Bundesliga: Dortmund invinge Mainz cu 2-1 si isi mareste avantajul fata de Bayern la 7 puncte in clasament

Antrenorul campioanei, Jürgen Klopp a primit vizita echipei la care a fost activ ca jucator si antrenor timp de 18 ani. O reintalnire interesanta, celalalt aspect de relevat  fiind jocul lui Mohamed Zidan impotriva fostei sale echipe, la care s-a transferat cu doi ani in urma o data cu antrenorul sau de la Mainz…

DORTMUND – MAINZ 2-1 (1-0)

Signal-Iduna-Park. Spectatori: 80 500. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Blaszczykowski (26), Zidan (74), Kagawa (77).

Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer – Gündogan, Bender – Blaszczykowski (72 Perisic), Kagawa (80 Da Silva), Grosskreutz (90 Owomoyela) – Lewandowski;

Mainz: Wetklo – Zabavnik, Bungert, Noveski, Fathi (59 Szalai) – Polanski (59 Baumgartlinger), Soto – Caligiuri, Müller  –  Zidan, Choupo-Moting (80 Ujah).

O mare parte din prima repriza s-a consumat intr-un joc de uzura intre cele doau suprafete de pedeapsa, cu deosebirea totusi fundamentala ca gazdele au urmarit actiunile directe pe poarta adversa, in timp ce oaspetii au avut foarte putine reusite ofensive. La una dintre aceste atacuri, Kagawa a patruns abil in careu, sutul sau a fost blocat, mingea ricosand in fata lui Blaszczykowski aflat la 15 metri de poarta si internationalul polonez a trimis balonul precis la paianjen, 1-0. A urmat o perioada de joc mai retinut, dar oaspetii au ramas si asa intr-un rol subordonat nereusind deloc sa pericliteze poarta campioanei.

In minutul 50, la pasa lui Kagawa,  Lewandowski  a ratat din nou o mare ocazie, un al doilea gol plutind realmente in aer. Si in continuare gazdele s-au jucat cu ocaziile, Kagawa, Grosskreutz, Schmelzer ratand din pozitii bune. N-a lipsi mult ca ratarile sa se razbune, in minutul 65 Szalai ratand singur cu portarul Weidenfeller, dar egalarea s-a produs pana la urma putin mai tarziu, cel care a marcat in fiecare meci pentru noua sa echipa, si in pieptul caruia bat doua inimi, una pentru Mainz si alta pentru Dortmund, adica Zidan. Replica a venit insa in decurs de numai trei minute, Piszczek l-a deschis pe Kagawa in mijlocul careului si 2-1. De 18 meciuri Dortmund este neinvinsa, ea a obtinut a opta victorie consecutiva facand un  nou un pas insemnat pentru apararea titlului.