Handbal / Metz – Oltchim 26-26. Valcencele obtin un egal care le tine pe loc. Le trebuie victorie cu Krim!

Echipa romaneasca Oltchim Ramnicu Valcea a remizat, duminica, seara, scor 26-26, pe terenul frantuzoaicelor de la Metz, in etapa a patra a grupelor principale din Liga Campionilor. Elevele lui Radu Voina mai au nevoie de un punct pentru a accede in semifinalele competitiei.

Cele doua formatii au inceput echilibrat, iar dupa 20 de minute, Oltchim a obtinut un avantaj de trei goluri. Pana la pauza, insa, iar scorul primei reprize a fost 15-15. Apararea fragila a romancelor nu a functionat prea bine nici in mitanul secund, iar in minutul 42 gazdele conduceau la patru goluri. Elevele lui Radu Voina au reusit sa revina, egaland la 25 pe final, insa nu au reusit sa obtina victoria, fiecare dintre cele doua formatii reusind sa mai inscrie cate o data.

Oltchim Ramnicu Valcea ocupa locul al doilea in Grupa a 2-a principala, la trei puncte in spatele lui Buducnost Podgorica. Locul al treilea este ocupat de Krim Ljubljana (doua puncte), iar ultima clasata este Metz, cu un singur punct, cel obtinut duminica seara, in meciul cu Oltchim.

Urmatorul meci al lui Oltchim Ramnicu Valcea va avea loc duminica viitoare, de la ora 18:00, pe teren propriu, in compania slovenelor de la Krim Ljubljana. In cazul unei infrangeri, valcencele ar fi obligate sa obtina punctul necesar pe terenul lui Buducnost Podgorica, care a castigat in turul din Romania la diferenta de 10 goluri.

Sursa foto: „infoo.ro”