Bundesliga: Stuttgart si Kaiserslautern se despart fara goluri dupa un joc de factura mediocra

Vazandu-l pe antrenorul adversarilor, cei din anturajul lui Kaiserslautern isi vor fi amintit ca Bruno Labbadia, cu cele doua goluri marcate in finala cupei din naul 1990 impotriva lui Bremen, a condus echipa din Pfalz la castigarea trofeului, iar un an mai tarziu a contribuit si la castigarea titlului de  campioana de catre noua promovata, antrenor fiind pe atunci un „oarecare“ Otto Rehhagel…

STUTTGART – KAISERSLAUTERN  0-0

Mercedes-Benz-Arena. Spectatori: 50 000. Arbitru: Felix Brych. Au marcat:

Stuttgart: Ulreich – Boulahrouz, Tasci, Niedermeier, Sakai – Kvist, Kuzmanovic – Harnik (68 Schieber), Hajnal (60 Cacau), Okazaki (82 Gebhart) – Ibisevic;
Kaiserslautern: Sippel – Dick, Simunek, Abel, Jessen – Borysiuk, de Wit – Sukuta-Pasu (35 Sahan), Tiffert, Derstroff  (86 Shechter)– Wagner.

„Dracii rosii“, echipati de data aceasta complet in negru, au pus de la inceput accentul pe lupta in mod normal cu mijloace strict…fotbalistice neputand contracara echipa „svabilor“. Vreo zece minute nu s-a intamplat prea mult, sutul lui Harnik aparat greu de Sippel venind ca o atentionare. In continuare insa jocul a fost  anost nici gazdele nefacand prea mult pentru a …ridica tribunele in picioare. In ultimul sfert de ora insa presiunea gazdelor a crescut si Sippel a primit  mai serios de lucru. Rezultatul nul de la pauza a oglindit fidel jocul.

Aspectul partidei a ramas acelasi si dupa pauza, gazdele au atacat dar nu cu foarte multa inspiratie, iar oaspetii nu au incercat decat sa-si pastreze poarta imaculata. Ultimul sfert de ora a fost ceva mai disputat echipele parand sa riste cate-ceva pentru victorie dar fara rezultat. Putin fotbal in ansamblu, publicul ramanand si el destul de pasiv. Se poate spune ca „uvertura“ etapei nu a reusit sa dea tonul, sambata fiind de dorit meciuri mai bune. Statistica: suturi: 20-7; cornere: 8-3; faulturi: 8-20; posesia mingii: 60-40.