Bundesliga: 3-0 cu Köln si Bayern se distanteaza la sase puncte

Allianz-Arena. Spectatori: 69.000. Arbitru: Guido Winkmann. Au marcat: Gomez (48), Alaba (63), Kroos (88). Cartonase galbene: Sereno, Jajalo, Peszko. Cartonas rosu/galben: Ribery (33).

Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Badstuber, Lahm – Timosciuk, Kroos – Robben (76 Gustavo), Müller (52 Alaba), Ribery – Gomez (78 Olic);
Köln: Rensing – Brecko (14 Makino), Geromel, McKenna, Jemal – Sereno, Riether  – Clemens (69 Roshi), Peszko, Jajalo – Podolski (69 Freis).

Lukas Podolski spunea inainte de meci: „Am venit sa-i suparam putin pe bavarezi…”. Si inca cum! Din primul minut, oaspetii au construit doua linii de aparare, cu cinci oameni pe linia de fundasi, cu patru jucatori la mijloc, doar Podolski mentinandu-se in cercul de la mijlocul terenului. In aceste conditii, superioritatea coplesitoare in atac a gazdelor (posesia balonului: 70-30 la suta, cornere: 6-0, suturi: 8-2) nu a dus la niciun rezultat pe tabela de scor, totul fiind anihilat de oaspeti. Mai mult, nervii au cedat si in minutul 33 in urma unei faze curioase Ribery a fost eliminat. El s-a „cocosit“ cu Sereno, ambii au vazut cartonasul galben, internationalul francez a perseverat si a fost eliminat pe drept. Un handicap dureros pentru münchenezi dar un jucator de talia lui Ribery trebuie sa stie sa se stapaneasca. Köln insa nu a folosit nicicum aceasta superioritate numerica, dimpotriva a ramas fidela asezarii tactice intiale fiind dominata pana la finalul reprizei.

A fost insa evident ca jocul nu poate decurge la infinit atat de unilateral si dupa pauza echilibrul s-a rupt. Timosciuk a profitat de greseala lui Geromel, a castigat mingea aproape de centrul terenului, l-a deschis in adancime pe Müller, acesta a pasat lateral lui Gomez si gol de la cativa metri, 1-0. Bayern a avut si pe mai departe bune ocazii, dar si oaspetii au schitat cateva atacuri, obtinand primul lor corner. In minutul 63, la al saptelea corner al gazdelor, balonul centrat de Kroos a trecut peste toti si printre toate picioarele pana la Alaba care a marcat fara probleme din careul mic, 2-0. In minutul 88, dupa o actiune initiata de Olic si o totala degringolada in apararea oaspetilor, Kroos a stabilit scorul final: 3-0. O victorie a echipei müncheneze mai clara decat arata scorul.