Australian Open / Nadal trece de Federer si joaca finala

Dupa un prim set in care Federer a inceput devastator, avand 4-2, Nadal a intrat in joc si a echilibrat scorul pana in tie break, unde „ceasul elvetian” s-a dovedit mai pragmatic si s-a impus dar cu semne de intrebare. Setul doi incepe cu scaderea de forma a elvetianului, iar Nadal nu s-a menajat deloc adminastrandu-i elvetianului un categoric 6-2.

Setul al trei parea a se juca in aceeasi nota si si cel precedent, numai ca Federer s-a mai adunat un pic si a reusit sa-l duca pana in tie break, unde de aceasta data Nadal nu i-a mai acordat nicio sansa.

Setul patru avea sa fie si ultimul, cei doi mergand cap la cap pana la 4-4, unde Federer a inceput sa greseasca lamentabil permitandu-i lu’ Nadal sa serveasca pentr set si meci. Desi spaniolul s-a chinuit cateva mingii, pana la urma Federer a gresit si i-a oferit ibericului cea de-a 18 victorie in duelurile directe dea lungul timpului.

In cealalta semifinala, Novak Djokovic il va intalni pe englezul Andy Murray, aceasta fiind reeditarea finalei de anul trecut, in care s-a impus sarbul.