Ivan Jovanovic, antrenorul lui APOEL: „Este fantastic, un vis pe care nu credeam sa-l indeplinim la inceput!”

Antrenorul sarb Ivan Jovanovici considera drept istorica accederea echipei APOEL Nicosia in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, in urma eliminarii formatiei Olympique Lyon, subliniind ca traieste un moment fantastic, de vis.

Este un moment istoric pentru clubul nostru si fotbalul cipriot. Este fantastic, este un vis pe care nu credeam sa-l indeplinim la inceput. Dar, cu jucatori extraordinari, care au crezut in sansele lor, cu ambianta exceptionala, totul s-a realizat. Am fost foarte puternici din punct de vedere mental si chiar la loviturile de departajare, ei au decis singuri cine sa execute„, a spus Jovanovici.

Pentru Remi Garde, tehnicianul formatiei Olympique Lyon, eliminarea a reprezentat o mare dezamagire.

Am jucat contra unei echipe bune, chiar daca nimeni nu stia multe despre Apoel. Este foarte greu sa iesi invins de pe teren. Acum trebuie sa ne gandim la campionat„, a spus Garde.

Formatia cipriota Apoel Nicosia a reusit o calificare istorica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a trecut, la loviturile de departajare, scor 4-3, de echipa franceza Olympique Lyon, miercuri, in optimile competitiei. Marti, Apoel Nicosia a castigat, gol Manduca (minutul 9), egaland astfel situatia la general, dupa ce Lyon se impusese in tur cu acelasi scor.