Bundesliga / Toate echipele urmaritoare pierd si Dortmund se distanteaza probabil decisiv

O scurta privire de sinteza. A fost inainte de toate etapa echipelor gazda care au castigat cinci meciuri, fata de trei egalitati si o singura victorie in deplasare. Etapa saraca insa in  eficacitate, doar 20 goluri. Relativ putine cartonase galbene (24) si un singur cartonas galben/rosu: Papadopoulos. A existat insa si un exemplu cras de nesportivitate. Guerrero (Hamburg) intr-un gest de frustrare l-a „cosit“ brutal la… fanionul de corner pe portarul Ulreich (Stuttgart) fiind eliminat imediat. Din fericire, acesta din urma a putut relua jocul. Jucatorul lui Hamburg se poate astepta la o pedeapsa drastica.

NÜRNBERG – MÖNCHENGLADBACH  1-0 (0-0)

easyCredit-Arena. Spectatori: 45 000. Arbitru: Tobias Welz. A marcat: Bunjaku (87). Cartonase galbene: Pekhart, Daems.

Nürnberg: Schäfer – Feulner, Maroh, Wollscheid, Hlousek – Simons – Chandler (69 Eigler), Didavi (79 Cohen) – Hegeler, Esswein – Pekhart;

Mönchengladbach:ter Stegen – Jantschke, Brouwers, Dante, Daems – Nordtveit, Neustädter – Reus, Arango – Hanke, de Camargo (81 Wendt).

Un meci vioi si interesant, cu foarte putin intreruperi dar totusi cu prea putine faze „calde“ la cele doua porti, ocaziile de gol putan fi numarate pe degetele unei singure maini. Cele mai mari i-au apartinut lui Reus si Esswein dar aparatorii buturilor au fost la post. Doar sapte faulturi in prima repriza, dupa pauza insa intensitatea duelurilor pentru balon a mai crescut si o data cu aceasta nervozitatea.

Gazdele au avut mai mult initiativa dar actiunile lor ofensive au pacatuit la finalizare, portarul ter Stegen avand o dupa-amiaza relativ linistita. Maroh si Feulner au ratat la randul lor bune ocazii, de data aceasta aparatorul buturilor fiind solicitat la maximum. Pana la urma echipa mai activa in aceasta a doua repriza a fost rasplatita. Wollscheid a castigat un balon in fata lui Arrango, l-a lansat in adancime pe Esswein, acesta a centrat pe linia careului mic si Bunjaku abia intrat ipe teren a marcat golul victoriei. Mönchengladbach a avut mereu teama de Nürnberg si se pare ca se adevereste zicala ca de ceea ce iti este dat nu scapi…

HOFFENHEIM – KÖLN  1-1 (1-0)

Rhein-Neckar-Arena. Spectatori; 26 000. Arbitru: Robert Hartmann. Au marcat: Compper (33), Podolski (81). Cartonase galbene: Eigner, Lanig, Beck, Vestergaard, Weis.

Hoffenheim: Starke – Beck, Vestergaard, Compper, Johnson – Rudy, Weis – Vukcevic,  Babel, Firmino (72 Mlapa) – Lakic (59 Schipplock);

Köln: Rensing – Brecko, Sereno, Geromel, Eichner – Lanig (68 McKenna), Jajalo – Roshi (46 Teese),  Clemens, Peszko (86 Ishak) –  Podolski.

Joc mai echilibrat decat era de asteptat fata de  starea actuala a echipei vizitatoare. El a fost insa fragmentat, cu 10 faulturi in prima jumatate de ora. Köln nu prea a contat in atac avand doar doua suturi in toata repriza. Consecinta fireasca gazdele au deschis scorul.  Rudy  a executat un corner de pe partea dreapta si Compper urcat in atac a reluat balonul cu capul la radacina barei,, Rensing fara sansa, 1-0. Dupa pauza, Köln a cautat sa mareasca forta sa in  atac trimitandu-l pe teren pe nordcoreeanul Tese dar efectele acestei schimbari nu prea s-au vazut. In minututl 65 la o prelungita faza de atac, Hoffenheim a  ratat de trei ori in decurs de cateva secunde majorarea scorului, printre altele balonul fiind sutat din apropiere in bara transversala. Ca din senin oaspetii au egalat, centrarea lui Brecko a fost reluata cu capul la colt de Podolski (cine altul ?), imparabil pentru portarul Starke, 1-1. Un punct nesperat, nu neaparat meritat, dar asta intereseaza pe cei de la Köln prea putin.