Champions League / Arsenal Londra – AC Milan 3-0, Benfica – Zenit 2-0. „Tunarilor” le-a lipsit un gol sa detoneze bomba!

AC Milan si Benfica Lisabona merg in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. „Diavolii” au pierdut cu 3-0 pe „Emirates” din Londra, dar s-au calificat, gratie victoriei cu 4-0 din tur, in timp ce Benfica a invins cu 2-0 pe teren propriu in meciul cu Zenit Sankt Petersburg, intorcand rezultatul de 3-2 pentru rusi, din tur.

Arsenal Londra – AC Milan 3-0 (3-4 la general)
Stadion: „Emirates”, Londra

Arsenal: Szczesny, Sagna, Gibbs, Koscielny, Vermaelen, Song, Rosicky, Walcott, Gervinho, Oxlade-Chamberlain, Van Persie;
Antrenor: Arsene Wenger;
Milan: Abbiati, Abate, Mexes, Silva, Mesbah, Emanuelson, Van Bommel, Nocerino, Robinho, El Shaarawy, Ibrahimovic;
Antrenor: Massimiliano Allegri.

„Biciuiti” de rezultatul din tur, cand au pierdut cu 4-0 pe „San Siro”, Elevii lui Arsene Wenger au stiut ce au de facut inca de la inceputul meciului. Au deschis rapid scorul, in minutul 7, cand Koscielny a deschis scorul cu o lovitura de cap din apropiere, in urma unui corner. Milan nu a contat in atac, iesind rar din propria jumatate, iar presiunea londoneza, acompaniata de un superb public britanic, a dat roade, gazdele dublandu-si avantajul in minutul 26, cand Thiago Silva a respins o centrare direct in piciorul lui Rosicky, iar cehul a punctat cu un sut plasat, la coltul scurt, pentru care efortul lui Abbiati a fost inutil, desi facuse minuni cu cateva minute inainte, la un sut trimis de Van Persie, din afara careului. Italienii au incercat cateva contre taioase, insa au avut o singura ocazie cu adevarat periculoasa in prima repriza, cand El Shaarawy a trimis pe langa poarta, dintr-o pozitie excelenta (45+1). Arsenal a intrat la pauza cu avantaj de 3-0, dupa ce Robin Van Persie a transformat cu siguranta o lovitura de la 11 metri obtinuta de Oxlade-Chamberlain (’44) si a aruncat in aer tribunele de pe „Emirates”.

La inceputul reprizei secunde, oaspetii au stat mai bine in aparare si chiar au reusit sa puna ceva probleme la poarta lui Szczesny, prin Ibrahimovic (’54). Londonezii au preluat din nou controlul si au trecut in cateva randuri pe langa 4-0 la dubla ocazie imensa a lui Gervinho si Van Persie, care au fost excelent blocati de Abbiati (’58). In minutul 64, Szczesny a degajat gresit, pana la Ibrahimovic, dar suedezul a sutat alaturi. Polonezul a avut noroc si in minutul 77, cand Nocerino a tras in el din apropiere, desi avea toata poarta in fata! „Diavolii” au reusit sa tina de minge pana la final si au evitat primirea unui al patrulea gol, care ar fi dus meciul in prelungiri. Baietii lui Allegri merg mai departe, chiar daca au „schiopatat” serios in meciul de marti seara.

Benfica Lisabona – Zenis Sankt Petersburg 2-0 (4-3 la general)
Stadion: „Da Luz”, Lisabona

Benfica: Artur Moraes, Maxi Pereira, Luisao, Jardel, Emerson, Witsel, Javi Garcia, Gaitan, Rodrigo Moreno, Cardozo, Bruno Cesar;
Antrenor: Jorge Jesus;
Zenit: Malafeev, Aniukov, Hubocan, Lombaerts, Criscito, Denisov, Semak, Shirokov, Bystrov, Kerzhakov, Zyryanov;
Antrenor: Luciano Spalletti.

Portughezii au controlat prima parte a meciului, stiind ca au de intors infrangerea cu 3-2 din tur, de pe terenul lui Zenit. Rusii aproape ca nu au contat in atac, in prima repriza. In schimb, elevii lui Jorge Jesus i-au pus probleme in dese randuri lui Malafeev, care a aparat excelent la sutul periculos trimis de Cesar (’14) si la desele incursiuni ale lui Maxi Pereira. Lusitanii au avut emotii doar la gafa lui Artur (’43), care si-a reparat, in cele din urma, greseala. Cand toata lumea se pregatea de pauza, Maxi Pereira a deschis scorul cu un sut puternic din centrul careului, fructificand pasa cu calcaiul a lui Axel Witsel, care, in prima faza, sutase in portarul Malafeev.

In repriza secunda, oaspetii au iesit la joc si au adus mingea aproape de buturile Benficai, insa nu au reusit sa si trimita pe poarta. Tot gazdele au fost mai periculoase, la ocaziile lui Jardel (’56) si Cardozo (’70, 75). „Vulturii” au dat lovitura in prelungiri, prin Oliveira si au pecetluit soarta calificarii.

Sursa foto: „AFP”, via „uk.eurosport.yahoo.com”