VIDEO / Rezumat Athletic Bilbao – Manchester United 2-1 / „Diavolii”, scosi din Europa fara drept de apel!

Manchester United a parasit Europa League dupa doua infrangeri la limita in fata lui Athletic Bilbao. Dupa ce au pierdut cu 2-3 pe teren propriu, baietii lui Sir Alex Ferguson nu au reusit sa intoarca rezultatul, in mansa secunda, disputata pe „San Mames”, din Bilbao, unde au fost invinsi cu 2-1. Au marcat: Llorente (’23) si Marcos (’65) – pentru Athletic – respectiv Rooney (’80).

Britanicii aveau nevoie de o victorie la doua goluri pentru a merge in sferturile de finala ale Europa League, insa ibericii le-au taiat avantul, deschizand scorul in minutul 23, in urma unui contraatac letal finalizat de Llorente, cu un sut din prima, in cros. 1-0 a fost scorul la pauza, iar in mitanul secund gazdele si-au dublat avantajul, prin Marcos (’65). Golul lui Wayne Rooney, din minutul 80, nu a mai avut mare insemnatate, „diavolii” fiind nevoiti sa mai inscrie de doua ori pentru a duce meciul in prelungiri. N-a fost sa fie, iar echipa lui Sir Alex Ferguson ramane acasa, parasind si cea de-a doua competitie continentala, dupa ce a iesit din Champions League inca din grupe.

Sursa foto: „AFP”, via „uefa.com”