FINAL / CS Mioveni – Steaua Bucuresti 0-1. Rusescu, din nou decisiv. Tatarusanu si-a luat revansa!

Duminica, 4 martie, Dacia Mioveni a primit pe teren propriu vizita Stelei, partida terminandu-se cu scorul de 0-1. Aflati pe ultimul loc in clasament, pitestenii au rezistat in fata stelistilor foarte bine si chiar puteau scoate un rezultat de egalitate daca Tatarusanu nu intervenea in vreo doua randuri destul de decisiv. Unicol gol al meciului a fost inscris de Rusescu in minutul 12′.

In tur, „ros-albastrii” au trecut fara probleme de adversarii argeseni, invingand fara probleme cu 4-0, prin golurile inscrise de Tatu (45′), Florin Costea(in meciul sau de debut la Steaia – 63′), Brandan(77′), Rusescu(87′).

Echipele care au evoluat:

Mioveni: Cobrea – E.Craciun, M.Olteanu, Ad.Iordache, I.Baicu – G.Enache, Ispir, C.Nastasie, Zuluf – Ayza, Cl.Ionescu; Antrenor: Marian Pana

Steaua: Tatarusanu – Martinovic, Chiriches, Geraldo Alves, Parvulescu –  Bourceanu, Cr.Tanase, Fl.Costea – Tatu, Rusescu, Machado;
Antrenor: Ilie Stan

Click aici pentru a reactualiza informatiile

84′ Martinovic centreaza de pe dreapta, mingea este respinsa pana la Tibi Balan, a carui foarfeca laterala de la marginea careului este retinuta de portarul Mioveniului.

80′ Valentin Cosereanu intra la gazde in locul lui Enache.

76′ Enache este avertizat pentru un fault din spate.

71′ Tibi Balan intra in locul lui Rusescu

70′ Claudiu Ionescu faulteaza in duel aerian dar vede galben pentru proteste.

67′ Marian Pana este trimis in tribune de Robert Dumitru, dupa ce antrenorul gazdelor a exagerat cu protestele pe marginea terenului.

64′ Andrei Prepelita il inlocuieste pe Florin Costea.

64′ Incredibila ratare a lui Costea! Machado scapase pe contraatac, paseaza altruist la Florin Costea, al carui sut pe jos din centrul careului trece agonizant la cativa centimetri de poarta.

63′ Asediu la poarta Stelei. Olteanu si Ionescu se afla pe rand in fata golului, dar Tatarusanu se opune din nou.

62′ Alta ocazie de gol pentru Mioveni!Reuseste totusi Mioveniul sa duca mingea in preajma careului advers, Ispir suteaza din prima violent de la 15 metri, dar Tatarusanu pareaza in extremis. Uriasa ratare!

60′ Prepelita se pregateste sa intre la Steaua.

60′ Ocazie pentru Mioveni! Craciun centreaza inalt de pe dreapta, Martinovic ezita sa sara la minge si Zuluf apare excelent din spate, insa nu trimite mingea pe cadrul portii din cativa metri.

59′ Mihai Olteanu respinge excelent din fata lui Tatu o minge trimisa de Machado de pe dreapta.

58′ Joc destul de haotic al Mioveniului in ofensiva, dar si in defensiva, unde reusesc totusi sa blocheze tentativele de atac ale „ros-albastrilor”.

52′ Ionut Nastasie intra la gazde in locul lui Iordache.

50′ Lovitura libera de la 20 de metri executata de Zuluf se opreste in zidul stelistilor.

49′ Ionescu scapa excelent pe contraatac, este insa impiedicat de Chiriches, care vede cartonasul galben.

46′ Nicio schimbare la vreuna dintre echipe

PAUZA

43′ Pasa in adancime, in diagonala, pentru Rusescu, acesta incearca un sut din prima, insa balonul  iese in aut departe de poarta

41′ Mare ocazie! Parvulescu il serveste excelent de pe stanga pe Machado, acesta reia cu capul din fata portii, dar Cobrea scoate senzational din plonjon.

38′ Martinovic scoate in corner, din cadere, o centrare in fata portii a lui Zuluf

35′ Florin Costea incearca sa declanseze un contraatac dar este faultat de Craciun, care vede si el cartonasul galben.

32′ Tanase este avertizat pentru un fault din spate la Ayza.

29′ Tatu il preseaza pe Iordache in pozitie centrala, dar Olteanu vine bine la dublaj si reuseste sa impiedice faza promitatoare a stelistilor.

25′ Florin Costea scapa din pozitie regulamentara, intra in careu pe partea stanga, insa este egoist si prefera sutul in locul unei pase in fata portii. Mingea trimisa de Costea loveste plasa laterala.

24′ Tatu primeste o pasa surprinzatoare singur in careul advers, dar reia cu capul pe spate milimetric pe langa poarta.

18′ Ocazie imensa a Mioveniului! Ispir il lanseaza pe Enache pe contraatac, acesta patrunde in viteza spre careu, dar finalizeaza lamentabil cu un sut mult peste poarta.

15′ Tatarusanu se inalta bine si retine cu siguranta o centrare din lovitura libera a gazdelor

12′ GOL STEAUA! Rusescu deschide scorul cu un sut cu stangul la coltul lung  in urma unui corner batut de Tatu si prelungit de un jucator al gazdelor

8′ Tatarusanu scoate de sub transversala executia lui Claudiu Ionescu. Cornerul ramane fara rezultat

3′ Florin Costea suteaza din afara careului, Iordache respinge pana la Tanase, al carui sut de la 18 metri este scos de sub transversala de portarul gazdelor.

1′ Inceputul meciului