand balonul in portar. Apoi gazdele, cu putin noroc, au deschis scorul. Schlaudraff a sutat foarte puternic de la marginea careului, Rensing a respins exact in fata lui Stindl si acesta a intrat pur si simplu cu mingea in poarta, 1-0. Köln a replicat de cateva ori dar atacurile bine concepute  au fost risipite la finalizare. Apoi insa in urma unui corner executat de Clemens, Pezzoni a trimis balonul cu capul in plasa restabilind egalitatea, 1-1. Dupa pauza in decurs de cateva minute Köln a avut mai multe ocazii de gol prin Ishak (bara) si Novakovic dar le-a ratat cu usurinta. Apoi insa o interventie a lui Sereno asupra lui Rausch a fost amendata cu un penalti, cel putin discutabil, si Schlaudraff a transformat impecabil, 2-1. Doar cinci minute mai tarziu la un contraatac spectaculos initiat de Ya Konan, Diouf a majorat scorul la 3-1 si tot el a marcat in minututl 83, scor 4-1, cam sever dupa desfasurarea jocului, incheind conturile acestei etape.