Final / CFR Cluj – Pandurii Targu Jiu 2-0. Clujenii isi adjudeca cele trei puncte chiar inainte de finalul meciului

CFR Cluj pune capat seriei de meciuri excelente reusite de elevii lui Petre Grigoras si inving pe teren propriu, in fata unei echipe care le-a dat emotii pe tot parcursul jocului. Desi la finalul primei partide Pandurii dadeau de inteles ca pot tine piept puternicei echipe a CFR-ului, la 14 minute dupa reluarea meciului, Sougou ironizeaza defensiva adversa si sparge gheata. Replica oaspetilor nu a intarziat sa apara, dar CFR-ul s-a dovedit in numeoase cazuri deosebit de periculoasa pe contraatac. In celke din urma, cu doar cateva secunde inainte de fluierul final, Kapetanos, la capatul unui contraatac fulger, inscrie pentru 2-0, iar CFR-ul trece temporar pe primul loc a Ligii 1.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ Finalul meciului.

93′ GOOOL CFR!!! Kapetanos primeste in centrul careului advers dupa o faza fulger de atac al clujenilor.

84′ Beto respinge o centrare de pe stanga a lui Maxim.

81′ Ungurusan trage de timp si este si el avertizat.

80′ Kapetanos este „ingalbenit” pentru similuare.

76′ Vrajnes il inlocuieste pe Rui Pedro.

74′ Kapetanos respinge fara emotii o centrare din coltul stang a terenului.

73′ Cadu primeste galben pentru proteste.

71′ Lemnaru iese, intra Daniel Unguru.

68′ Vasile Maftei este accidentat si schimbat de Panin.

65‘ Lemnaru greseste incredibil Primeste o pasa superba de la Maxim, dar ramas singur cu Beto suteaza defectuos.

63′ John Ibeh il inlocuieste pe Alexandru Neagu.

62′ Calin Cristea intra in locul lui Cardoso.

62′ CFR-ul beneficiaza de un corner de pe partea stanga, dar Rui Pedro si Camora nu reusesc sa se coordoneze si mingea trece nestingherita prin fata portii.

59′ GOOOL CFR!!! Sougou trece de Cardoso, il „arunca” pe Mignote la pamant, iar apoi trimite sec in poarta! CFR-ul trece in fruntea clasamentului

51′ Maxim incearca sa sparga gheata cu un sut de la distanta, dar trimite peste poarta.

48′ Sougou este in offside.

47′  Mignote respinge cu emotii un sut trimis de Rui Pedro.

46′  Se reia partida. Ronny il inlocuieste la vestiare pe Bastos.

45′ Finalul reprizei.

45′ Beto se loveste cu spatele de bara, incercand sa prinda o minge trimisa de Alexandru Vlad.

42′ Rafael Bastor este si el avertizat.

42′ CFR-ul bate un corner de pe partea stanga, insa faza nu are finalitate.

35′ Maxim executa un corner de pe stanga, ajunge in careu la Viera, dar reluarea sa este respinsa cu efort de Beto.

34′ Mare ocazie pentru Pandurii!!! Batin centreaza in careu, iar mingea deviata de Nuno Diogo este respinsa in extremis in corner.

27‘ Beto iese riscant la o minge aruncata in careu si este in cele din urma salvat de Cadu.

24′ Vede si Pintilii un cartonas galben pentru o intrare urata la Sougou.

21′ Vasile Maftei primeste primul galben al meciului dupa un fault tare asupra lui Pintilii.

19′ Beto retine fara prea multe emotii o minge deviata cu capul de Lemnaru, din careu.

21′ Vasile maftei primeste primul galben al meciului dupa un fault tare asupra lui Pintilii.

14′ Kapetanos cade in careula dvers, dar centralul Robert dumitru lasa jocul sa continue.

13′ Mignote se arunca pe minge, in propriul careu, dupa ce o minge centrata din coltul stang al terenului pica in careu printre fundasii Pandurilor.

9′ Sougou centreaza din alergare, dar Cardoso respinge mingea. mingea este apoi centrata de clujeni incareu, dar kapetanos nu poate ajunge la minge.

8′ Nistor trimite o torpila de la 25 de metri, dar Beto este pe faza si coate mingea din plonjon.

7′  Vremea frumoasa si fisa jocului au scos afara din case un numar mare de suporteri veniti sa vada meciul de pe stadionul Constantin Radulescu.

4′ Prima lovitura libera este executata de Pandurii. Mingea ajunge in careu, dar clujeii reusesc sa respinga atacul.

1′ Incepe meciul.

CFR CLUJ: Beto – Maftei, Cadu, Diogo, Camora – Celestino, Peralta – Sougou, Rui Pedro, Bastos – Kapetanos

Antrenor: Jorge Costa

PANDURII: Mingote – V. Alexandru, Viera, Cardoso, Nistor – Pintilii – Ungurusan, Maxim, Lemnaru, Batin – Ibeh

Antrenor: Petre Grigoras

Sursa foto: „ProSport”